-

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Казахстан

Казахстан

Население: 15 658 308
Говорими езици: казахски, руски
Валута: тенге
Часова зона: +4 до +6
Столица: Астана
Главни градове: Караганда, Уст Каменогорск, Талдъкорган, Тараз, Шимкент, Къзълорда, Актобе

Местоположение: Страната има площ 2 717.3 хил. кв. км. Граничи (в км) с Русия - 5 637, Китай - 1 411, Киргизстан - 986, Узбекистан - 2 010, и Туркменистан - 365. Има брегова линия с Каспийско море - 2 320 км и с Аралско море - 782 км. В западните части е разположена Прикаспийската низина с най-ниска точка - падината Карагие - 132 м под морското равнище, ограничена на североизток от хребетите на Урал и Мугоджар. На североизток е Тургайското плато, преминаващо на юг в Туранската низина и пустинята Къзълкум. В южните части са пустините Бетпак Дала и Муюнкум, а на югоизток - планинските масиви на Алтай (Руден Алтай, Саура, Тарбагатай, Джунгарски Алтай (Тян Шан) с най-висока точка в страната - връх Талгар - 4 973 м).

Столица: Астана е столицата на Казахстан, разположена е на река Ишим. През 2003 г. градът има около 500 000 души население. Това е град, който смайва. Още кацането в тази безкрайна степ, представляваща централната част на Казахстан, подсказва разликите. Около напълно модерното съоръжение, пред което стоят опашки таксита, не се вижда град. Всъщност, не се виждат никакви постройки. Пътят, който води от летището до Астана, представлява права магистрала с дължина няколко десетки километра, около която няма абсолютно никакви признаци, подсказващи наличието на голям град наблизо. Погледът не среща нито предградия, нито села, чакащи да бъдат погълнати, нито дори разпръснати отделни къщи, които да подсказват, че някой все пак е живял тук и преди да пристигнат потоците от петролни пари. Безкрайно правият път прави единствения си завой около огромен паметник със звезда и няколко коня и изведнъж навлизаме сред квартал от огромни блокове, повечето от които са все още в строеж. Около тях вече има прокарани пътища и посадени дървета, което говори за грижливо проектирани бъдещи предградия. "Нов" е определението, което изниква от само себе си, когато видиш Астана - градът изглежда, сякаш някой току-що му е махнал предпазните калъфки.
Първото, което прави впечатление са крановете. Те са буквално навсякъде – на всеки сто метра, зад всеки ъгъл, над всяка сграда. Улиците имат дълги метални огради, подсказващи за протичащата отзад строителна дейност, а над оградите се виждат скелетите на небостъргачи, офис центрове, жилищни блокове и всичко друго, което мозъците на десетки архитекти са произвели.

На единия бряг на реката, която разсича Астана, вече се виждат наченките на финансов градски център. Там явно се концентрират властта и парите – самотният президентски дворец гледа право към подредените като за сутрешна проверка сгради на правителството, парламента, министерствата и двете златни кули на новия бизнес център. Мястото за култура е отзад. На около километър в полето, зад резиденцията се издига сграда във формата на пирамида. Вътре се провеждат конференции, има щандове за различни национални центрове и малък музей.
Астана все още е полупразна и по улиците се виждат доста малко хора. Една от причините е, че цените на квадратен метър в някоя от новите жилищни сгради тук варират между 2000 и 3000 долара. Летището в Астана отговаря на най-високите изисквания, тъй като от там минава целият бизнес трафик. Руски архитекти са проектирали сградата на Казмунайгаз. Кулата „Байтерек” е символ на град Астана. Байтерек на казахски означава топола. Кулата е висока 105 метра, 1000 тона метал, стъкло и бетон, а сферата на върха е с диаметър 22 м. Тежи 300 тона, направена от специално стъкло, което си сменя цвета в зависимост от осветлението.
Съвместява аквариум, ресторант, обзорна площадка и художествена галерия.
Друга сграда, впечатляваща със своята архитектура, е сградата на новото Министерство на телекомуникациите в Астана.

Алматѝ е най-големият град в Република Казахстан. Алмати означава място с ябълки. То се дължи на факта, че в покрайнините на града растат диворастящи ябълки. Алмати е построен върху древно селище (Алмаи), което датира от 3 в.пр.Хр. Градът е предимно рускоговорящ, като разполага с множество средства за забавление както за туристите, така и за местното население, като: дискотеки, барове, казина, ресторанти и др.
Тук можете да видите Панфиловия парк, в който се намира най-високата дървена сграда в света - руската православна катедрала „Зенков” от 1904 г. и музеят на казахските музикални инструменти. Други забележителности са операта „Абаи” (1200 места) и централният държавен музей. В най-големия пазар в града се продават риба, плодове, зеленчуци и цветя.
От издигащият се наблизо връх Коктюбе, с височина от 1130 м, се открива красива гледка над града. В планините близо до Алмати, на височина от 1600 м, се намира най-високата планинска ледена пързалка в света „Медеа”, любимо място за подобряване на всякакъв вид рекорди, а през лятото за провеждане на различни фестивали на открито. Тук се намира и един от наи-големите водни канали, в който се провеждат редица състезания. В близост е и един от най-големите зимни курорти на западна Азия - Чинбулак.

В южен Казахстан е съсредоточена по-голяма част от значимите туристически обекти: мавзолеят Айша-Биби, Карахан, Бабаджи-Хатун, мавзолея на ходжа Ахмед Ясави, националните паркове и най-големите зони за отдих. Особен интерес сред чуждите туристи предизвиква космодрумът Байконур. Освен това, Алма Ата има развита инфраструктура и международно летище.

Полезна информация:

За влизане на територията на Република Казахстан, за гражданите на ЕС се изисква казахска входна виза. Виза за Казахстан се оформя в казахските консулства по целия свят и основание за нейното издаване служи писменното обръщение оформено в установения от законодателството ред на международните организации, представителствата на чуждите държави, а също на държавните организации на Република Казахстан в департамента "консулска служба" на Министерството на външните работи на РК в Астана или в Представителство на ДКС в град Алмати.
Условия за влизане в Казахстан за чужди граждани:
- Срокът на действие на паспорта трябва да изтича минимум след 6 месеца след края на пътуването
- Самолетни билети и документи за начало и край на пътуването
- Виза
* Имунизации не се изискват.
Документи, необходими за получаване на входна виза за Казахстан, за чужди граждани:
- Паспорт
- Визова анкета, попълнена и подписана
- Фотография на паспорт

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Казахстан