-

Топ дестинации в Германия

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Германия

Германия

Население: германци
Говорими езици: немски
Валута: евро
Столица: Берлин
Главни градове: Берлин

Полезна информация
Посолство на Република България, Берлин, Германия
Mauer Str.11, 10117 Berlin
Тел.: 0049302 010922/23/24/25/26
Fax: 0049302 08 68 38
E-mail: info@botschaft-bulgarien.de
URL: www.botschaft-bulgarien.de

Местоположение: Федерална република Германия (ФРГ) или накратко Германия е федерална държава в Западна Европа. Тя граничи със Северно море, Дания и Балтийско море на север, с Полша и Чехия на изток, с Австрия и Швейцария на юг и с Франция, Люксембург, Белгия и Нидерландия на запад. Страната е с площ от 357 021 кв.км.
С повече от 82 милиона жители, Германия е страната с най-многобройно население в Европа след Русия. През страната минават основни европейски реки - Рейн, Дунав, Елба, Везер, Майн.
Германия е една от най-високо развитите страни в света, с висок жизнен стандарт на населението. Силно развити са промишлените отрасли. Времето в Германия е непостоянно. През лятото може да се наблюдава бърза смяна от слънчево към дъждовно време. Средни температури през януари от -4 до -2.

Столица: Берлин е столица на Германия. Със своето население от 3 405 483 души, градът се нарежда на второ място в Европейския съюз след Лондон. Не е далеч времето, когато хората от Източен и Западен Берлин живееха разделени от Берлинската стена. Въпреки тежката историческа реалност, днес градът е икономически, социален и културен център на цяла Германия.


Мюнхен (на немски: München) е център на германската провинция Бавария. Разположен е на река Изар и е третият по големина град в страната след Берлин и Хамбург.


Бремен: най-старият крайбрежен германски град – някогашно малко рибарско селце, днес е второто по големина пристанище на страната след Хамбург. На неговия Марктплац (пазарен площад) – обявен от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство, се намират знаменити сгради, датиращи от 13 век.

Хамбург е най-голямото немско пристанище, разположено на р. Елба в северната част на Германия.

Кьолн е град в Западна Германия, който е разположен от двете страни на река Рейн. Това е четвъртият по големина град в страната след Берлин, Хамбург и Мюнхен.

Дрезден е град в Източна Германия. Населението на града е около 500 хил. жители. Основните забележителности на Дрезден са църквите “Хофкирхе” и “Фрауенкирхе”, Цвингер (XVIII век) и Дрезденската картинна галерия.

Други забележителности

Баухаус: В социалния и политическия хаос след края на Първата световна война, Валтер Гропиус и група негови съмишленици дизайнери и художници обединяват Ваймарското училище за изобразителни изкуства с училището за художествени занаяти на Хенри ван де Велде, за да създадат нова дизайнерска школа - Баухаус. Целта е да се даде начало на нов дизайнерски стил и архитектура за нуждите на новото време според разбиранията на Гропиус. При това, естетиката, функционалността и технологията се обединяват, за да създадат предмети, които едновременно да предизвикват естетическа наслада, да са ефикасни и да могат да се произвеждат масово и евтино. Продукцията на училището включва също така грънчарски изделия, мебели и тапети.
Най-важните запазени сгради на Баухаус са в Десау, където училището се премества през 1925 г. Сред тях са самият училищен Комплекс (който днес продължава да функционира като дизайнерска школа), къщите на директорите (Майстер хойзе), Мозес-Менделсон-Център, Стоманената Къща (Щалхаус), Корнхаус и възстановка на един апартамент с достъп откъм общия коридор на етажа от жилищния комплекс на Ханес Майер. В оригиналната училищна сграда на Баухаус във Ваймар днес се намира Баухаус-Университет-Ваймар, а в „Баухаус Музеум" са изложени типични образци от мебелировката в стила на школата. Всички тези сгради като цяло са включени от ЮНЕСКО в списъка на паметниците на световното културно наследство.

