За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.
Население: белгийци
Говорими езици: нидерландски, френски, немски
Валута: Евро
Часова зона: CET (UTC+1) - CEST (UTC+2)
Столица: Брюксел
Главни градове: Брюксел, Антверпен, Гент, Шарлероа, Лиеж, Брюж
Местоположение: Белгия е една от държавите на Бенелюкс. Официално се нарича Белгийско кралство. Намира се в западната част на Европа и граничи с Франция, Германия, Луксембург, Холандия и със Северно море. Територията й е малко повече от 30 500 квадратни километра. В северозападната част на страната се намират низини, в средата - хълмисти върхове, а на югоизток – планинските Ардени.
В страната живеят приблизително 10 350 000 жители.
Болшинството на жителите имат белгийска народност, това значи че са или Фламандци или Валондци. Белгия има три официални езици – холандски, на който говорят Фламите, френски при Валоните и приблизително 1% жители говорят немски. Щo се отнася до религия, преобладават католиците. Останалите са повечето протестанти.
Белгия има модерна икономика, основана на частни предприятия, които успешно се развиват благодарение на централнотo географско местоположение на странатa.
Столица: Брюксел е столица и най-голям град на Белгия. Разположен е край река Сен.
Брюксел е придобил своя уникален вид благодарение на съжителството на френската и фламандската култури. Градът сега е дом на много националности по света, прибавяйки космополитен привкус към неговата атмосфера. В Брюксел можете да видите живописни средновековни улици, оживени площади, красиви булеварди, внушителни паметници, обширни паркове, уютни кафенета, интересни ресторанти и активен културен живот.
Основното нещо, което пропускат туристите, когато не отиват в Брюксел, е храната. В града има истинска галактика от ресторанти, които са отличени със звезди Мишелин. (Звездите Мишелин се дават на заведенията с перфектна кухня и отлично обслужване.
Брюксел е известен и с бирата си – има повече от 600 марки, включително светлите бири, които варят монасите. В града е добре развита и дизайнерската мода.
Според легендите, от векове туристите са припадали, когато са се изправяли пред чистата красота на Флоренция. Това няма да се случи в Брюксел. Градът няма галерията Uffizi или „Давид“ на Микеланджело, но има Grand' Place – наистина чудесен площад в центъра на Брюксел.
Grand Place е разположен в центъра на Брюксел, площадът е и мястото, където градът е възникнал. Брюксел винаги е бил културно и политическо средище, чието развитие започва именно тук, покрай дейностите на този площад. Днес той е включен в световното културно наследство на ЮНЕСКО. Ако посетите града в края на годината, тук ще станете свидетели на незабравимо няколкоминутно нощно светлинно и музикално шоу, за чийто екран служи сградата на кметството на Брюксел – град, шедьовър на готическата архитектура. През август, тук ще може да видите единствения в Европа цветен килим, изработен от над 500 000 цветя, който украсява площада всеки две години. Впечатление прави и 100-метровата камбанария с кулата, на върха на която стои статуята на архангел Михаил (светецът-закрилник на града), побеждаващ дявола. Кулата и острият й връх бързо се превръщат в най-известния символ на Брюксел. Освен нея още над 150 сгради, паметници на културата, се намират в непосредствена близост до площада.
Брюксел е седалище на множество международни организации: Европейската комисия, Съвета на Европейския съюз, Европейския парламент (пленарните заседания се провеждат в Страсбург), НАТО, Западноевропейския съюз.
Ако институционалният модернизъм на разпръснатите офиси на Европейския съюз не ви е интересен, може да отидете в частта на града, която е в стил Арт Нуво - архитектурен стил с растителни мотиви, който е станал популярен в началото на ХХ век. Един от най-добрите представители на стила и баща на белгийския Арт Нуво, е бил Виктор Орта. Посетете неговия дом и студиото му, които са били превърнати в Музей „Орта”.
