-

Топ дестинации в Босна и Херцеговина

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Босна и Херцеговина

Босна и Херцеговина

Население: 3,981,239
Говорими езици: сръбски, бошняшки и хърватски език
Валута: Конвертабилна марка
Часова зона: +1
Столица: Сараево
Главни градове: Баня Лука, Мостар

Босна и Херцеговина е планинска държава, разположена в западната част на Балканския полуостров. Граничи на север, запад и юг с Хърватска, на изток със Сърбия, а на югоизток с Черна гора.
Босна и Херцеговина има малък излаз на Адриатическо море, само 20 километра. По-голямата част от страната е заета от Динарските планини с най-висок връх Маглик - 2387 метра. Горите в страната са около 40%.

Столица: Сараево е столица и най – голям град в Босна и Херцеговина. Населението на града е 304 614 жители, а площта на града е 141,5 кв.км. Сараево се намира в долината Сараево и е заобиколен от Алпите, близо до река Милячка.

Градът е известен с различните религии, които се изповядват в него – ислям, православие, католицизъм и юдаизъм. Почитателите на музеи и архитектурни забележителности могат да посетят музея на Сараево, музея за съвременно изкуство Арс Аеви, Националния музей на Босна и Херцеговина, музея за литература и театрално изкуство на Босна и Херцеговина, Националния театър на Босна и Херцеговина, градската библиотека, арт галерията и Босненския институт. Любопитен факт за Сараево е, че градът е претърпял най – дългата обсада в модерната военна история по време на Босненската война.

В Сараево се организират и фестивали. Сараево филм фест, основан през 1995г., се превръща в основен филмов фестивал на Балканите. Зимният фестивал Сараево се провежда всяка зима от 1984 / 1985г. Джаз фестивалът Сараево се провежда ежегодно през първата седмица на ноември. Най – големият от всички фестивали е „Нощите на Баш чаршия“ - организира се ежегодно от 1-ви до 31-ви юли. Той включва изпълнения на класическа музика, рокендрол, фолклорна музика, театър, опера, балет. Има и различни изложения на книги, филми и др.

Град Мостар е разположен в долината на река Неретва, заключен между планините Вележа, Хума и Чабуле, които са част от масива на най-обширната планинска верига на Балканския полуостров - Динарите.
Намира се на 60 км от Адриатическо море. Мостар е политически, финансов, религиозен и културен център на Херцеговско-Неретвански кантон, както и неофициална столица на област Херцеговина.
Градът е четвърти по-големина с население около 110 000 души. В него се намират четири от федералните министерства на федерацията.
Зимата не е особено студена като понякога превалява и сняг. Лятото е много горещо като температурите достигат до 45 градуса по Целзий. Въздухът е влажен целогодишно. Пролетта и есента са дъждовни, а през април и май, когато не вали, Мостар придобива изключителен чар.

Мостар е домакин на годишния музикален фестивал "Мелодията на Мостар", който се счита за един от най-добрите в Босна и Херцеговина. Мостар е един от най-живописните и най-важни градове в региона на Средиземно море. За неповторимия дух на града допринася и комбинацията от три основни религии – еврейската, християнската и ислямската. Градът е домакин на много религиозни сбирки и е център на католическата епископия "Мостар-Дувно". В средището има и няколко джамии, сред които най-известна е Караджозбеговата джамия. Съвсем наскоро в Мостар бе построена и синагога. Емблемата на града е Стари мост. Друга забележителност е Францевачката катедрала. Къщата на Бишчевич е една от най-забележителните сгради от турския период. Построена е през 1635 година и е оградена с високи стени, които защитавали жените от любопитни мъжки погледи. В къщата са запазени автентични предмети от османската култура и бит.
На левия бряг на река Неретва, на около стотина метра от Стари мост, се намира джамията Коджа Мехмед Паша. Тя се смята за една от най-красивите и най-големите в Босна и Херцеговина.

Неум е единственият крайбрежен град на Босна и Херцеговина. Въпреки че заема само мъничка част от красивото Адриатическо море, Неум се е превърнал в основно пристанище.

