-

Топ дестинации в Китай

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Китай

Население: 1 360 851 888
Говорими езици: китайски
Валута: юан
Часова зона: +8
Столица: Пекин
Главни градове: Пекин, Шанхай, Хонг Конг,

Местоположение: Китайската народна република е държава, разположена в източна Азия. По площ е на четвърто място в света след Русия, Канада и САЩ, а по население е първа.

Китай е огромна държава в Азия и най-многолюдната страна на земята. Населена е от най-древни времена, едновременно с Индия, Египет, Месопотамия. Китайската цивилизация винаги е била иновативна и през многохилядната й история, е носела величие в една или друга област. В Китай са изобретени барутът, компасът, печатарството, хартията. Хиляда и седемстотин години преди Коперник, по времето на династията Хан, китайците са имали схема на Слънчевата система. Страната винаги е била водеща не само в астрономията, но и в медицината и математика. Векове преди западния свят да се досети за Питагоровата теорема и Триъгълникът на Паскал, те вече са били добре познати в Китай. Колоритна история, богатство на култури, невероятна природа - Китай има всичко, от което един турист би се интересувал. Само обектите, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство в Китай са повече от дванадесет. Част от величието на страната се дължи и на невероятните й чудеса на природата и на тези, сътворени от човека.

Столица: Северен Китай обхваща седем от официалните провинции на страната, една от които е Пекин - столицата на Китай. В Пекин задължително трябва да се посети Забраненият град, който е образец на величието и великолепието на китайския имперски двор по времето на династиите Мин и Кинг. Площад Тиенанмън е най-големият площад в света. Небесният храм е мястото, където всяка година императорът се е молил за добра реколта и хубаво време. Храмът е изключително красив и е заобиколен от огромен парк. Летният дворец е археологически комплекс, в който освен няколко основни сгради има невероятни градини с руини от времето на императорите от династията Кинг. Традиционната пекинска архитектура може най-ясно да се види по древните алеи на Хутонг, от времето на династията Юан. Пекинг има забележителна зоологическа и ботаническа градина, впечатляваща модерна архитектура, около четиринадесет големи университета, множество галерии и музеи. На час и половина път от Пекин се стига до Великата китайска стена. Започната през 214 г. пр.н.е като символ на обединен Китай, стената е строена четири пъти, за да придобие днешните си размери. Втората част е строена от династията Хан от 205 до 127 г. пр.н.е. Третата е направена от династията Дзин през 1200 г. Последната част е строена в периода 1367-1644 г. от династията Мин. Великата китайска стена се простира в продължение на хиляди километри и е единственият обект, дело на хората, който се вижда от Космоса.

В северен Китай, в провинция Шандонг се намира град Куфу. Той е родното място на Конфуций и е част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Друг такъв обект в северен Китай е планината Тай (Тай Шан), която е една от петте свещени даоистки планини на Китай и е най-изкачваната планина в страната. Трети обект на световно наследство според ЮНЕСКО е старият град Пингяо в провинция Шанси. Тази област е различна от областта Шънси, в която се намира древният град Сиан, известен с това, че е източен край на Пътя на коприната и с армията от теракотени войници и коне, отново част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. В Сиан могат да се видят старинните стени на града и множество храмове и руини от отдавна отминали времена. Янан е друг град в провинция Шънси, който е известен като люлката на китайската революция. Самата област разполага и с доста национални природни паркове. Друга популярна провинция на северен Китай е Хунан, където е разположен поредният ЮНЕСКО обект - пещерите Лонгмен в град Луоянг. Тук се намират и няколко национални природни парка, сред които най-известният е Национален парк Сонгшан, дом на манастира Шао Лин. Хунан е родното място на китайската нация и древният политически, културен и икономически център на Китай. В северен Китай са открити едни от първите спесимени за хомо еректус от преди 200 или 500 хиляди години.

