Население: 4,441,000
Говорими езици: хърватски
Валута: хърватска куна
Часова зона: +1
Столица: Загреб
Главни градове: Загреб, Сплит, Дубровник, Риека, Осиек, Задар, Карловац, Книн, Шибеник, Славонски брод
Посолство на Република България,
Загреб, Хърватия
CROATIA, 10 000 ZAGREB
Embassy of the Republic of Bulgaria
10000 Zagreb
Nike Grškovića 31
Veleposlanstvo Republike Bugarske
Tel: (0038 51) 46-46-609; 46-46-631; 46-46-640
Fax: (0038 51) 46-46-625
E-mail: veleposlanstvo.republike.bugarske@zg.t-com.hr
Местоположение: Хърватия (Хърватска) е страна в северозападната част на Балканския полуостров, чиято цяла западна граница минава по крайбрежието на Адриатическо море. Именно заради чудесното си крайбрежие, богато и на исторически забележителности, Хърватска се превръща във все по-популярна туристическа дестинация. Доказателство за това е и фактът, че през 2005 година тя е била посетена от десет милиона туристи. Очарованието на Хърватска не се дължи само на великолепното й адриатическо крайбрежие с множество очарователни острови, полуострови и заливи. Огромното културно разнообразие, примесено с бурната история на региона, са оставили незаменимо наследство, изразено в множество знаменателни археологически обекти, в перфектни образци на древногръцката, римската, готическата, бароковата и ренесансовата архитектура, в съвременния характер на страната и нейния народ. Хърватска е мястото, където велики европейски цивилизации са се срещнали и са се повлияли една друга, където представители на трите най-големи групи народи в древността - романи, славяни и германи - са заживели заедно.
В Хърватска разнообразието от хотели е изключително голямо. Те могат да бъдат както кокетни семейни хотели, така и ултра луксозни комплекси в най-големите градове. Къщите за гости не са толкова често срещани, но за сметка на това частните вили и апартаменти под наем са в изобилие и са предпочитано място за отсядане. За по-близък контакт с природата, туристите могат да изберат и някой от многобройните къмпинги на Хърватска.
Столица: Централна Хърватска обхваща централно-северната част на страната и е един от главните й райони, защото тук се помещава нейната столица - Загреб.
Загреб е красив град в австроунгарски стил, богат на великолепни църкви, музеи и художествени галерии. Той се дели на горен и долен град, всеки със своя индивидуален облик, които се срещат на обширния павиран главен площад „Бан Йелачич".
Вараждин е друг град в централна Хърватска, един от най-важните туристически центрове в северната част на страната. Истински забележителен е неговият исторически център с чудесната си крепост, площадът Цар Томислав, галерията на старите и новите майстори, поместена в рококо двореца Сермаге.
Район Славония обхваща североизточната част на Хърватска. В нея се намира най-големият естествен воден район на Европа - Копачки Рит. Разположен е на мястото, където река Драва се влива в река Дунав и видовото разнообразие на птици е наистина огромно. Най-близкият град е на 15 км от Копачки Рит и се казва Осиек, също разположен на река Драва. Осиек е четвърти по големина град на Хърватия, главен център на Славония и важен транспортен възел. Градът има интересна и разнообразна като стилове архитектура. Кино Европа например е с модернистична архитектура, а кино Урания- със сецесионистка. Чудесни образци за сецесионистка архитектура има и по авеню Европска. В Осиек се намира най-високата църква на Хърватия - катедралата Свети Петър и Павел, както и интересна защитна крепост на Хапсбургите от 18 век. Сред другите по-важни градове на Славония са Бизовац - град с хубави спа центрове, Славонски Брод - град с хубав францискански манастир и дом на крепостта Брод, Белишце - индустриален град на брега на Дунава.