Външният вид на музея е типично белгийски: непретенциозен. Интериорът крие много удивителни детайли, включително величествен парапет, направен от мрамор и ковано желязо. Естествената светлина се изсипва от покрива през цветните стъклописи и пада върху огледалата с растителни мотиви, лампите на Tiffany, мозаечния под и гравирания парапет. Ефектът е фантастичен.
Manneken Pis е известната статуя на пишкащо малко момче. Една от многото легенди разказва как този малък човек унищожил по свой специален начин фитила на граната, която щяла да превърне града в руини.
Един ден няма да ви е достатъчен, ако решите да разгледате и Кралския дворец (Place Royal), който от края на юли до средата на септември може да се види и отвътре. Сред множеството забележителности не трябва да се пропуснат и Кралският музей на изкуството и историята, както и театърът - музей на картонените кукли, където ще се запознаете с местния фолклор. В природонаучния музей ще попаднете на най-феноменалната галерия на динозаври в Европа. Три хиляди квадратни метра, изпълнени с музикални инструменти, които засвирват в слушалките, когато ги доближите, ще ви предложи пък музеят на музикалните инструменти.
Няма как да пропуснете да посетите и най-удивителната сграда в света – Атомиума.
Висок е 120 метра и се състои от девет метални сфери, символизиращи прогресиращо общество. Всяка от тях има своя роля – първите две представляват изложбени зали, следващата – централната, представлява кафене и картинна галерия, една от сферите е посветена на децата и на забавления за тях, друга пък предлага ресторант и незабравима панорама на града. Три от сферите не са отворени за широката публика, а последната може да бъде наета за специални събития.
И накрая, не забравяйте да посетите двете институции на Европейския съюз – Европейския парламент и Европейската комисия. За индивидуални туристи посещението на Европейския парламент може да се организира в рамките на няколко минути чрез специално създадения за целта посетителски център, при по-големи групи обаче е необходима резервация няколко месеца предварително.
Брюж: е град в Северозападна Белгия. Той е един от най-крастивите средновековни градове в Европа. Често наричан „Северната Венеция”, той е кръстосан от канали, основният кръг от които обгражда историческия му център. Това е чудесен град с павирани улици и прекрасни къщи с островърхи покриви, които се отразяват във водата. От 16 в. обаче Брюж е откъснат от Холандия и тъй като търговията замира , градът запада до изостанало провинциално селище.
Днес тук са запазени множество паметници на изящното изкувство и архитектурата. Църквата „Света Богородица” (Онзе Лаийве Вроувекерк) се слави с най-високия тухлен връх в Европа и притежава скулптура на Мадоната от Микеладнжело. Базиликата „Свещената кръв” (Хейлиг Блоед Базилик) е друга известна църква, където е изложена стъкленица, за която се твърди, че съдържа част от Христовата кръв. В Гроенинге Музеум се съхраняват платна от различни периоди , включително творби на Мемлинг и Ян Ван Ейк.
История: Географски и културно, Белгия е на кръстопътя на Европа и в продължение на последните 2000 години е била свидетел на непрестанни приливи и отливи на различни раси и култури. Вследствие на това, в Белгия са се претопили келтската, римската и германската култури, а по-късно се е добавило влиянието на Франция, Нидерландия, Испания и Австрия.
Първите известни обитатели на Белгия са белгите. Това са келтски племена, обитавали Северна Галия и подчинени от Юлий Цезар през 54 пр.н.е. След разпадането на Римската империя през 5 век, германски племена завладяват римската провинция Галия. Един от тези народи, франките, в крайна сметка установява ново кралство под управлението на династията на Меровингите. Най-известният от тези крале е Хлодвиг I (Кловис I). Той приема християнството и управлява от Северна Франция, но империята му включва и днешна Белгия. Християнски учени, предимно монаси от Ирландия, проповядват християнството и се заемат с приобщаването на езическите нашественици. Два века по-късно Меровингите са постепенно изместени от династията на Каролингите. След като Карл Мартел спира нашествията на маврите от Испания (732, Поатие), техният известен крал Карл Велики поставя голяма част от Европа под своя власт и е коронован за „император на Свещената Римска империя“ от самия папа Лъв III (800 г.).