Североизточен Китай или Донг Бей е най-непопулярната сред туристите област в Китай, а всъщност е доста интересно и предизвикателно място за посещение. Това е родният дом на манджурите, чиято династия последна е управлявала Китай. Заради близостта до Русия, някои от най-северните градове имат известно руско влияние в архитектурата и начина на живот като Далиан, едно от най-важните пристанища в областта, и Харбин, в който дори новите сгради са в характерен руски стил. Донг Бей е и рай за любителите на природата, заради петте огромни национални парка в областта. Северозападен Китай включва провинциите вътрешна Монголия, Гансу, Нинся, Кингхай и Синдзян. Областта е главно популярна със забележителните си национални паркове.

Югозападен Китай включва провинциите Гуанси, Гуейджоу, Тибет и Юнан. Тибет е автономна област в Китай със столица Лхаса, разположена по северните склонове на Хималаите. В превод от мандарин Лахса означава Земя на Богове и е сърцето на Тибет във всяко отношение. Тук задължително трябва да се посетят храмовете Потала и Джокханг, както и летният дворец Норбулинка. И трите обекта са част от списъка на ЮНЕСКО за световно налседство. Маунт Кайлаш в Тибет е считана за свещена планина едновременно от индусите, будистите и джайнистите. По нея минава един от най-известните поклоннически маршрути. Гуилин е град в провинция Гуанси, в който се намират едни от най-популярните туристически атракции на Китай - Яошан Хил Парк, Пещерата Рийд Флют, градският парк Принцеса Ин Ян, океанският аквариум, Хълмът Елефант Транк, Хълмът Фубо.

Централен южен Китай включва провинциите Анхуей, Съчуан, Чунцин, Хубей, Хунан, Дзянси. Провинция Анхуей е известна с планината Хуангшан, чиито 36 върха се извисяват на 1800 метра над морското равнище. В тази провинция има и две древни села, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Вухан е столица на провинция Хубей и главно пристанище на река Яндзъ. Една от четирите велики кули на Китай се намира във Вуйан - кулата Йелоу Крейн. В Хубей, на река Яндзъ се намира и древният град Джънтджоу, някога столица на държавата Чу. Съчуан е провинция, която обхваща две тибетски автономни префектури. Освен великолепни действащи храмове, провинцията има и множество национални паркове и великолепни ски курорти. Столицата на Съчуан, Ченгду, е известна с резерват на застрашените мечки панда, площадът Тян Фу. Чонгкинг е един от най-известните и добре развити градове в областта. Сред основните неговите забележителности са пешеходната улица, селото Ред Рок, двата Гуомингданг затвора, Старият град, резиденцията на Сонг Кинг Линг, резиденцията на Джоузеф Стилуел, великата зала на народа.

Югоизточен Китай обхваща провинциите Гуангдонг, Фудзиен и Хайнан. Столица на Гуангдонг е град Гуанджоу, някога позната като Кантон. Градът е домакин на най-големия китайски панаир - Кантонският. Сред забележителностите на града са дзен будисткият храм от 7 век, храмът Лиуронг, катедралата на остров Шамиан, мемориалът Сън Ят Сен, храмът Хуалин, храмът Чен Клан. Трябва да се посети и музея на изкуството, парка на скулптурите, кралската гробница. Саня се намира на остров Хайнан и е популярно туристическо място с множество будистки храмове, градини, пешеходни пътеки и огромна статуя на Буда в океана. В региона на Саня, наречен островът на маймуните, се срещат застрашените от изчезване макаци. Ялонг Бей е известен с едни от най-добрите плажове на Саня, наричан още Хавай на Китай. Шиамен е крайбрежен град в провинция Фудзиен с интересна история и доста забележителности.

Източен Китай включва Шанхай, Дзянсу, Джъдзян. Столицата на Дзянсу е град Нанкин, чийто гробници от династията Мин са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Те се намират в местността Пурпурната планина. В града трябва да се видят храма на Конфуций, Президентския дворец, музея на Нанкин. В провинция Дзянсу се намира още един град със забележителности, включени в списъка на ЮНЕСКО и това е Суджоу, известен с класическите си градини и традиционна крайречна архитектура, наричан Венеция на Изтока. Шанхай е един от най-населените и развити метрополиси на Китай. Градът е огромен, разположен на делтата на река Яндзъ и е разделен на няколко региона. Финансовият и търговски център на Шанхай, където има най-много небостъргачи, се нарича Пудонг. Янпу е регион известен с добрите си университети и паркове. Хонгку някога е бил известен с големия брой еврейско население. Старта част на Шанхай се намира в региона Бунд, където могат да се видят много впечатляващи сгради в колониален стил и известните градини Ю Юан. Районът, наричан Френската концесия, е известен шопинг район наравно с Нанкин Уест Роуд. В провинция Джъдзян се намира обезсмъртеният в много поеми град Ханджоу. Невероятните пейзажи на града са вдъхновявали не един творец, като най-популярна от всичките му красоти е Западното езеро. В града има множество религиозни храмове и паркове.