В Берлин архивите и музеят на Баухаус се намират в проектирана от Валтер Гропиус сграда. Там се пазят множество документи с изследователска стойност, голяма колекция от произведения, създадени в ателиетата от студентите, а също така и книги, картини, скици, образци от завършени изделия, архитектурни планове и фотографски архив. Други сгради в стила на Баухаус в града са къщите на Зомерферд и на Оте.

Един от най-значимите приноси на Баухаус е в областта на мебелния дизайн като например широко популярният стол „Кантилевер", проектиран от датския дизайнер Март Стам, при който той използва гъвкавостта на стоманата, както и столът „Василий", създаден от Марсел Бройер.

Шварцвалд: Шварцвалд, синоним на часовника с кукувичка, фолклора и вековната гора, изпъстрена с очарователни островърхи приказни къщички, е един от най-известните туристически центрове на германската провинция.
Северната област, пресечена от обширни, гъсто залесени била, обрасли с гори склонове и малки живописни езера като Мумелзее и Вилдзее, включба известния 270-километров шварцвалдски курортен маршрут, свързващ повечето от туристическите центрове в региона, от Баден-Баден до Бад Вилдбад. Пътуването до тази област няма да е пълноценно, ако не се потопите в нейните горещи води! Красивата река Наголд също се намира тук, както и старите градове Бад Хереналб и Хирсау, както и великолепният манастир Маулброн в близост до Пфорцхайм.
В Централен Шварцвалд се намират долините Симонсвалд, Елц и Глотер, както и градовете Триберг и Фуртванген, в които има интересни магазини за часовници с кукувички и музеи. Местността около водопадите Триберг, най-високите в Германия, е известна със своите шапки с помпони, ферми със сламени покриви и планински влакчета. Шварцвалдбан (жп линията в Шварцвалд), която преминава през Триберг, е една от най-живописните в цяла Европа.
На юг ще откриете най-грандиозната и вълнуваща планинска гледка в областта: извисяващият се на 1493 м най-висок връх в Шварцвалд - Фелдберг. В района се намират и две големи ледникови езера - Титизее и Шлухзее. Тук е разположен и Фрайбург - романтичен университетски град с Винарски изби, произвеждащи сухи баденски вина, и великолепна готическа катедрала с високи островръхи кули.

Национален парк „Берхтесгаден": Националният парк „Берхтесгаден”, единственият алпийски национален парк в Германия, се намира в Югоизточна Германия, Бавария и граничи с австрийската провинция Залцбург. Високопланинските му пейзажи се характеризират с гъсти гори, стръмни скални стени, огромни канари, дълбоки клисури и ледници, идилични пасища и красиви долини.
Алпийските области на юг принадлежат на Бавария още от Ранното средновековие, когато през 11-ти и 12-ти век възникват множество планински селища, включително Берхтесгаден.
Националният парк „Берхтесгаден” обхваща площ от 210 кв. км, включително масива Вацман, който се извисява на внушителните 2713 м и Къонигзее - великолепно ледниково езеро от 5,2 кв. км, заобиколено от величествени планини и обожавано от баварската кралска фамилия.
Друг забележителен връх в областта е 1835-метровият Келщайн със своя дом Келщайнхаус (Орлово гнездо), построен за 50-годишнината на Хитлер и предоставящ невероятни гледки към долината. Намиращите се наблизо останки от Хитлеровия комплекс в Оберзалцбург са популярна туристическа дестинация.
Град Берхтесгаден се намира на север, до самата граница на националния парк. Известен със своите богати солни залежи. Градът датира от 1102 г. и през 6 различни периода от своята история е бил под австрийско, френско и баварско управление. Солната му мина привлича до 40 000 посетители годишно.
В националния парк, който през 1990 г. е обявен от ЮНЕСКО за биосферен резерват, живеят популации от алпийски антилопи, дребен елен, червена лисица и грифонов лешояд. Макар и рядко, могат да бъдат забелязани брадати лешояди, златни орли и снежни чинки.

