За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.
Република Ангола е страна, намираща се в южната част на Централна Африка. Страната има площ 1 246.7 хил. кв. км. Граничи с Намибия, Демократична република Конго, Замбия, а на запад - с Атлантическия океан. Анклавът Кабинда, граничеща с Република Конго, е част от територия на Ангола, но няма обща граница с основната територия на страната. Столица на страната е Луанда. Намира се в северозападната част, на брега на океана. Ангола има значителни природни ресурси.
Столица: Луа̀нда е столицата и най-големият град на Ангола, край Атлантическия океан.
Намира се в северозападната част на държавата. Луанда е основана през 1576 г. В края на 17-ти и 18-ти век е бил важен център на търговията с роби. Днес там живеят около 2, 7 милиона жители.
В столицата Луанда със закон в продължение на цели 200 години е било забранено да се строи една и съща в архитектурно отношение къща. Затова, всяка има своя облик и специфична красота.
В Луанда е творил Густав Аифел (създател на Айфеловата кула в Париж), който тук е построил така наречената Желязна къща.
Красива гледка към града се открива от височината на крепостта, която сега е Музей на въоръжените сили. На входа се намира статуята на откривателите на Ангола.
Ако човек пристигне в Луанда по вода може да се видят високи сгради, хълмове и “ракета”. Гледката е интересна, разнообразна и живописна. Почвата е червена, защото е богата на желязна руда.
Столицата на Ангола е търговски град. Тя е една от най-скъпите столици в света. Изнася за другите държави кафе, палмово масло, сизал. Развита е нефтопреработвателната промишленост. Има много училища и университет, носещ името на Агостиньо Нето.
Луанда има красиви плажове: на Илята - така се нарича един остров,
който чрез шосе е свързан със сушата и вече е полуостров, на остров Мосуло с почти бял пясък и на юг от града, където е пълно с девствени ивици.
На юг, на брега на океана се намира и бялата къща на Музея на робството. Построена е на това място, защото оттук са тръгвали корабите за Бразилия, пълни с роби.
На 10 км от устието на голямата река Куанза може да се види изумителен лунен пейзаж. Това са застиналите нарязани хълмове.
Река Куанза е широка, неплавателна, обитават я много крокодили и тя представлява естествена граница между множеството провинции във вътрешността на страната. Местните пари в Ангола се наричат куанзи, мисля си - на името на тази река.
Една от най-големите опасности за всеки, пристигнал в Ангола, са излизащите привечер комари и особено маларичните. Освен комарите, в Ангола има и много други хапещи животни. Като непознатите за нас медузи, от които на повърхността на водата се вижда само едно малко прозрачно мехурче, от него обаче излизат дълги, тънки сини пипала, които достигат до един-два метра. Ако те докоснат или се увият около теб, причиняват силно изгаряне на кожата.
През май се появява и червената летяща мравка, която се казва “Феро ем Браза”. Опашката й изпуска мравчена киселина, която предизвиква рана, подобна на изгаряне, колкото повече време минава, толкова по-голяма става, защото киселината навлиза по-надълбоко в кожата.
Лобито е другият главен пристанищен град на Ангола и са намира на юг от Луанда, в провинция Бенгела.
Разположен е сред планински хълмове на 12° от Екватора (Луанда е на 8°), но горещината не спира да те преследва. Общо взето, температурата не пада под 30° С на сянка...
Тук хората са много дружелюбни.
Най-любимото място за прекарване на свободното време е плажът, на който се събират много приятелски настроени деца. Водата на Атлантическия океан е чиста и прозрачна. Наоколо плуват цели пасажи риба. От време на време, в различни дни, на около 50 м от брега се виждат да преминават 6-8 акули.
Залезите тук са най-прекрасните. Слънцето е огромно, червено-оранжево и цялото небе става розово. Кокосовите палми целогодишно дават плодове и децата много обичат да се катерят и да ги берат.
Един прекрасен курортен център се намира в южната част на остров Мосуло.
Той принадлежи на пристанищните власти. От всички страни е добре ограден, забранен е достъпът на кучета. Природата е фантастична. Плажът е чист, с шезлонги и чадъри. Има дивна растителност. По това време цъфтят боганвилиите с розови цветчета, има екзотични храсти, напомнящи китайска роза и безброй цветя. Можеш да се разхождаш на сянка под кипариси и други дървета по дървени пътеки, поставени върху пясъка. Има и дървени къщи с всички удобства вътре - с кухня, в която можеш да си сготвиш нещо, ако желаеш. Пред всяка къща има малък хамак.