Шанхай е най-големият индустриален град на Китай, разположен край устието на река Яндзъ. Възникнал като рибарско селище, днес той представлява мултикултурна метрополия, съчетаващ в себе си най-доброто от съвременността и традициите на Китай.
Важно пристанище и главен търговски, индустриален и финансов център на Китай, Шанхай е привлекателно място и за туристите. Забележителностите, бизнесът и търговските обекти са съсредоточени на площада на Републиката, както и покрай река Хуанпу. Културният център на града, на който се организират и публичните прояви, обществените учреждения и главните туристически и развлекателни центрове се намират в планината Шъшан, остров Чунмин, езерото Диншан и Шъншуйган.
Шанхай е рай за любителите на магазините. Булевардите „Нанджин" и Дуай-хай" са точното място за тези, които търсят стоки по последната мода. Търговският център Судзяхуй, пазарното градче Ю Юан и Дзяли - Градът, който не спи, са за тези, които искат да си купят нещо за спомен от своето пътуване.
Булевард Дуайхай" е известен и с кафенетата си, антикварните магазини и прекрасната зона на някогашната френска концесия. Проектирана за пребиваващите тук, в миналото французи, днес в тази част на града все още могат да се видят големите къщи на именията с красиви сандъчета с цветя и разположени край булеварди със засадени по тротоарите дървета. Забелязват се и следите от японската окупация, както и сградите на изчезналите вече еврейски и руски квартали.
Бунд се нарича отсечката от булевард ,Джун Шан Дун И", разположена недалеч от река Хуанпу. Преди тя е била средоточие на английски, френски, американски, руски и японски банки, а днес остава един от големите финансови центрове на града. Местните жители се събират на пешеходната алея край реката при изгрев слънце и играят заедно кунфу, чигун, тайчи или класически танци. През деня туристите се насочват към пристанището, за да направят живописна обиколка с корабче по голямата река.

В Шанхай се предлагат и кулинарни удоволствия, основаващи се на готварските традиции на Пекин, Янджоу, Сечуан и Гуанджоу, както и местни специалитети. Ресторантите тук са сред най-добрите в Китай, така че сред най-изискана обстановка можете да се насладите и на перфектно изпълнени чуждестранни рецепти.

Сред другите забележителности на града, на които си заслужава да бъде отделено внимание, са спектаклите на Шанхайската акробатична трупа, Шанхайският музей и на екзотичната градина Ю Юан. Нейното изграждане, както и на намиращия се там храм, започва през 1559 г., но по време на Опиумните войни са разрушени. Днес, алеите в градината се вият между живописни алпинеуми, бамбукови павилиони и каменни мостчета, които хвърлят сянка върху езерца с огромни шарани. „Ю“ на китайски означава спокойствие и здраве.

