За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.
Кой е свети Валентин? Той е живял през първите векове на новата ера и е загинал като мъченик за християнската вяра. Легендите за него са много. Една от тях гласи, че свети Валентин бил свещеник по времето на император Клавдий ІІ. Владетелят водел много войни и имал проблем с набирането на войска. Той смятал, че това е заради привързаността на мъжете към семействата и жените им. Затова забранил браковете, но Валентин тайно венчавал влюбените. Веднъж при него дошъл надзирателят на затвора с молба да излекува сляпата му дъщеря. Болестта й била неизлечима, но Валентин не спирал да опитва. С времето той се влюбил в девойката, но един ден войници нахлули в дома на светеца и го арестували, заради вярата му. Надзирателят, бащата на момичето, искал да му помогне, но всичко, което Валентин пожелал било хартия и мастило. Той написал писмо на девойката, което тъмничарят предал на дъщеря си. Малко по-късно монахът бил екзекутиран. В мига, в който девойката отворила писмото, станало чудо и тя прогледнала. И първото нещо което съзряла било жълт минзухар и надпис „От твоя Валентин”. И до ден днешен валентинките се подписват по този начин и никога не се споменава истинското име. Смята се, че получателя трябва сам да се досети кой му изпраща картичката.
В България празнуваме Трифон Зарезан – празникът на виното, посветен на лозарите и производителите на вино. Днес българите доказваме с пълна сила, че освен да се веселим, можем и да обичаме. Така с радост приехме един много красив западноевропейски празник – свети Валентин, празникът на любовта. Случайно или пък съвсем по волята на вездесъщата съдба, но двата празника се падат на една и съща дата. Дали защото виното разпалва страсти или защото любовта е по-сладка с чаша вино, но повече от 10 години двамата светци са се обединили тук, в България, за да ни дават повод за обич и веселие. Редом до лозовата пръчка застана красива червена роза, а най-съкровените чувства започнаха да се изливат, заедно с виното в чашата, в малка изискана валентинка.
Какво се случва по света на този романтичен празник?
Свети Валентин е официално признат само в САЩ, Канада, Мексико, Франция, Австралия и Великобритания. Това, обаче, не пречи в много други държави да има различни обичаи и традиции за този слънчев и прекрасен зимен ден.
Във Великобритания повечето вестници и списания публикуват различни песни, стихове и сонети относно празника. В Уелс правят "дървени любовни лъжици", които се раздават като подаръци на 14-ти февруари. Сърца, ключове и ключалки са най-често срещаните декорации. Подтекстът е повече от ясен: "Отключи сърцето си за мен".
В Шотландия празнуват с бурни танци и много подаръци. Тук правят фестивал по случай св. Валентин. Младите самотни хора пишат имената си на лист и след това се тегли жребий, който свързва самотните мъже и жени в двойки. Така млади двойки са станали семейства именно заради този празничен ден.
В Италия празнували Пролетен фестивал, провеждан на открито предимно от младежи. Фестивалът е бил съпроводен от песни и се чететене на стихове. В Торино все още годежите да се провеждат именно на тази дата. Също така ден преди св. Валентин хората се запасяват със сладки и бонбони, с които украсяват домовете и най-вече трапезите си.
Германците не се подават на изкушението на празника. Те си раздават валентинки и подаръци по всяко време на годината. За тях е достатъчно просто да се почувстват влюбени.
Французите имат пълна церемониална програма за необвързаните, които трябва да се нарисуват (или снимат) и да окачат снимката си на вратата на човека който обичат. Ако половинката не ги харесва, трябва да изгори портрета до залез слънце. Специални поздравителни картички (cartes d'amities) се разменят подобно на тези в Англия.
В Дания предпочитат "невидими" картички, т. е. картички, чиито надписи се появяват само когато се доближат до топлина (Всеки може да си направи такива картички, като пише с лимонов сок).
В Австрия пък на св. Валентин момчетата представят момичето, което харесват на близките си, като използват само букет цветя. Цветята и структурата на букета трябвало да изразяват външните качества и характера на момичето.
В Испания всички съпрузи изпращат букет червени рози на съпругите си, независимо на какво разстояние са един от друг в момента.
В Австралия по време на златната треска съществувал следният обичай - ако някой открие злато в деня на св. Валентин, трябвало да плати романтичните писма - валентинки на всички ергени в мината. Така ергените си поръчвали невероятни картички - коприна, сатен, скъпи аромати, златни букви и какво ли не още.
Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13