Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Остров Родос

Остров Родос

Красивият остров на розите е известен с това, че предлага и че е окъпан от повече от 300 слънчеви дни всяка година. Родос е най-слънчевото място в цяла Европа. Мекият климат предлага най-продължителния туристически сезон в целия регион, който продължава от началото на април до края на ноември. И въпреки че може да бъде прекалено студено за плуване през зимните месеци, магазините, ресторантите, кафенетата и хотелите са отворени целогодишно. И все пак именно през лятото, сезонът на вятъра мелтем, Родос намира своето място в душата на посетителя.

Перлата на Бяло Море: Тасос е остров в северно Егейско море (Бяло море). Площта му е 393 кв. км., а обиколката му е около 100 км. Има богата растителност, главно от борове, чинари, елхи, дъбове, кедри, дафинови и мастикови храсти, рики, кукудя.
На острова се отглеждат маслинови дървета, орехи, круши, смокини, бадеми, кестени, лозя. Еднакво богата е растителността от ароматни храсти, като риган, лавандула, лимонена трева, градински чай, мащерка, планински чай. Населението на острова е около 18 000 души. Жителите му се занимават главно с отглеждането на маслини и лозя, животновъдство, риболов, пчеларство, туризъм и с експлоатацията на мраморни находища.
Произвеждат зехтин, маслини, мед, восък, дървесина, вино, ракия, домашни сладки, смокини и орехи.

Името на остров Тасос: Много са версиите за това, как остров Тасос е получил името си.
Според Херодот, името произхожда от митичен мъж на име Тасос. Легендата разказва, че финикийски търговци отвлекли от град Аргос дъщерята на крал Инах на име Йо и я завели във Финикия. За да отмъстят, някои критски търговци или пирати, отишли до Финикия и отвлекли дъщерята на крал Агинор, Европа. Веднага, финикийците изпратили мисия начело с кралските синове Кадмос и Тасос, за да върнат обратно Европа. Кадмос основал град Тива, а Тасос основал Тасос. Според друга версия, Европа била отвлечена от самия Зевс, преобразен в бик, който я завел на остров Крит.
Други твърдят, че островът получил името си от Тасос, син на бог Посейдон или от думата Дасос „гора“ (като първата буква се променила от „Д“ на „Т“), поради гъстите си зелени гори, с които е известен от древността.

Островът е с формата на острие на копие. Дължината му е 80 км, а широчината - 28 км, като крайбрежната ивица е дълга 220 км. Брегът често е каменист или чакълест, но грубите плажове са осеяни и с пясъчни ивици. Във вътрешността си остров Родос е планински и слабо обитаван. Флората и фауната са по-близки до тези на Мала Азия отколкото до тези на Гърция. Има гори с турски борове и кипариси, обитавани от стада родоски сърни.
Паталудес или долината Паталудес, известна като долината на пеперудите, е магическо място във вътрешността на острова. Облаци от нощни пеперуди се събират тук всяко лято.

Родос може да се похвали с население от 110 хиляди души. Повече от половината живее в едноименния град, който е столица на областта Додеканезе и провинция Родос, включваща съседните острови Сими, Тилос, Халки и Кателоризо. Град Родос е очарователна смесица от модерен космополитен и средновековен град. В най-северната си част е обграден от морето както на изток, така и на запад.
Старият град, построен от кръстоносците, представлява нагъсто застроен, стар и защитен от градски стени град, с виещи се калдъръмени улички. Обявен е за обект на световното наследство. Рицарите на Св. Йоан са построили града върху развалините на още по-древен град.
От градските стени на Стария град, който изглежда така, сякаш не е докоснат от времето, се разлива модерната част на град Родос в три различни посоки.

Икономиката на Родос е съсредоточена върху туристическата индустрия. Въпреки това има някои самобитни места, които все още не са докоснати от туризма и комерсиализацията.
В тях процъфтява земеделието и се отглеждат култури като цитрусови плодове, грозде и зеленчуци.
Слънчевият Родос вероятно е най-известен с Родоския колос, едно от седемте чудеса на античния свят. 34-метровата статуя на бог Хелиос е била обърната към морето. Колосът е бил изграден от бронз след претопяването на оръжия и военни машини.

Поразителен, стар, модерен, нов, слънчев - Родос предлага всичко на своите гости. И дори в най-горещите дни можете винаги да намерите някое хладно кътче - край морето или в някой от сенчестите паркове - за да се отпуснете и да се насладите на преживяването.