Разположен между Сплит и Дубровник и близо до Мостар и Медугорие, Неум е скъпа туристическа дестинация.

Адриатическо море в отрязъка от Сплит до Дубровник е невероятно чисто и включва 22-километровата част, принадлежаща на Босна и Херцеговина. Неумският залив е защитен от Пелешацкия полуостров и затова е необикновено тих.
В Неум могат да се практикуват разнообразни атрактивни спортове като рафтинг, гмуркане, гребане и каране на джет. Условията са добри, а и цените са по-ниски, отколкото в Хърватия.

Вишеград е град и община в Босна и Херцеговина. Населението на града е около 22 000, а площта му е 48 кв. км. Градът е разположен по поречието на река Дрина. Вишеград е световно известен с книгата „Мостът на Дрина“, която е написана от нобеловия лауреат Иво Андрич. Този мост наистина е изключителен. Построен е през 1571г. от велик османски везир – Мехмед Паша Соколович. Мостът носи неговото име и е част от списъка на ЮНЕСКО за историческо наследство.

Баня Лука е втори по големина град в Босна и Херцеговина с население около 222 000 души. Разположен е на река Върбас в Босненска Крайна. Днес, градът се обитава почти само от сърби, тъй като по време на войната в Босна и Херцеговина, в резултат на етнически прочиствания близо 70 000 хървати и мюсюлмани са принудени да напуснат района.
Музеят на Република Сръбска определено трябва да се посети, но в културно отношение градът предлага малко за не-сръбскоговорящите. Хубаво е и да се разходите из замъка - бивша римска крепост, контрола над която, в последствие поемат османците и австро-унгаците.
На 45 км от Баня Лука се намира голям национален парк в планината Козара, както и малък музей с артефакти от прочутата победа на партизаните над нацистите. Едно от емблематичните места около Баня Лука е паметникът Ясеновач на босненската страна на р. Сава. Отбелязвайки геноцида над хърватските усташи през Втората световна война, паметникът е направен с вкус, но и с малко тъга, провокиращ тежки размисли. Той се намира на 130 км северозападно от Сараево.

Тузла Тузла е град в североизточната част на Босна и Херцеговина, административен център на Тузлански кантон. Градът е трети по големина в страната след Сараево и Баня Лука, и населението му е около 160 000 души.

Тузла е културен, спортен и образователен център на североизточна Босна и Херцеговина, разположен в подножието на планината Майевице. Тузла е познат със своята химическа и автомобилна индустрия. Познат е и с големите залежи на каменна сол, откъдето произлиза и името му. Броят на населението рязко намалява по време на войната в Босна и Херцеговина (1992-1995) и много сръбски жители напускат областта.

Град Биелина се намира между реките Сава и Дрина в североизточната част на Република Сръбска – Босна и Херцеговина. Населението на общината е 130 000 души, от които сърбите са към 80%, а мюсюлманите - 15%. Биелина е побратимена с германския град Хановер, сръбския Куманово и македонския Крушовац.

Гербът на Биелина представлява два гълъба на Светия Дух, обърнати към православен кръст на църковен купол. Биелина има скромен градски музей. В него могат да се видят експонати от периода на отоманската и на австро-унгарската империя, както и от годините на Титовия социализъм.

Още забележителности
На около 30 км от Мостар и на 5 км от Чаплина се намира закътано в провинцията място - природният и птичи резерват “Хутово Блато”.
“Хутово Блато” е с площ от 7 411 хектара, повечето от които са блата, създадени от подземния водоносен хоризонт на река Крупа. Резерватът се намира на един от най-големите миграционни пътища на птиците от Северна и Централна Европа към Азия и Африка. Любителите на птици могат да разгледат резервата отблизо, като направят обиколка с лодка, съпровождани от англоговорящ биолог.
Паркът “Хутово Блато” е дом на повече от 600 растителни вида и 22 вида риби, от които най-често срещани са змиорката и шаранът.

В блатата може да бъде видяна неотровната змия Elaphe quatuorlineata или ивичест смок. Змията се храни с риба и жаби.