Хонконг е динамичен град - невероятна смесица от култури, в която Западът и Изтокът се преплитат по възможно най-сложен начин. Изправени до перилата на ферибота на линията „Стар“, който се плъзга през водите на пристанището покрай преминаващите наоколо джонки, и наблюдавайки пейзажа с високите модерни сгради в далечината, не можем да не се възхитим на този град на ярките контрасти и еклектично съжителство на екзотичното и технологически авангардното, на отживялото и модерното, на миналото и настоящето.
Съвременни небостъргачи и петзвездни хотели са покрити с бамбукови скелета, край сергиите с кантонска и мандаринска храна са отворили врати френски бистра за кулинарни специалитети; ролсройси минават край старци, бутащи ръчните си колички; амбулантни търговци на кокоши крака говорят по мобилни телефони, а най-големите търговски центрове на света се борят да им обърнете внимание, редом с оживените улични пазари, предлагащи традиционни китайски стоки.
Западният облик на Хонконг до голяма степен се дължи на неговите традиции на бивша английска колония. Влиянието на някогашните управници е видимо навсякъде - от училищната система до икономиката, основаваща се на правилата на свободния пазар, от отборите по ръгби до двуетажните автобуси, както и от характерните английски кръчми и следобедно пиене на чай, до чинно чакащите реда си хора на опашките.
Макар и създаден по английски образец, Хонконг винаги е запазвал здравите корени на китайската традиция - с магазини за китайски лечебни средства, улични търговци, оживени ресторанти за пържени тестени хапки, със старците, разхождащи из парковете своите птици, затворени в клетка, както и с колоритните си празници.
Лесен за ориентиране град, Хонконг е учудващо компактен, а на повечето улици има и табели на английски език. Тук, градският транспорт е не само добре организиран и точно спазващ разписанията си, но и компанията „Стар Фери" с нейните корабчета, както и трамваите са допълнителна атракция за туристите. В общи линии обаче ходенето пеша е най-добрият начин да обиколите града, особено по тесните, предназначени само за пешеходци улички и алеи.

Още градове и забележителности: По пътя на коприната, постиженията на древната китайска цивилизация се разпространяват в другите страни. Този път е мост между китайската и западната цивилизация и икономика.
Пътят на коприната по суша започва от град Чанан /сегашен град Сиан/ и завършва в Рим. Южният участък на пътя е от Дунхуан, пресича планините Кунлун и Арабския полуостров, и стига до Римската империя. Северният участък също започва от Дунхуан, пресича Централна Азия и на югозапад се съчетава с южния участък. Тези два участъка са наречени общо „Сухоземния път на коприната”.
Малко хора знаят за другите два пътя на коприната. Единният от тях започва от сегашната провинция Сьчуан, пресича реките Иловати и Инд и завършва на иранските възвишения. Този копринен път е прокаран по-рано от сухоземния път на коприната.

Друг път на коприната започва от сегашния град Гуанджоу, преминава през малайския проток, Шри Ланка и Индия, и завършва в Африка.
Морският път на коприната свързвал Китай с другите древни цивилизации в света и е съдействал за общото им развитие. Той е наречен в историята „Път за връзките между източната и западната цивилизация”. В древни времена, италианският пътешественик Марко Поло пътува до Китай по морския път на коприната.

Ченгду е разположен в югозападната част на Народна Република Китай и е столица на провинция Съчуан. Общата му площ е 12 390кв.км., а населението е 11 000 670 жители. Ченгду е един от най-важните икономически центрове, транспортни и комуникационни центрове в югозападен Китай.
Ченгду е град на партитата. Има много къщи за чай и барове, а за самите хора се смята, че знаят как да се забавляват. Трябва да се внимава при консумиране на местната кухня, защото там на почит е пикантната храна.

Циндао е прочут морски курорт. Известен е с ниските си летни температури и бирената фабрика Циндао, в която се произвежда една от трите известни китайски марки бира.

Ханджоу е вторият “райски” по красота град. Марко Поло, който през ХІV в. посетил Китай, намира Ханджоу за “най-живописния и великолепен град в света”. Той е възпяван, заради езерото Сиху, побрало огромен брой забележителности. Например островчето Сяоинджоу, беседката Хусинтин, пагодата Баочута и парка, в който са изградени копия на всички известни пагоди в Китай в умален размер, храмът Юемяо и Лининсъ, построен над езерото. За всяка от тези забележителности са писани поеми и са разпространявани легенди и предания. Ханджоу е известен с производството на чая “Лундзин”, или “Кладенеца на Дракона”, известен както в Китай, така и по света.

Островът Путуошан е една от четирите свещени будистки планини. Унищожен напълно през културната революция, сега е наново осеян с бляскави златисти храмове, от които може да ти спре дъха.