Дестинации

Лименас
Столицата на острова. До нея се намират красиви плажове (Глифада, Макриамос, Нистери, Папалимани) и богати археологически находки (светилището на бог Дионис, светилището на бог Посейдон, древната агора), достъпни за посещение. Впечатлява древният театър. В археологическия музей на община Лименас е изложена богата експозиция от археологически находки. По време на Вашата разходка до старото пристанище посетете манастира Калогерико построен от монаси на манастир Ватопедион - Света Гора. Множеството таверни с подбрани менюта, богатото разнообразие от нощни развлечения и прекрасните хотели, ще Ви осигурят едно незабравимо пребиваване.

Панагия
Селото дължи името си на църквата, посветена на Пресвета Богородица (Панагия). Представлява едно от най-известните традиционни селища на Тасос.
Огромни чинари, каменни чешми и течаща изворна вода, предават на селото рядка красота.
Наблизо се намират плажовете „Хриси Амудия" (Златен плаж) и „Авлакя". Опитайте чудесните домашни сладки приготвени по традиционен начин от жените на селото.

Потамия
Красиво село, потънало в зеленина. Разгледайте отблизо прочутите произведения на скулптура Полигнотос Вагис изложени в музея на селото. Плажът на Скала Потамия е прекрасен, а водите мy кристално чисти. След едно гмуркане в морето, опитайте сушен на слънце октопод и кюфтета от октопод, в някоя от таверните на селото. Там можете да разгледате Тарсанас (малка корабостроителница) - в каменна сграда от миналия век построена от светогорски монаси.

Кинира, Аликес, Тимоня и Астрида
Малки, безкрайно красиви селца с плажове и малки заливчета, в които къпането е истинска наслада. Прочути са плажовете Алики, Псили Амос, Парадисос, Тимоня, Астрида.

Потос
Предпочитана от много посетители дестинация с организиран плаж и интензивен нощен живот. На много близко разстояние се намира селището Агиос Антониос, с луксозни хотели и красиви плажове. Малко след него е плажът Росогремос („руската скала") с чист пясък и плитки, кристално чисти води.

Теологос
Това е селото с най - голяма територия и първа столица на остров Тасос. Една разходка из тесните улички на селото ще Ви разкрие красиви къщи с традиционна архитектура. Можете да посетите господарската къща на Хаджи Георги, превърната в етнографски музей. Всеки август в Теологос се пресъздава обичаят на тасовската сватба.

Пефкари
Малко селище с борови гори стигащи до морето. Спрете за къпане на плажа и обядвайте в докоснати от морските вълни таверни.

Лименаря
Красиво крайбрежно село, а до него прочутите плажове Трипити и Металиа. Многобройни хотели, барове, ресторанти, таверни и сувенирни магазини задоволяват изискванията на всеки посетител. Специфична архитектурна красота ще откриете в зданието Палатаки - управление на старите рудници, което заслужава Вашето внимание, както и складовите помещения на старите рудници превърнати в културен център. Ако сте почитатели на природата и излетите изкачете се до старото селище Кастро в планинската част на селото.

Скала Мариес – село Мариес
Красиви пясъчни брегове, с кристално чисти води и живописни малки таверни, допълват красотата на това малко селце.
Като се изкачвате до село Мариес направете една спирка на манастир Света Богородица.
На излизане от селото, по пътя към връх Ипсарион и Кастро ще срещнете езерото Гена. Трябва да се отбележи, че това е единственият воден басейн на острова и срещата с него представлява със сигурност едно уникално преживяване.

Скала Калирахис - Калирахи
Рибарско селище, запазило своята простота и цвят в хода на времето.
Усамотените плажове на Горна и Долна Лангада Ви приканват да ги посетите. Малкото пристанище е еднакво красиво, както през лятото, изпълнено с рибарски лодки и други плавателни съдове, така и зиме, когато безмилостно го шибат северните ветрове. Село Калирахи е само на два километра от Скала Калирахи. Спрете за малко на площада на селото за кафе и после, тръгвайки по тесните му улички, посетете църквата Свети Димитър (с над 100 годишен, гравиран иконостас) и етнографския музей.

Скала Сотирос - Сотирас
До Скала Сотирос се намира голям плаж с плитки и кристално чисти води. Особено красиво е и селото, с огромни чинари и чешми с течаща вода, предаващи своите щрихи на красивата картина. В таверната на селото и в традиционното кафене можете да си поръчате приготвено яре по местна рецепта, но и едно обикновено кафе, придружено с тасовско домашно сладко.

Скала Принос
Малко и голямо Казавити
Скала Принос е второто по големина пристанище на острова, което го свързвасград Кавала. Посетителят може да лагерува в намираща се наблизо горичка, или да се настани в някой от многобройните хотели или квартири. След село Принос, пътят ни отвежда до две живописни села - Микро (малко) Казавити и Мегало (голямо) Казавити. Архитектурата тук следва стария тасовски стил. Каменни къщи, с малки прозорци и балкончета, удавени в зеленина и в звуците на песента на славеите. Едно малко „скривалище", но и място за дегустация на оригинални тасовски рецепти.