История: Хърватите са славянски народ, който се заселва по днешните хърватски земи през 7 век. След период на управление на хърватските князе и крале, през 1102 година хърватите подписват съглашение с унгарския крал и той поема управлението на Хърватия. В средата на 15 век Унгарското кралство търпи тежки удари от разширяващата се Османска империя, поради което Хърватският събор поканва Хабсбургите да поемат управлението на Хърватия. След редица войни, през 18 век голяма част от хърватските земи са освободени от турска власт, но Хърватия става административно зависима от Унгария. След продължително владение на хърватското адриатическо крайбрежие от Венеция, през 1813 г. то става австрийска провинция.
В края на 1918 година, след Първата световна война и разпадането на Австро-Унгария, Хърватия влиза в състава на Кралството на сърби, хървати и словенци (СХС). Истрия, Риека и Задар попадат под италианска власт. Кралството на СХС г. е преименувано през 1929 в Кралство Югославия. Хърватия става бановина през 1939 г. По време на Втората световна война е основана Независима хърватска държава (1941–1945). След войната, Хърватия става част от новата, социалистическа Югославия.
През 1991 г., една година след първите демократични избори, Хърватия обявява своята независимост. През същата година започва война с военните части на остатъчна Югославия, която завършва през 1995 година. През 1992 г. Хърватия е приета за пълноправен член на Организацията на обединените нации (ООН). През 2008 г. военно-политическият блок НАТО изпраща писмо до Хърватия, в което кани страната да започне официално преговори за присъединяване към организацията. На 1 април 2009 г. държавата е приета за член на НАТО.
Ски курорти: Белоласица, Хърватски Олимпийски център, където Яница Костелич (Хърватски ски шампион, спечелил 3 златни медала и 1 сребърен), е започнал да кара ски. Курортът предлага огромна спортна зала, фитнес клуб и сауна,разположени в централната част на хотелски комплекс Белоласица. Курортът предлага допълнителни спортни съоръжения, като футболни игрища, писти за бягане, мултифункционално игрище за баскетбол, болейбол и хандбал, тенис кортове, боулинг център и мини голф, както и много други по-малки игрища.
Една от най-трудните писти в региона се нарича Врело блек.
Курортът е подходящ за средно напреднали скиори и сноубордисти, като предлага директен достъп до 9 самостоятелни писти, които се обслужват от 6 ски лифта. Пистите се поддържат в добро състояние с помощта на 5 снежни оръдия.
Капацитет на ски лифта: 6-те ски лифта на Платак са с капацитет 5000 скиори / сноубордисти на час.
Хърватският ски курорт Платак има директен достъп до 5 отделни писти, обслужвани от 4 ски-лифта.
Курортът предлага 1 черна (трудна) писта, 4 червени и 4 сини писти, плюс 10 км трасе за ски бягане.
Ски пистите са на относително ниска височина, така че снежната покривка може да бъде променлива.
Капацитет на ски лифта: 4-те ски лифта на Платак са с капацитет 5000 скиори / сноубордисти на час.
Третият популярен ски курорт в Хърватска се нарича Велика. Предлага 6 км писти, обслужвани от 8 лифта.
Морски курорти: Кварнер е район, включващ всички острови в залива Кварнер и хълмовете от прилежащата континентална територия. Опатия е един от скъпите морски курорти на Кварнер, посещаван от известни личности и пълен с изискани хотели. Най-големият град в района е Риека - едно от главните пристанища на Хърватска. Тук са разположени най-голямата корабостроителница и нефтена рафинерия на страната. Град Риека е основан още по римско време и има богато историческо и културно наследство. Сред по-интересните забележителности на града са църквата Свети Йеролим, църквата Свети Вид, двореца Комуна, Губернаторския дворец, Часовниковата кула. Сред най-известните острови и курортни селища в Кварнер е град и остров Раб, както и град Башка на остров Крк, известен с чакълестата си плажна ивица, която със своите 1800 метра е най-дългата и голяма плажна ивица по хърватското крайбрежие на Адриатика. Главният град на остров Крк носи същото име и в него има интересна катедрала, замък и руини от римско време.