Нойшванщайн: Построен на 92-метров хълм в Баварски Алпи, кралският дворец „Нойшванщайн" е най-известният от трите замъка, издигнати за Лудвиг II Баварски, наричан понякога лудия крал.
Получил името си от рицаря на лебеда от Вагнеровата опера „Лоенгрин", замъкът е изящно проектиран от Кристиян Янк. Разположен в близост до Хоеншвангау в Югозападна Бавария, недалеч от австрийската граница, където Лудвиг е израстнал. Огромният фантастичен замък е толкова впечатляващ, че вдъхновява Уолт Дисни да го вземе за модел за двореца на Пепеляшка, използван като лого на Дисни.
Лудвиг е свален от власт преди окончателното завършване на замъка, който е отворен за посещение след мистериозната му смърт през 1886 г. До „Нойшбанщайн", станал олицетворение на романтизма от 19. век, се достига по виещ се път, който води от долината до парадната врата. Замъкът представлява смесица от средновековни детайли - тесни спираловидни стълбища и изобилие от кули и кулички и авангардни инженерни решения като въздушно отопление под налягане, течаща вода на всички етажи и тоалетни с автоматична струя.
След 17-годишен труд, само 14 от 360-те стаи са окончателно завършени преди смъртта на Лудвиг, но дори и само толкова, си заслужава да ги видите.
Тронната зала е проектирана и изпълнена във византийски стил по подобие на залата, в която Парсифал съхранява Свещения Граал. Вдъхновената от „Света София" в Истанбул двуетажна тронна зала прижава редица от колони, имитиращи порфир и лапис лазули.
Увлечението на Лудвиг по легендите, които Вагнер използва за основа на своите опери, продължава и в останалите стаи на този етаж: „Танхойзер" присъства в кабинета, гротата и музикалния салон, „Лоенгрин" - в салона и кабинета, „Пръстенът на Нибелунгите" - в трапезарията и долния салон, а „Нюрнбергските майстори певци" - в тоалетната стая. Спалнята, която е в неоготически стил, се отличава с изрисувани сцени от „Тристан и Изолда". Залата на певците на четвъртия етаж, над гротата, е украсена с епизоди от „Парсифал".
Но „Нойшванщайн" е нещо повече от човешката страст по средновековните предци, той е красиво, мистично място, което идеално се вписва в чудесния пейзаж на Баварските Алпи.

Катедралата в Аахен: Първата част от катедралата в Аахен, често наричана „Императорската катедрала”, е малкият дворцов параклис, започнат през 786 г. от Карл Велии, тогава крал на франките. Тя има форма на осмоъгълник с купол, опасан от 16-стенен покрит коридор (галерия), а планът й се основава на този на византийската църква „Сан Витале” в Равена, Италия. За сградата са използвани материали, пренесени от други постройки. Като най-стара катедрала в Северна Европа, съчетаваща архитектурни елементи от класическия, византийския и германско-франкския стил, тя е обявена от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство. След смъртта му през 814 г. Карл Велики е погребан тук в специална гробница.
Според легендата, през 1100 г. Отон III отваря гробницата и открива своя предшественик, седнал на мраморния си трон, с корона на глава и с евангелие в ръка. През 1165 г. император Фридрих Барбароса убеждава антипапата Паскал III да обяви Карл за светец (въпреки че това никога не е признато от Рим) и параклисът се превръща в място за поклонение. През същата година, Барбароса затваря останките му в саркофаг от пармски мрамор, а през 1215 г. Фридрих II го препогребва в ковчеже от злато и сребро.
Популярността на гробницата като място за поклонничество налага сградата да бъде разширена и днес катедралата е най-известна с готическия си „стъклен параклис”. Той е осветен през 1414 г., по повод 600-годишнината от смъртта на Карл Велики. Докато оригиналната част от сградата е тъмна и тясна, витражите в новата част обливат в светлина златния саркофаг на Карл Велики, който се намира зад разкошния олтар. В тази ефектна обстановка до 1531 г. са коронясвани императорите на Свещената Римска империя.
Съкровищницата на катедралата съхранява всичко най-ценно от религиозното богатство на Северна Евро¬па, включително шедьоври от късния класически, каролингския и романския период. Сред тях са няколко уникални експонати като кръстът на Лотар, бюстът на Карл Велики и саркофагът на Персефона.