На самия бряг, до водата има посадени кокосови палми, които явно обичат солената вода, слънцето и влагата. Те още не са пораснали и само една малка ограда от камъни ги пази. Едно райско кътче от Ангола, което се казва “Занга”.
Луба̀нго е град в югозападна Ангола, столица на провинция Уила. Населението на града е около 100 000 души.
В Лубанго климатът е европейски. Най-ниските температури достигат до 7°C, а най-високите - до 25°C, и то само по обед. Там е вечна пролет. От всички страни Лубанго е заобиколен от планини. Диша се спокойно. От чешмите тече студена вода, а не като в Лобито, където дори водата от чешмата е топла. Къщите в Лубанго са построени терасовидно.
В центъра на града има съвсем нов бюст-паметник на Агостиньо Нето. Университетът също носи неговото име.
Навсякъде е ослепително чисто. В Лубанго расте и български розов храст, а в местата с тропически климат може да се види т. нар. порцеланова роза, която е с по-твърди, като от порцелан, листа.
В Лубанго се намира третата в света по височина статуя на Христос (другите две са в Рио де Жанейро и Лисабон).
Наблизо до Лубанго, но на територията на следващата провинция, се намира връх Леба в планината Сера.
Височината на планината е около 2000 метра. Мястото е прекрасно. Пътят е високопланински и е направен във формата на серпантини, за да не се чувства колко е стръмен. Има и водопад.
Уамбо е провинция в централна Ангола. С площта си от 34 270 квадратни километра, Уамбо е една от малките анголски провинции. Въпреки малката си площ, населението на провинцията е близо 2 млн. души, което е 15 % от населението на цяла Ангола. Повече от 55% от населението на Уамбо живее в двете най-големи общини - Уамбо с 822 000 души и Каала с 239 000 души. Столица на провинцията е град Уамбо.
Градът е разположен на около 220 km източно от град Бенгела и на 600 километра от столицата на страната, град Луанда. Според последните данни, населението на града е около 225 000 души, което го прави вторият по големина град в Ангола. Уамбо е главният център на железопътната линия Бенгела, която пресича страната от пристанището на Бенгела до границата с Демократична република Конго. Градът се обслужва от летище Албано Машадо.
Бенгела е провинция на Ангола, разположена в западната част на страната. Тя има широк излаз на Атлантическия океан. Името на провинцията, а и на нейната столица (също Бенгела) идва от студеното Бенгелско течение в Атлантика. Столицата е разположена на брега на океана, на 450 км. южно от столицата Луанда. Площта на Бенгела е 31 788 квадратни километра и има население от около 600 000 души.
Бенгѐла е град в западна Ангола, на брега на Атлантическия океан. Разположен е на юг от столицата на страната Луанда и е административен център на провинция Бенгела. Градът е втори по известност в Ангола и се е самоопределил като културна столица на страната. Населението е над 155 000 души. Бенгела е бил открит през 1617 и е бил център на търговия с роби с Бразилия и Куба. През града минава една от най-големите железопътни линии в Ангола - железопътната линия Бенгела.
Кабинда е провинция и ексклав на африканската държава Ангола. Областта е била известна в миналото като "Португалско Конго". Граничи с Демократична република Конго (Заир) и с Република Конго на север. Има площ от 7 270 кв.км. Кабинда има много висок прираст на населението - през 1991 то е било около 163 000 жители, през 2007 вече над 300 000. Кабинда почти изцяло се населява от народността Баконго. Главни градове в ексклава са Кабинда и Малебо (около 10 000 жители).
В областта се произвеждат кафе, какао и палмово масло. Има и добив на ценна дървесина. Най-важен сектор е обаче нефтодобивът. Печалбата от нефтодобива на Кабинда формира около 80% от анголския бюджет.
Забележителности: Само в Ангола се среща месоядното растение “Велвичия Мирабилис”.
В Ангола се намира един от най-големите африкански резервати - Кисама. Разположен на площ от 9 960 кв.км., той граничи на запад с Атлантическия океан, на север и юг с пълноводните реки Куаза и Лонга, а на запад - с гъста растителност. Резерватът е само на 70 км. от Луанда - столицата на Ангола, която го прави много подходящ за туризъм.