Дълбоко под водата обаче се крият не само риби, змии и змиорки. В близкото Деслио са намерени останки от два илирийски кораба, за които се смята, че са потънали преди 2 200 години. В глината и калта на дъното на езерото могат да бъдат намерени фрагменти от кораби, както и амфори и други предмети. Спокойствието на “Хутово Блато” го превръща в тихо място за бягство от ежедневието. Въздухът е чист, водата е прозрачна, а белите лилии и карстовите хълмове в далечината са поразителни.

История: Земите на Босна и Херцеговина са населявани през неолитния период от илирите. По-късно, през 4в. пр. Хр. илирийските племена се смесват с тези на келтите. През 9-та г. сл. Хр. римляните покоряват илирийските племена, а през шести век земите на тогавашна Босна са присъединени към Византийската империя.
През VI – VII в. се заселват славянските племена. През XII в. е образувано Босненското княжество, което от XIV в. е кралство, включващо и Херцеговина. При управлението на Бан Кулин, Босна се стабилизира. Сключени са търговски споразумения с Дубровник и Венеция. Възходът завършва със смъртта на Стефан Твърдко I. От втората половина на XV в. е под турска власт и част от населението приема исляма.
Турското владичество донася както административни промени, така и демографски. Градове като Сараево и Мостар, основани в този период, постепено се утвърждават като центрове за региона. Босненци оставят видима следа в Османската империя – техните военни умения ги издигат до най-висши постове в армията. Въстанието от 1875 – 1878 г. е най-ярката проява на националноосвободителните борби. Според Берлинския договор от 1878 г. Босна и Херцеговина са окупирани от Австро-Унгария, а през 1908 г. са анексирани от нея. В 1918 г. влизат в състава на сръбско-хърватско-словенското кралство, което от 1929 г. се нарича Югославия. От ноември 1945 г. е в състава на СФРЮ.
След разпадането на Югославия през 1990 и след референдум, проточил се до 1992, Босна е обявена с резолюция на ООН за независима държава (резолюция 775 от 20 Май 1992).

Ски курорти: Зимният туристически сезон в Босна и Херцеговина започва в средата на декември и продължава до средата на април. Снежната покривка в централните босненски планини през февруари е повече от 100 см. Яхорина е най-привлекателният туристически обект. Нейният най-висок връх Огорелица е 1916 м над морското равнище. През лятото тя е покрита с трева, а през зимата тук натрупва до 3 м сняг. Туристите могат да използват 25 км ски трасе за алпийски дисциплини. Четири седалкови лифта и четири влека са с общ капацитет да обслужват 7500 скиора на час. Предлагат се също ски курсове и ски услуги, а също така има райони, подходящи за ски бягане, пързаляне с шейни, нощни ски или разходки.

Още по-близо до Сараево са планината Белашница и олимпийските планини Игман с върхове съответно 2066 м и 1504 м. И двете предлагат ски писти от световна класа. Белашница и Игман обаче са изправени пред проблеми, които липсват в Яхорина. И двете бяха арени на военни действия през войната. Всички хотели, ресторанти и първокласни съоръжения за ски скокове бяха опожарени до основи. В резултат на това Игман и Белашница нямат хотели и места за нощуване, а предлагат само две кафета-ресторанти. В двете планини обаче има над 10 км алпийски писти. Транспортирането се осигурява от един кабелен лифт с капацитет за 1350 скиора, два двуместни седалкови лифта за 1200 скиори и два влека за 1800 скиори. Има също 4 детски лифта за 1000 млади скиори.

Спа курорти: Спа Куласи се намира на 14 км от Прънджавор в Босна Херцеговина. Модерни реконструирани сгради, оборудвани по съответните стандарти, осигуряващи комфорт и удобство. В допълнение към спортните терени има два басейна с минерална вода.

Полезна информация:

Посолство на Република България, Сараево, Босна и Херцеговина

71000 Sarajevo
ul. Radnička 30
Тел.: +387 33 668 191
Факс: +387 33 668 189
Е-mail: possar@bih.net.ba

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Босна и Херцеговина