-

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Мадагаскар

Мадагаскар

Население: 18 040 341
Говорими езици: малгашки и френски език
Валута: Малгашко ариари
Часова зона: +3
Столица: Антананариво
Главни градове: Тсироаномандиди, Миаринариво, Антсирабе, Антсиранана, Самбава, Фарафангана, Фианаратсоа, Ихоси, Маеватанана, Махаджанга, Маинтирано, Антсохихи,

Местоположение и обща информация: Република Мадагаскар е островна държава в Индийския океан, край югоизточния бряг на Африка. Основният остров, който също се нарича Мадагаскар е четвъртият най-голям остров в света.

Страната има площ 587 040 хил. кв. км и е разположена в западната част на Индийския океан на остров Мадагаскар и прилежащите му малки острови (Нози Бе, Нози Бураха (Сент Мари) и др. на около 400 км от крайбрежието на Африка. Бреговата му линия е с дължина 5 080 км. Островът е част от Африканската платформа. През цялата източна част се простират Централните планини с височина 800-1500 м, с отделни масиви - Царатанана (с най-висока точка в страната - връх Марумукутру - 2 876 м). Централните планини се спускат стръмно на изток към океана, а по дължина на крайбрежието е разположена тясна низина (20-30 км). Западната част на острова е заета от високи равнини с височина от 500 до 1000 м.

На изток, стръмните терасовидни склонове на централното плато се спускат рязко към тясна крайбрежна низина. Стичащите се реки са изрязали дълбоки стръмни долини, осеяни с множество прагове и водопади. На запад, към Мозамбикския проток, склоновете са много по-полегати и постепенно преминават във вътрешни плата и хълмисти равнини.
Централното плато е богато на ценни полезни изкопаеми. Тук са открити мед, злато, скъпоценни камъни, никел, а също и графит, по запаси на който Мадагаскар е на едно от първите места в света.
Островът има интересен псевдоним – “Червеният остров”. Това се дължи действително на цвета на земята му – почвите са така наречените латеритни почви, образувани от разпадането на вулканските скали при топъл климат и висока влажност. Червеникав цвят имат и водите на местните реки, тъй като те рушат и носят скалните частички по течението си.
Топлият и влажен климат на Мадагаскар благоприятства отглеждането на множество културни растения. Крайбрежията на реките почти навсякъде са засяти с ориз. В множеството плантации се отглеждат захарна тръстика, кафе, памук, каучуково дърво, кокосови палми, маниока, батати, чай, тютюн, памук, плодове и др. Тук виреят и банани, финикова палма, индиго, шафран, ананаси.
Откъснатостта на о-в Мадагаскар от континента Африка е причина тук да живеят уникални животни, близо половината от които са ендемити. Ето защо, той образува самостоятелна зоогеографска област, различна от Африканската (Етиопска) област.

Столица: Антананариво е столицата на Мадагаскар и най-големият негов град с население 1 403 449 души. Административен център на провинция Антананариво. Намира се в централната част на острова, на надморска височина около 1500 м. Антананариво е най-големият град в страната и е център на комуникациите, икономиката и администрацията на страната.
Булевардът на Независимостта се състои от малки улични пазари, а на площад Независимост, в района на Горния град, се намират банки, поща, ресторанти и нощни клубове. Недалеч са развалините от двореца на кралица Рова. В Тана има ботанически градини и зоопарк, в който са събрани всички разпространени на острова видове животни и растения. Музеят на Мелагасийската академия постоянно организира интересни зоологически и етнически изложби, разказващи за племената, традициите и обичаите на мелагасийците. Не си заслужава да се отсяда в столицата, хубавите хотели там са малко. По-добре е да се отседне в курортите.
Често наричат Мадагаскар „червеният остров” и това не е случайно. По-голяма част от него е покрита с червено обрагрени латеритни почви. Червеникави са и скалите, червеникавожълти са и водите.
Особено поразително за чужденците е „дървото на пътешественика”. Наричат го така, защото в неговите листа се събира вода, с която пътникът може да утоли жаждата си. То прилича на разкошно ветрило с огромни бананови листа. „Дървото на пътешественика” достига 30 метра височина. По крайбрежието са устроени плантации със захарна тръстика, кафе, памук, кокосови орехи.