Ако посетите град Гуйлин в Китай от август до октомври, ще можете да се насладите на изпълнения с аромата на канела въздух, разпръскван от цъфналите касии. От тук идва и името на град Гуйлин- буквално преведено то означава "гората с касии". Но градът и околният регион са известни най-вече с варовиковите хълмове, които създават уникалния сюрреалистичен пейзаж на едно от най-вдъхновяващите и красиви места в Китай.
На повече от 120 километра по поречието на река Ли, хълмовете се извисяват над безкрайните оризища. Според чудноватата им форма, местните хора са им раздали не по-малко колоритни имена. Така че в Гуйлин можете да видите хълмове като "Пет тигъра уловили козел" или "Катерещата се костенурка". Когато наблюдавате "Хълма на камилата" от определен ъгъл, ще можете да се закълнете, че той наистина прилича на седяща камила, досущ като скулптора, изваяна от ръцете на велик ваятел. Най-високият от хълмовете е "Хълмът на гирляндите", който се издига на цели 120 метра над оризовите поля.

През последните години, зимните спортове на сняг стават все по-популярни тук. Основните ски-курорти се намират в северозападната част на Китай. Естествено, има предпочитани и още по-предпочитани, както е във всяка една страна с традиции в зимните забавления. Номер едно е курорта Ябули. Той се намира до град Шандзи, на 190 километра от град Харбин, където ви отведох миналата седмица при температури от минус 25 градуса.

Тази част на страната е била известна като едно от най-големите ловни полета. Преди векове удоволствието да преследват диви животни, тук се е падала на императорското обкръжение на династията Чин. Днес това е може би най-комплексният от всички зимни курорти в Китай. Той е заобиколен по естествен начин от планините Дагуокуи, Ергуокуи и Сангуокуи. Всички те са част от огромната верига Чанбай Шан.

Друго любимо място на скиорите, това е курорта Чанбай Шан - сърцето на провинция Дзилин. Станцията е разположена на мястото на древна гора и около нея са разположени 16-те най-високи върхове на планината. Но основния чар на този китайски ски-курорт не са високите върхове а кристалните езера. На юг се намира Небесното езеро. На изток е Кръглото езеро, а на север се намира тайнствената подземна гора. Ски пистите тук са разположени на надморска височина между 1 640 и 1820 метра и според специалистите, условията наподобяват много тези в френските и италианските Алпи.

Най-големия ски курорт в Китай е Пейдаху. Оставаме в провинция Дзилин, но отиваме в градчето Улихъ, което се счита сърцето на китайските ски спорт и туризъм. Мястото е заобиколено от пръстен от върхове, като девет от тях са с височина 1 200 метра. По тази причина, снежната покривка тук се задържа почти половин година. Тук може да практикувате всички възможни ски спортове, включително и ски скокове. Спокойно може да се отдадете и на удоволствията с моторни или обикновени шейни. Областта се слави и с нещо друго – това са местните елхи. Покрити със сняг от ноември до април, те са най-известния зимен пейзаж в цял Китай.

Древният китайски град Лидзян се намира в провинция Юйнан, югозападен Китай. Градът е построен към края на 13-ти век по време на династията Сун.
Височината на разположения на платото Юйгуей гр. Лидзян е над 2400 метра над морското равнище, а площта му е 3,8 кв. километра. От древен Китай до сега, градът Лидзян е известен и с голям пазар.
Понастоящем, в града живеят над 6200 семейства. Повечето граждани са от националното малцинство Наси. 30% от гражданите се занимават с изработването на сребърни и бронзови изделия и с други търговски и занаятчийски дейности в областта на кожарската, текстилната и винарската промишленост. Улиците на град Лидзян са каменни, разположени по планината и реката. Тези каменни улици се характеризират с красиви пейзажи и хармоничното съчетание с околната среда на града. Намиращата се в центъра на града улица Съфандзей е построена в класическия стил на гр. Лидзян.
На реката Юйхъ около гр. Лидзян са изградени 354 моста, на един километър са построени 93 моста. Тези мостове са различни, от които главните са Соцуей, Даши, Ванчян, Намен, Маан, и Женшуо.