Северна Далмация включва областите и градовете Сибеник и Задар. Задар е най-големият град на района и има интересна история и архитектура. Той е разположен на полуостров и само в стария му град има около 34 църкви, които са изключително стари и имат любопитни истории. Най-старата е Свети Симеон. Сред другите религиозни храмове известни са катедралата Света Анастасия, Свети Донат, Света Дева Мария. Истинска атракция е създаденият от човек, но задействан от морските вълни Морски орган. В Задар е разположен най-старият университет на Хърватска и един от най-старите в Европа, построен през 1396 г. В този район се намира и национален парк Плитвице, включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Централна Далмация обхваща няколко големи острова като Брач и Хвар, и района на Сплит. Град Сплит е построен около двореца на римския император Диоклетиан, чийто комплекс е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Тук се намират най-старата катедрала на света от 3 век, площад Перистил с типична римска архитектура, храмът на Юпитер, който впоследствие е бил превърнат в църквата Свети Йоан, най-старият музей на Хърватия - Археологическият музей. До Сплит се намира древният град Салона, някогашна столица на Далмация и един от най-големите градове на Римската Империя, с добре запазен римски амфитеатър и множество интересни артефакти от римско време. Една от най-популярните дестинации на Адриатика е остров и град Хвар, чийто исторически център е един от най-хубавите и големите в цяла Хърватия. Сред основните забележителности на града са катедралата Свети Стефан, крепостта, трезора на епископа, археологическият комплекс при пещерата Грапчева. Остров Брач е също популярен адриатически курорт. Тук са разположени може би най-хубавите плажове в цяла Хърватия. Близо до Сплит е разположен и град Трогир, чийто исторически център също е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство като един от най-добре запазените средновековни градове в Европа. В централна Далмация е разположена и Макарска Ривиера с едни от най-хубавите морски курорти на Хърватия.
Южна Далмация обхваща района на Дубровник и островите около него, най-известен от които е Корчула - родното място на Марко Поло. Дубровник е може би най-популярната туристическа дестинация на Хърватия. Разположен много на юг в областта, той е един от главните курорти по Средиземноморието и основно пристанище в страната. През Средновековието, Дубровник е бил единственият град-държава, който е можел да съперничи на Венеция в Адриатическо море. В момента в града са разположени девет от петнадесетте най-луксозни хотела в цяла Хърватия. Заради своята красота, Дубровник е наречен перлата на Адриатика, а заради значимото си историческо и културно наследство, градът е част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Сред основните забележителности на града са кулата с камбаната, колоната на Орландо, дворецът на Ректора, дворецът Спонца, църквата Свети Влахо, малкият и големият фонтан на Онуфрий, готическият княжески дворец, площад Лужа, катедралата Света Богородица, францисканският манастир, църквата Свети Игнатий и йезуитският колеж, доминиканският манастир, крепостта Ловриженак.
Като най-отдалеченият населен остров на Далматинския архипелаг, на 45 км от централнодалматинския град Сплит, Вис е идеално място за почивка за хората, които се опитват да избягат от пренаселените и пълни с туристи места. Островът е запазил своята автентичност с кристалносиньото си море и красивите пещери.
Вис не прилича на никой друг хърватски остров. Той е труднодостъпен, но уникален.
Достъпът остава най-големият проблем, особено за 3 500-те жители на острова. За онези, които нямат лодка, единственият начин да достигнат до Вис е с ферибот или кораб с подводни криле. След като веднъж пристигнете на острова обаче, пътуването по пътищата е лесно.
Едно от най-известните места във Вис е Бишево, островче близо до град Комижа. Там се намира Синята пещера, наричана още "съкровището на Адриатика", известна с разноцветните си отражения в синкави и сребристи нюанси -- природно явление, създаващо приказна атмосфера. До пещерата може да се стигне с лодка, а посетителите могат да се гмуркат в нея.
Поискай оферта
или се обадете по телефона 02 / 962 22 13