Необичайно красивият курорт Нози Бе е много популярен сред туристите. Курортът е много скъп, а най-подходящото време за почивка е от април до декември. Този остров е наречен още "Ароматизираният остров". При слизането си от самолета още на летището, ще бъдете посрещнати от чудесни аромати като иланг, кафе, какао, ванилия, канела и захарна тръстика.

Националният парк Кехлибарената планина е идеално място за разходки пеш. Тук има и съвсем безлюдни плажове, коралови рифове, прекрасни места за гмуркане.

Остров Носи Бохара или островът на жените, както още го наричат, действително е много красив. Тук е съхранена девствената красота на природата, доколкото той е открит за туристи преди няколко години. Сега той е едно от най-посещаваните туристически места на Мадагаскар. Относително дивите плажове в лагуните, гробището на пирати, удивителната растителност, тихият морски залив, коралите, уникалната възможност от юли до септември да се наблюдават гърбатите китове, ще оставят незабравими впечатления.

Роял Хил на Амбохимага е комплекс от свещените места с царския град и гробища. Намира се на около 20 км от столицата Антананариво. Това място е свещено повече от 500 години. Символ на националната култура и идентичност на населението на Мадагаскар.

В Мадагаскар се намира и един уникален резерват. Казва се „Цинги де Бемарха” и представява чудна каменна „гора” от варовикови кули. Образуванията се издигат на различна височина, като някои от тях достигат до 50 метра. Между тях има живописни каньони и ждрела. Още през 1927 г. районът е обявен за резерват, а през 1990 г. е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно природно наследство. Тези каменни феномени са се образували в следствие на ерозита на дъждовните води. Районът е непроходим, тъй като кулите са разположени много близо една до друга. Тук могат да се открият и множество минерални извори.

Мадагаскарските гори са едни от най-разнообразните в биологическо отношение райони на планетата. Тук има вечнозелени растящи дървесни видове. Короните на някои от тях достигат до височина 30 метра. Животинският свят в гъстите, непроходими гори е твърде разнообразен. Тук могат да се срещнат някои типични африкански животни, като хищници, дебелокожи, копитни. В Мадагаскар има цели 30 вида лемури. Тъй като те не могат да понесат студа, живеят само в тропическата гора. Тук се срещат и африкански глиган и водната свиня. Отглеждат се овце, свине и птици – гъски, пуйки, кокошки.
Плажовете по източното крайбрежие са спокойни, осеяни с мек, фин пясък, а условията, които предоставят водите на Индийския океан за гмуркане са сред едни от най-добрите на планетата.

Мадагаскараската флора е изключително разнообразна – над 8000 вида ендемични растения. Интересен е фактът, че именно тук вирее растение наречено мадагаскарски розов зимзелен. Това е растение, от което се прави лекарството „Винкристин”, което повишава шанса за оцеляване на децата с левкемия от 20 на 90%. Ето защо е много важно това растение да се запази, защото вече дори е застрашено от изчезване.

В миналото хората казвали, че горите на Мадагаскар са безкрайни. Перлата на острова е Масоала, която се намира на североизточното крайбрежие. Там е най-голямата тропическа гора в Мадагаскар, разстлала се на 3 хиляди квадратни километра. По-голямата й част не е изследвана, а богатството от растителни и животински видове представлява истински рай за учените.

История: По-важни исторически събития и дати - ХIV в. - на острова е образувана държава Имерина; 1500 г. - португалецът Д. Диас открива острова; ХIХ в. - образувано кралство; 1896 г. - острова е обявен за колония на Франция; 26 юни 1960 г. - провъзгласена независимостта на Малгашката република; 1972 г. - преврат и демократизация; 1993 г. - парламентарни избори.

Полезна информация:

Визови изисквания
За да посетите Мадагаскар е необходимо да имате виза. Моля, проверете и валидността на паспорта си ( минимум 6 месеца преди датата на изтичане). С валиден паспорт и билет за връщане можете да получите туристическа виза на летище Антананариво. Все пак, е добре да проверите условията предварително, в случай, че има промени в изискванията.

Митница
В Мадагаскар е забранен износът на необработени скъпоценни камъни, защитени ендемични видове растения или животни, както и ценни културни паметници или дървен материал. Има възможност да получите официално разрешение за износ на някои полирани скъпоценни камъни и на някои видове растения, но за тази процедура са необходими няколко дни. Така че, ако желаете да си купите полиран скъпоценен камък, вкаменелости или други подобни предмети, трябва да поискате разрешително или официална фактура, при покупка в магазина, за да избегнете проблеми на митницата.