Едно от седемте най-големи сладководни езера в Китай се намира в Дали. Наречено е Ерхай, което означава море с формата на ухо. Наоколо мощно се извисяват планините Цаншан и Юлун, което в превод звучи като Нефритеният дракон. Най-високият й връх е Шандзъду, достигащ до значителните 5600 м. надморска височина.

Долината Хуанлун: Граничеща с Тибетското плато, Трите клисури, река Яндзъ и високи планини, провинция Сечуан е известна като „Земя на изобилието“ и се гордее с три обекта, обявени от ЮНЕСКО за паметници на световната култура и природно наследство: Дзюджайгу – с природни и исторически забележителности, долината Хуанлун и природните красоти на планината Емей, кудето се намира лешанският гигантски Буда.
Хуанлун притежава неповторим пейзаж, богати природни ресурси и праисторически гори.

Пещерите Могао в района на град Дунхуан, в северозападен Китай, са най-мащабната и най-добре съхранената съкровищница на будисткото изкуство в цял свят. През 1987 година, пещерите Могао са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. В оценката си за тях комитетът за световното наследство изтъква, че скулптурите и стенописите в пещерите са достоен представител на хилядолетното будистко изкуство.
Скулптурите и стенописите в тези пещери са плод на сръчните ръце на майстори от всички епохи. Понеже пещерите се намират на някогашния „Път на коприната", свързвал Изтока и Запада, те самите стават важна точка за религиозен, културен и интелектуален обмен между народите. Тъкмо поради тази причина художественият стил на пещерите е също плод на сливането и взаимното оплождане на различните култури и традиции, срещнали се на това място.

Пещерите Могао в Дунхуан са безценно съкровище на китайската култура и китайското правителство неизменно полага усилия за съхраняването им. Поради непрекъснато нарастващият интерес на туристи от цял свят към пещерите, в подножието на планинския склон срещу Могао е изграден изложбен център за изкуството от Могао, в който могат да се видят копия на част от съкровищата.
В последните години се влагат огромни инвестиции в проекта за създаване на дигитален модел на пещерите Могао. Този проект ще предостави на посетителите възможността да изпитат усещането от това да влязат и да разгледат пещерите виртуално. Според специалистите, така не само ще се избегне разрушаването на пещерите, но и богатствата в тях ще бъдат съхранени за бъдещите поколения.

Планината Лушан е една от забележителностите на Китай. Тя се намира в югоизточен Китай и е един от туристическите обекти, изключително популярни като дестинация за местните и чужди туристи. Около 300 дни в годината, тя е покрита с гъсти мъгли и или ниски облаци. Зад тях се виждат слабите очертания на планината и силуетите на китайските борове, които се извисяват над мъглата. Оттук и този призрачен, почти сюрреалистичен пейзаж, така добре познат от старите китайски рисунки.
Със своята прекрасна природа, изключителна красота, геоложки находки, с ролята си на духовно и културно средище, а също и с пряката си връзка и участие в древната и най-нова история на Китай, Планината Лушан има изключително място и безценна стойност в китайската цивилизация и в историята на човечеството.