Европейският феодализъм става основата на военна, политическа и икономическа стабилност. Християнството процъфтява и възникват нови религиозни общини, манастири и църкви.
Епизод от Белгийската революция: По-късно регионът е свързан с Нидерландия под бургундско, а след това испанско управление, докато протестантските провинции получават независимост (виж Нидерландия). Следва период на австрийско управление и няколко години под френска власт при Наполеон. След отстраняването на Наполеон през 1815 г., Белгия отново е обединена със Северните провинции в Обединено кралство Нидерландия до Белгийската революция от 1830 г., която установява независима белгийска държава. Белгийската революция е предизвикана от френско-говорящото малцинство, което контролира индустрията и финансите, и което не иска да бъде контролирано от нидерландо-говореща администрация. Фактът, че Белгия е предимно католическа, а в Нидерландия преобладава протестантството, също не е без значение.
Белгийският крал Леополд I е избран с британска помощ. Неутралитетът на страната е гарантиран срещу бъдеща чужда агресия. Този неутралитет е нарушен през 1914, когато Германия напада Белгия като част от плана Шлифен. Решението на Обединеното кралство да спази договорните си задължения, както и Сърдечното съглашение с Франция, ги принуждават да се включат в Първата световна война. След период на съюз с Франция след войната, Белгия се опитва да се върне към неутралитета през 1930-те, но отново е нападната от Германия през 1940 г. След Втората световна война политиката на неутралитет е изоставена и Белгия се присъединява към НАТО. Тя е също и сред основателите на Европейската икономическа общност.
През своята история, Белгия е притежавала една външна колония, Конго, която е дадена на крал Леополд II на Берлинската конференция през 1885. Той превръща страната в своя частна собственост и я нарича „Свободна държава Конго“. Сведенията за груба експлоатация и широко разпространени нарушения на човешките права на местното население, особено в добива на каучук, предизвикват международни протести в началото на 1900-те. В крайна сметка през 1908 белгийският парламент принуждава краля да отстъпи Свободната държава Конго на белгийската държава като колония. Оттогава тя става Белгийско Конго до независимостта си през 1960.
Международните проблеми на Белгия се усложняват още повече след Първата световна война, когато получава от Обществото на народите мандат за управление на бившите германски колонии Руанда и Бурунди. Белгийската политика в администрацията и обществено-културното развитие на тези страни е силно критикувана, като мнозина считат, че белгийските решения значително са допринесли за проблемите в Руанда през 1990-те, когато геноцид отнема живота на около един милион души.
През 20 век, историята на Белгия е все по-силно повлияна от нарастващата автономия на двете основни общности, нидерландо- и френско-говорящите. Това се вижда и от факта, че от около 1970 г. вече не съществуват общонационални белгийски политически партии, а само партии на фламандско- или френско-говорящите. Редовните опити за създаване на национални белгийски партии приключват с не повече от 1% от гласовете. Политическият пейзаж представлява почти огледална политическа система, отразяваща двете водещи езикови общности.
Визов режим: На 1 януари 2007 година гражданите на Република България стават граждани на Европейския съюз и като такива притежават правото на пребиваване на територията на друга държава-членка за срок до 90 дни, без никакви условия или формалности, освен изискването да притежават валидна карта за самоличност или паспорт.
Полезна информация
Посолство на Република България, Брюксел, Белгия
58, Avenue Hamoir, 1180 Uccle Bruxelles, Royaume de Belgique
Tел. - централа: (0032 2) 374 59 63, 375 70 81
E-mail: еmbassy@bulgaria.be
URL: www.bulgaria.be
Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13