Валута
Местната валута в Мадагаскар е ариари, която вече се използва вместо мадагаскарския франк (FMG). Много хора все още търсят старата валута, но плащанията вече се извършват в ариари. Можете да проверите най-новата информация за валутните курсове на официалния сайт на централната банка на Мадагаскар.
След кацане е най-добре да обмените валута в някоя от банките на летището. Те са постоянно отворени и валутните курсове, които предлагат са близки до тези в банките, в града. Валутите, които можете да обменяте са Евро, Щатски долар и Британски паунд.
Кредитни карти ( най- подходяща е VISA CARD) се приемат единствено в големите хотелски вериги, ресторанти и някои магазини, главно в Антананариво. В другите големи градове, можете да вземете пари в брой от банкоматите, единствено с карти VISA. Вече има банкомат и на летището в Антананариво. Не разчитайте само на банкомати, защото понякога не работят. Носете си Евро в брой за всеки случай.
Здраве
Има опасност от малария в Мадагаскар. Затова, най-добре да потърсите съвет от Вашия лекар за превантивни лекарствени продукти, преди да отпътувате. Носете си спрей против комари, както и слънцезащитен крем: слънцето в Мадагаскар може да бъде много силно.
Не са необходими ваксинации при пътуване до Мадагаскар, освен ако не сте били в някоя африканска страна с риск за жълта треска; ваксинацията против жълта треска е задължителна. Освен това, Ви препоръчваме да се ваксинирате срещу хепатит А. Добре е да носите със себе си лекарства от първа нужда, тъй като медицински грижи ще намерите само в по-големите градове.
Туризмът в Мадагаскар тепърва се развива. Не яжте сурови зеленчуци и не пийте вода, която не е бутилирана. Не забравяйте да се предпазвате от слънцето!

Часова разлика
Настройте часовника си след кацане на летището: 2 часа напред през лятно време и 3 часа напред през зимата.
Времето
В Мадагаскар има 2 сезона: сух и влажен. Влажният сезон трае 5 месеца, от декември до април. В източен Мадагаскар има обилни валежи през цялата година, докато в западен Мадагаскар вали по-рядко.
В централните части на Мадагаскар, зимните нощи са доста студени и температурите мога да паднат до +5 °C. В Антсирабе понякога температурата пада и до нулата. От ноември до март е топло в южен и западен Мадагаскар. Температурата по крайбрежните региони е обикновено по-висока от колкото във вътрешността на Антананариво.

Комуникации
Телефон: Можете да се обадите в чужбина от всеки уличен телефон: трябва единствено да си закупите телефонни карти от Телма офис. Някои градове вече имат покритие от локалната мобилна мрежа, и дори някои градчета като Мораманга, малкият остров Tsarabanjina и северозападната част на Мадагаскар.
Ако носите със себе си мобилен телефон, използвайте роуминг, за да можете да имате връзка в големите градове на Мадагаскар. Добра идея е, да си закупите СИМ карта в някои от магазините или от летището. Комуникацията в Мадагаскар е доста скъпа, а качественото на телефонните линии понякога не е много добро.

Интернет
Можете да намерите интернет кафене в големите градове в Мадагаскар. Пощата Малагаси също предлага интернет връзка в офисите си. Услугата не е скъпа, но интернет връзката е доста слаба, освен ако не намерите някое място с ADSL връзка.

Облекло
През зимния сезон, добре е да си носите топли дрехи и непромокаемо яке, докато в западен Мадагаскар си носете тънки дрехи през цялата година. Винаги си носете дъждобрани, при посещение в източната част на Мадагаскар и тропическите гори.

Обувки
Леки планински обувки са препоръчителни при посещения на националните паркове, особено парковете с дъждовна гора. Непромукаеми сандали са препоръчителни за плажовете. В други части на Мадагаскар, можете да носите всякакъв тип обувки.

Обикновено се дава бакшиш на сервитъора, но не е задължително.
Тъй като центът не се обменя в местна валута, по-добре да дадете бакшиш в ариари.

Езици
Двата основни говорими езика са френски и местният малагаш.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Мадагаскар