История: По-важни исторически събития и дати - 4000 г. Пр. Хр. - зараждане на китайската цивилизация; ХIV в. Пр. Хр. - създава се държавата Ин; 221 г. пр. Хр. - създадена централизирана империя Цин, започва строежът на Великата Китайска стена; 206 г. пр. Хр. - първа западна империя Хан; 25 г. пр. Хр. - създадена източна империя Хан; 222 г. - създадена централизирана държава от династията Цзин; 316 г. - номадите от север разрушават държавата; 581 г. - династията Суй обединява Китай; 879 - 901 г. - селската война на Хуан Чао разрушава държавата; 960 г. - империята Сун; 1279 г. - монголо-татарите завладяват Китай; 1368 г. - изгонване на завоевателите от династията Мин; 1557 г. - Португалия завладява град Аомин (Макао); 1644 г. - династията Цин, изолация на Китай; 1840 - 1842 г. - "опиумна война" с Англия. Китай отваря пет пристанища за търговия. Англия завладява Хонконг; 1850 г. - въстание на тайпините; 1860 г. - англо-френски войски влизат в Пекин, въстанието е потушено; 1894 - 1895 г. - японско-китайска война. Китай губи о-в Тайван и дава независимост на Кория; 1911 - 1912 г. - буржоазна революция - провъзгласяване на Китай за република, сваляне на императора. Създаване на партията Гоминдан (Чан Кайши); 1921 г. - създаване на комунистическа партия и разпадане на страната на райони със собствени правителства; 1927 г. - Чан Кайши сформира Национално правителство; 1930 г. - формиране на комунистическа Червена армия. Начало на гражданската война; 1931 г. - Япония окупира северотизточен Китай; 1937 г. - Япония завладява Пекин, Шанхай, Тянцзин; 1941 г. - САЩ и Англия предоставят военна помощ на Гоминдана. 1949 г. - Чан Кайши бяга с войските си на о-в Тайван; 1 октомври 1949 г. - провъзгласена Китайска народна република; 1958 г. - курс на Мао Цзе Дун към "Големия ско", към комунизъм и т. нар. Културна революция; 1980 г. - Великобритания предава Хонконг под китайско управление; 1999 г. - Португалия предава Макао на Китай.

Полезна информация:

Посолството на Република България в КНР:
ПЕКИН, ул. ""Сиушуей бейдзие"" № 4,
Тел.:  (0086-10) 6532-1946  (0086-10) 6532-1946 , 6532- 1916,
факс: (0086-10) 6532-4502, e-mail:bulemb@public.bta.net.cn

Българските граждани, пътуващи за Китай, е необходимо да притежават предварително китайска виза, получена в дипломатическите и консулските представителства на страната в чужбина. Притежателите на дипломатически и служебни паспорти могат да влизат и пребивават без визи на територията на КНР за срок до 30 дни.

Необходим е валиден задграничен паспорт, попълва се визов формуляр, две снимки. Възможно е да се проведе и интервю.

За частни и бизнес посещения се изисква покана от съответния китайски гражданин или фирма. Журналистически визи се издават след получаване на специален сертификат от компетентните китайски власти. Визи за студенти за обучение в КНР се разрешават след писмено съгласие на МО на КНР.

Съгласно законодателството на КНР, чужденец, влязъл в страната с определен вид виза, няма право и не може да промени на място вида на притежаваната от него виза. При краткосрочно пребиваване в страната, в случай на необходимост, чужденецът може да подаде молба пред бюрата за чужденци към полицията за продължаване срока на своя престой, за още един месец. Те са компетентни и по въпросите за издаване на разрешения за дългосрочно пребиваване в Китай. Желаещите да посетят Хонконг от Китай, след което обратно да се върнат в Китай, следва своевременно да се снабдят с двукратна (или многократна) входна виза за Китай.

От началото на 2004 г. китайските власти започнаха издаването на разрешения за дългосрочно пребиваване в Китай със срок на валидност от 1 до 5 години на чуждестранни инвеститори, високо квалифицирани чужди специалисти и чуждестранните студенти в държавните учебни заведения. Разрешението за пребиваване в Китай представлява вече и многократна входна виза.

От 14 юли 2005 г. българските граждани могат да влизат на териториите на специалните административни райони на Китай - Макао и Хонконг, без необходимост от виза, за срок до 90 дни в рамките на 6 месеца.

На чужденците не се препоръчва да посещават сами отдалечени крайградски зони, както и отдалечени в провинциите малки населени места, където полицията е затруднена да им осигури надеждна защита. При всички случаи при пътувания в Тибет, Синдзян и др. провинции и автономни райони се изисква специално разрешение от китайските власти с описание на маршрута, превозното средство и т.н.

Здравеопазване: Медицинското обслужване в КНР е платено. Наличието на здравна застраховка представлява улеснение за чужденеца при внезапни заболявания и необходимост от медицинска помощ. При туристически пътувания фирмите обикновено правят необходимите застраховки на групите.

При желание за лечение с китайска традиционна медицина е необходимо чужденецът предварително да осъществи контакт с Министерството на здравеопазването на КНР или специализираните болници за лечение за чужденци.

Питейна вода: Препоръчва се консумацията на бутилирана вода.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Китай