Манастирският остров Райхенау: В протежение на повече от 1000 години бенедиктинският комплекс на остров Райхенау на езерото Констанц (Боденското езеро) в Южна Германия представля¬ва важно религиозно средище на главния път между Италия и Германия. Той е обявен от ЮНЕСКО за паметник на сбетовното културно наследство - защото е най-добре запазеният стар манастир на север от Алпите, но и заради ролята му за развитието на християнското изкуство.
Манастирът е основан през 724 г. от свети Пирмин, а най-старата запазена част от църквата е осветена през 816 г. През 10. и 11. век тук съществува голяма библиотека и скрипториум, където са създадени едни от най-добре украсените ръкописи от този период. Райхенау представлява важен просветителски център за имперския елит, намира се под кралско покровителство (тук е погребан император Карл III) и притежава много Важни реликви, някои от които все още се пазят в манастирската съкровищница. Наред с манастирската църква (Дева Мария и Марко), на острова има още две важни църкви. „Свети Георги" в Оберцел датира от края на 9. век и е известна със стенопис от Отоново време, изобразяващ Чудесата Христови. „Св. св. Петър и Павел" в Нидерцел е построена през 11. и 12. век и е забележителна със своите стенописи в абсидата.
Островният музей е поместен в сграда, построена през 12-15 век, която е една от най-старите наполовина дървени постройки в Южна Германия. В миналото е служела за дворец на манастирските баюли и за седалище на общината. Освен че представя историята на манастира, тя разказва и за живота на това спокойно място и на неговите околности.

Долината на Рейн: Долината по средното течение на Рейн в Западна Германия е известна със своите замъци, исторически градове, лозя и разнообразен природен пейзаж. Тук, като на филмова лента се редуват места с важно историческо и културно минало и с истинска и величествена красота. Обявена през 2002 г. от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство, горната част на Среднорейнската долина (Оберес Мителрайнтал) е улеснявала хилядолетия наред обмена между Средиземноморието и Севера.
Стръмните склонове на долината са терасирани в продължение на стотици години за нуждите на земеделието, а топлите, изложени на юг, терени са идеално пространство за отглеждането на лозя. Те осигуряват суровина за производството на най-известните вина на региона и придават допълнителна красота на областта.
Примамливите гледки от тясната долина, осеяна с хубави градчета и полуразрушени замъци и заобиколена от надвиснали над нея планини, я превръщат в един от най-посещаваните туристически обекти в Германия. Водите на Рейн са кръстосвани както от търговски, така и от туристически кораби, предимно круизери, а по бреговете има над 20 замъци и исторически руини. Само две от многото крепости - Пфалцграфенщайн близо до Кауб-ам-Райн и Марксбург край Браубах, са запазени добре, като преобладаващата част от останалите исторически постройки, като Вернер Капеле и параклисът в Бахарах, са отдавна сринати, а други са превърнати в хотели.
Една от най-известните атракции по реката, която се вижда най-добре от туристическите кораби, е скалата на Лорелай край Санкт Гоарсхаузен. Тя се издига на 120 м над водата и с нея са свързани много легенди за водния дух, който примамвал хората на това лобно място.
От времето на Просвещението забележителната красота на Среден Рейн пленява въображението на хората на изкуството. Романтичните видения на сриващи се феодални замъци, тучните смарагдови долини и суровите планини вдъхновяват поети, писатели и композитори като лорд Байрон, Александр Дюма, Виктор Юго и Рихард Вагнер.

Октоберфест: Октоберфест е най-големият бирен фестивал в света, привличащ ежегодно през септември-октомври до шест милиона посетители в градините на мюнхенските бирарии. Истински шумен фестивал, конкуриращ карнавала в Рио де Жанейро, това събитие вдъхновява множество прояви в целия свят.
Първият Октоберфест се състои на 12 октомври 1810 г. в чест на женитбата на принц Лудвиг Баварски с принцеса Терезия фон Заксен-Хилдбургхаузен. Всички граждани на Мюнхен са поканени на ливадата пред градската кула да изпият чаша-две в чест на брачния съюз и това се превръща в ежегодна традиция.