Скала Рахониу - Рахони
Скала Рахониу предлага традиционните узо-заведения (узери), но и един голям плаж. Развитието на селото през последните години е значително и на гостите му се предлагат много удобства. Поемайки нагоре от Скала, срещаме две планински села, разположени върху планинските склонове, село Рахони и село Агиос Георгиос, в което е израснал Мехмет Али, живял после в град Кавала и станал в последствие Султан на Египет.

Религиозен туризъм
Остров Тасос не предлага само плажове, хубава храна, отдих и развлечения. Посетителят на острова има възможност с кола или пеш, обикаляйки по красивите тесни селски улички, да опознае храмовете и манастирите на острова.

Манастири:
Манастир иСв. Пантелеймон" (Казавити);
Манастир „Успение Богородично" (Мариес);
Манастир „Св. Архангел" (до с. Теологос).

Църкви:
Свети Атанас (Кастро – Лименаря);
Успение Богородично (Рахони);
Преображение Господне (Сотирас);
Свети Димитър (Калирахи);
Свети Димитър & Света Параскева (Теологос);
Успение Богородично (Панагия);
Въведение Богородично & Свети Анаргири (Потамия), както и много параклиси.

Културни събития
През цялата година на острова се организират театрални представления, празненства, пресъздават се народни обичаи, изнасят се концерти и други културни мероприятия.

Карнавални празненства (Панагия Потамя - Калирахи - Рахони -Лименаря);
„Априле, дай дъжд" - ритуални танци за дъжд през втория ден на Възкресението;
Казавитяна-Културни празненства и концерти в Малко Казавити (юли – август);
Анаврохярис (оригинален местен ритуал за дъжд, 31 юли – Потамия);
Изгарянето на Юда (в нощта на Великден – Панагия);
Тасовска сватба (през месец август в Теологос);
Морска вечер (през месец юли в Калирахи);
Фестивал на народните танци (през първите десет дни на месец август в Калирахи);
Августовски огньове (през месец август, в Каливя – Лименаря).

През летните месеци, в рамките на фестивала на Тасос, се изнасят много представления в древния театър на Лименас. Организират се също и концерти, вечери посветени на поезията, изложби на картини и скулптори, с домакини манастира Калогерико - Лименас, складовете на старите рудници в Лименаря, етнографския музей на Калирахи и други значими помещения във всички села на острова.

Вкусове и аромати от острова

Тасовски кюфтета от октопод

- 1 килограм октопод;
- 1 глава лук, настъргана;
- 2 яйца;
- 1 връзка магданоз;
- 1 връзка копър нарязан на ситно;
- Малко гьозум;
- сол, пипер;
- 500 гр. навлажнен хляб;

Варим октопода, докато поеме течността и ако не е омекнал достатъчно, добавяме още малко вода и продължаваме варенето. После го нарязваме на ситно или го минаваме през мелачка. После изсипваме на едно място заедно всички материали, докато се получи смес подобна на каймата. Оформяме кюфтетата, овалваме в брашно и пържим в горещо олио.

Пиперолахана

За туршията;
- 2 килограма зеле;
- (зелено);
- 1 килограм оцет;
- половин килограм сол;
- 1 лъжичка лимонена киселина;

За боба:
- половин пакетче боб;
- (накиснат в продължение на 10 часа);
- 1 глава лук;
- 1 чаена чаша олио;
- 300 грама туршия;

Нарязваме на ситно зелето и го оставяме в закрито помещение за около два дена, покрит с кърпа, докато пусне цялата вода. После го измиваме добре, посоляваме, добавяме оцета и лимонената киселина и го съхраняваме в добре затворен буркан. След около седмица, туршията е готова.
Варим за около половин час боба, заедно с лука и олиото. После добавяме туршията и варим още 45 минути.

Тасовска саралия

Продукти за тестения лист
- 1 килограм брашно;
- 2 лъжици бакпулвер;
- 1 лъжица масло (натурално);
- половин купа олио;

Сироп
- 3 водни чаши захар;
- половин чаша мед;
- 3 и половина чаши вода;
- 2 ванилии;
- натрошени орехи и кимион за поръсването, олио за мазане на тестения лист;

Замесваме заедно всички материали до получаване на меко тесто. Разточваме големи листове и после ги нарязваме на ивици. Поставяме всяка ивица в добре намазана с олио тава, като пред това я изцедим. Това се повтаря с всички листове. Намазваме ги с още олио, за да бъдат хрупкави след печенето. Печем в умерена фурна (180 оС) за 45 минути, докато порозовеят. После, заливаме с топлия сироп върху топлите листа. Поръсваме с натрошените орехи и кимиона.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Остров Родос

Други дестинации в Гърция