История: По-важни исторически събития и дати - ХIV в. - в състава на феодалната държава Конго; 1482 г. - португалецът Кана пръв достига крайбрежието на Ангола и я обявява за владение на португалския крал; 1576 г. - португалски заселници основават Форт Луанда. Начало на износа на роби за Америка. За 300 години са изнесени над 5 млн. роби; 1961 г. - въстание против колонизаторите и начало на освободителните войни; 11 ноември 1975 г. - провъзгласена независимостта. Начало на гражданска война. Присъствие на кубински и съветски войски; 1989 г. - съглашение за мир. Кубинските войски напускат Ангола (1991 г.); 1992 г. - свободни избори. Практически, гражданската война продължава.
Въпреки, че Ангола е разположена на тропиците, климатът не е типичен за тези географски ширини, което се дължи на следните коефициенти:
Студеното течение от Бенгела се движи по южната част на крайбрежието, планините във вътрешността, влиянието на пустинята Намибе, разположен югозападно. В резултат, Ангола има свой специфичен климат, с два различни сезона, дъждове, от октомври до април и мъгла или "Cacimbo" от май до септември, сух сезон с по-ниски температури.
Високите нива на валежи, регистрирани по протежение на крайбрежните зони постепенно намаляват от 800 mm до 50 мм, когато човек се движи на юг. Средната температура е обикновено около 23 °. Вътрешнните области могат да бъдат разделени на три зони. Северна, където валежите са много обилни, а температурите високи, Централната платовидна зона, която е предимно суха със средни температури от 19º и южна, където са регистрирани големи температурни амплитуди, заради близостта на пустинята Калахари и въздействието на тропическите фронтове въздух.
Плажове: Страната разполага с 1,650 километра крайбрежие на Атлантическия океан. Могъщи реки се вливат в океана, образувайки широки естуари. В Луанда специално внимание, трябва да се обърне на плажовете на Илха, Кабо, Мусуло, Палмеринхас, Коримба и Сантяго. В Бенгела има Морена, Рестинга, Каота, Каотина, Байа Азул и накрая в Намибе още два Дас Мирагенс и Азул.
Въпреки, че климатът е такъв, че плажовете могат да бъдат посещавани през цялата година, най-подходящото време е горещия сезон. Плажовете се изпълват и местната музика и танци предоставят анимационна и екзотична атмосфера, която се смесва добре с тайната на африканските нощи.
Пейзажи: Орографията на климатичните характеристики и на релефа на Ангола допринася за голямото разнообразие на животински и растителни видове.
В Кабинда, има гъсти, влажни гори, богати на екзотични видове и естествено местообитание на горили. Южно от Заир, в басейните на Кванза, Куанго, Куито и притоците на Касаи може да се намери савана. По на юг е пустинната област на Намибе. Растителните видове известна като Welwitshia Mirabilis и уникален в света, расте тук.
С цел запазване и защита на животински и растителни живот, някои видове, които са застрашени от изчезване, се охраняват в природни паркове и резервати, най-важните от които са:
Национален Парк Интеграл на Kwando и Националния парк на Cangandala, в областта Malange са дом на Black Palanca, един вид, който може да се намери само в Angola.
Националният парк на Quissama, южно от Луанда където могат да се наблюдават на слонове, африкански антилопи и глиган. Бреговата ивица на парка може да се наблюдава как морските костентурки снасят яйцата си.
В Националния парк на Kameia, в провинция Moxico може да се намери лъв, леопард, чакал, слон и антилопа.
Националният парк на Bicuar, в провинция Уила е дом на слонове, антилопите и зебри.
В Националният парк на Mupa, в провинция Cunene, може да се разглеждат освен всичко друго, щрауси, слонове и хипопотами. Националният парк Iona, в провинция Намибе, зебра, слон, леопард и носорози бродят свободно.
Морски курорти: Страната разполага с 1,650 километра крайбрежие на Атлантическия океан. Могъщи реки се вливат в океана, образувайки широки естуари. В Луанда специално внимание, трябва да се обърне на плажовете на Илха, Кабо, Мусуло, Палмеринхас, Коримба и Сантяго. В Бенгела има Морена, Рестинга, Каота, Каотина, Байа Азул и накрая в Намибе още два Дас Мирагенс и Азул.
Въпреки, че климатът е такъв, че плажовете могат да бъдат посещавани през цялата година, най-подходящото време е горещия сезон. Плажовете се изпълват и местната музика и танци предоставят анимационна и екзотична атмосфера, която се смесва добре с тайната на африканските нощи.
Полезна информация:
Посолство на Република България, Луанда, Ангола
42-44 Fernao Mendes Pinto Street
P.O.Box 2260
Tel: (+244 2) 32 40 94
Fax: (+244 2) 32 42 13
E-mail: bulgembluanda@yahoo.com
Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13