Население: 8 950 034
Говорими езици: испански и френски език
Валута: песос
Часова зона: -4
Столица: Санто Доминго
Главни градове: Сантяго де лос Кабайерос, Ла Романа, Сан Педро де Макорис, Сан Фелипе де Пуерто Плата, Консепсион де ла Вега
Доминиканската република е дом на богата и топла култура. Доминиканците и начина им на живот са били повлияни от европейската, латиноамериканската и испанската култура. Хората тук са сърдечни и приятелски настроени. Официалният език на страната е испански, а католицизмът е основна религия.
Ще усетите духа на местните жители, които танцуват под звуците на меренге по време на цветните празници и карнавали. Ако посещавате страната, не забравяйте да опитате някои деликатеси от доминиканската кухня.
Доминиканската република се намира на около 1 280 километра югоизточно от Маями и е разделена от Куба, от голямата планинска верига Антили на запад и Пуерто Рико на изток.
Доминиканската република заема две-трети от остров Испаньола и граничи с Хаити. Островът заема около 126 , 053 кв. км , което го прави вторият по големина остров в Карибския басейн.
Доминиканската република е открита на 5 декември 1492 г. от Христофор Колумб през първото му пътешествие до Новия свят. По това време, остров Испаньола (както Колумб го нарича) е бил населяван от индианците. Те били мирни и гостоприемни за Колумб и неговия екипаж. Колумб се привързва към Испаньола, описвайки го в дневника си като "красивия райски остров с високи гори, планини и големи речни долини".
Възхищениено на Колумб от Испаньола, както и откритието на златните находища в реките на острова са довели до създаването на европейски селища, първото от които е основано през 1493 г. в Ла Исабела. С наличието на нови селища, индианците са отведени в робство и през следващите 25 години са били асимилирани. В същото време, преселниците довеждат африкански роби на острова, за да осигурят работна ръка за плантациите си.
Вартоломей, брат на Колумб, е назначен за губернатор на Испаньола и през 1496 основава град Санто Доминго. Столицата бързо се превръща в представител на испанския кралски двор и град с власт и влияние.
Когато през 1515 г., златните находища на Испаньола са почти изкопани, повечето от испанските жители на Санто Доминго заминават да търсят новооткрити залежи на сребро в Мексико. Само няколко хиляди заселници остават. Именно през този период, "Карибски пирати“ става част от морската история на региона.
Остров Испаньола остава под испански контрол до 1697 година, когато западната част на острова става френско владение. Французите нарича тази област Saint Domingue и я превръщат в най-богатата колония в света, заради големите насаждения от захар, където работят хиляди роби от Африка. През 1791 г. робско въстание избухва в Saint Domingue и робството е премахнато през 1794 г.
През 1809 г. източната част на острова се връща под испанско управление и на 27 февруари 1844 г. източната част на острова обявява независимост и дава на земята името "Доминиканска република ".
Пунта Кана е един от най-красивите райони на Доминиканската република. В много от курортите, разположени в Пунта Кана, се включва голям брой нови комплекси, които предлагат спа центрове, казина, невероятен избор от заведения за хранене, места за провеждане на сватби, детски клубове и плувни басейни.
Полезна информация:
Посолството на България в Доминикана
CUBA, La Habana Calle "B" № 252, Entre 11 y 13,
Vedado Ciudad de la Habana,
Tel. 0053 7 33 31 25 0053 7 33 31 25, 0053 7 33 31 26; 0053 7 33 31 26,
Fax. 0053 7 33 32 97
Необходими документи за влизане в страната: Паспорт, с минимална валидност или по-голяма от продължителността на исканата виза. Виза: Необходима е виза като молбите за визи могат да се подават чрез консулските служби на посолствата на Доминиканската република в: Испания, Италия, Франция.
ЗА ТУРИСТИЧЕСКА ВИЗА:
1. Писмо-молба, адресирана до държавния секретар по външните работи на Доминиканската република или до титуляра на консулството, където се подава молба за виза в чужбина, подписана от молителя. Молбата трябва да съдържа: име, националност, домашен адрес и трудова дейност.
2. Формуляр 509-Ref, оригинал и надлежно попълнен на машина или на ръка с четливи главни букви.
3. Четири снимки анфас, 2 на 2.
4. Два комплекта пълни фотокопия на паспорта - от първата до последната страница.
5. Копие на самолетния билет (отиване и връщане) или разписание на полетите от пътническа агенция.
6. Копие от резервацията на хотел или туристически пакет.
7. Документи, удостоверяващи икономическия и професионалния статус на молителя за виза като документ от местоработата, документ от учебния център, удостоверения на учащ, документ за пенсионер и т.н.
8. Писмено съгласие на родителите или настойниците на по-малки от 18-годишни, които пътуват сами, надлежно легализирано от нотариус или доминиканско консулство, акредитирано в страната на произход на молителя.
9. Удостоверяване на заплатените съответни такси. Специфични изисквания: Всички документи, идващи от чужбина, трябва да бъдат легализирани от доминиканско консулско представителство със съответстващата му юрисдикция (ако няма такова в страната, от която идва заинтересованият, те трябва да бъдат легализирани в най-близкото им представителство).
Всички документи трябва да бъдат депозирани в оригинал и две фотокопия. Всички документи, в случай че така съответства, трябва да бъдат преведени на испански език от преводач, надлежно оторизиран и акредитиран пред властите на страната на произход. Ако молителят не е гражданин на страната, в която се подава молба за виза, трябва да приложи копие от документите, които показват неговия миграционен статус в тази страна.
Ваксинации: Няма изисквания за задължителни ваксинации преди влизане в страната.
Ел. захранване: 110 V;
Питейна вода: Препоръчва се консумацията на бутилирана вода.
Поискай оферта
или се обадете по телефона 02 / 962 22 13