По-късно на полята край града се провеждат конни състезания, но с течение на времето нещата се променят. През 1896 г. бизнесмен, работещ с мюнхенските пивоварни, изгражда първите огромни бирени палатки за Октоберфест и оттогава пиенето се превръща в първостепенна цел на празненствата.

В наши дни се издигат огромни шатри, гъмжащи от местни хора и туристи от целия свят, а народни музиканти развличат публиката с известни песни.
Изключително силната бира за Октоберфеста (визен) се вари в местни пивоварни и се сервира в традиционни еднолитрови кани, наричани мас. Докато изпиват обичайните близо шест милиона халби с визен, присъстващите изяждат 91 вола, 383 000 наденици и 630 000 пилета, Както и тонове макарони със сирене и кисело зеле.
Няма по-подходящ град от обичащия забавленията Мюнхен, който да бъде домакин на тази алкохолна екстравагантност.

История: Отпреди 700 000 години има доказателства за съществуването на хора по земите на днешна Германия. За дата на основаване на страната се приема 2 февруари 962 г., когато Ото I е коронясан за император в Рим, тогава се дава началото на Свещената римска империя (известна още като Първи немски райх). Между 1815 г. и 1871г. Германия се състои от многобройни независими държави, от тях 39 формират Немския съюз. На 18 януари 1871 г. е създаден Вторият райх (известен още като Германска империя) във Версай след загубата на Франция във Френско-пруската война. През 1949 г. са основани 2 немски държави – Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). Те се обединяват през 1990 г.

Визови изисквания: Tрябва да представите валиден паспорт или лична карта за пътуване в Германия.

При прекосяване на външните граници на ЕС ще ви е необходим валиден паспорт или лична карта.
Добре е да носите паспорта или личната си карта, дори когато пътувате само в ЕС, защото може да ви се наложи да удостоверите самоличността си. За ограничени периоди от време, ако общественият ред или националната сигурност го изискват, са възможни и проверки по вътрешните граници.
Проверете дали децата, които пътуват с вас, имат собствен паспорт или лична карта или са вписани във вашите документи за самоличност.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Германия

Топ хотели в Германия

Best Western Atrium Hotel

* * * *

Германия, Мюнхен
Best Western Atrium Hotel
  • WiFi интернет

Цена от 1029 €

Местоположение: Хотел Best Western Atrium се намира на 100 м от Theresienwiese в Мюнхен, където се провежда ежегодно Октоберфест. Летището в баварската столица е отдалечено на 40 км. Настаняване: Сградата на хотела е шестетажна и е изпълнена в съвременен архитектурен стил. Във фоайето са разположени рецепцията, която работи 24 часа в денонощието ...

Holiday Inn Munich City Centre

* * * *

Германия, Мюнхен
Holiday Inn Munich City Centre
  • закрит басейн
  • WiFi интернет

Цена от 1029 €

Местоположение: Holiday Inn Munich City Centre е разположен само на 500 метра от техническия музей Дойчес музеум. Хотелът е четири звезди и предлага закрит плувен басейн и шумоизолирани стаи с достъп до интернет. Жп гара Rosenheimer Platz City е само на 50 метра от него. Настаняване: Хотел Holiday Inn Munich City Centre се намира на територията на ...

Winter's München City Center...

* * *

Германия, Мюнхен
Winter's München City Center Hotel
  • WiFi интернет

Цена от 1007 €

Местоположение: Winter's München City Center Hotel се намира в сърцето на Мюнхен. Това е модерен три звезден хотел, който предлага вискчи удобства за бизнес туристи и за кратък уикенд в центъра на Мюнхен. Настаняване: Хотел Winter´s Hotel City Center предлага 138 модерни и удобни стаи, както и 3 удобни апартамента. Всички стаи предлагат ...