Население: 28,310,000
Говорими езици: малай
Валута: рингит
Часова зона: +8
Столица: Куала Лумпур
Главни градове: Джохор Бару, Сандакан,
Местоположение: Страната се състои от две части, разделени от Южнокитайско море - Западна (Малая) на полуостров Малака и Източна в северната част на остров Калимантан. Има площ 332.8 хил. кв. км. Западната част граничи (в км) с Тайланд - 420 и Сингапур - 55, а източната - с Бруней - 380 и Индонезия - 1 380. Общата брегова линия е 3 360 км. Релефът е разнообразен, преобладават средно високите планини и крайбрежните низини. Най-високата точка на остров Калимантан е връх Кинабалу - 4 101 м, а на полуостров Малака - връх Тахан - 2 190 м.
Малайзия- тропическият рай, който привлича всички, от най - опитния изследовател на непознати земи до новака, който тепърва открива за себе си тази красота. Малайзия е прекрасно място за почивка през различните сезони. Плажовете й са заобиколени от прозрачни води и изумителни коралови рифове с богата флора и фауна. Необятен простор, спокойствие и доброжелателност.
Малайзия предлага на своите гости запознанство с удивителния свят на изкуството и архитектурата на великите цивилизации от древността - индийска и китайска. Малайската цивилизация е взела от тях най-доброто и е добавила от своя особен неповторим колорит. Но Малайзия не е само хиляди древни паметници и тайнствени съоръжения, тя е и милиони километри непристъпна джунгла, която съставлява 60% от цялата територия на страната.
Столица: Куала Лумпур е столицата на Малайзия. Градът е разположен на полуостров Малака. Населението му е близо 1,5 млн. жители (2005). Въпреки, че е бил многократно разрушаван и възстановяван през вековете, Куала Лумпур се е превърнал в един от най-модерните и бързо развиващи се градове в Азия. Тук се намират „Кулите на Петронас“, които са едни от най-високите сгради в света. Градът е главен промишлен център на Малайзия.
Обликът на града е съчетание на големи паркове, дворци, храмове построени в традиционен стил, здания в колониален стил и ултрамодерни небостъргачи.
В столицата има десетки музеи, като в повечето от тях липсват уникални експонати, но всички са построени майсторски, с много вкус и изящни детайли, даващи добра представа за етносите на страната, флората, фауната, оръжията, мореплаването... или историята на малайската полиция. Безкрайни са парковете на столицата, поместили градини с орхидеи, хибискус, пеперуди и птици, между китни езера, до които се стига по лъскави, чисти алеи, криволичещи между грижливо подрязани дръвчета.
Пещерите Бату са разположени на 12 км северно от Куала Лумпур. Намират се близо до основните магистрали, водещи до северните и източните части на полуостров Малайзия. За да стигнете до храма на пещерите трябва да изкачите 272 стъпала. Смята се , че той е на около 400 милиона години и е посветен на Муруган – бог на войната. Пред него се намира и най - високата статуя в света на бог Муруган. Висока е 42,7 м, а за направата й са използвани 1550 куб.м бетон, 250 тона желязо и 300л. златна боя.
Известна туристическа атракция в храма на пещерите е фестивалът Тайпусам. Това е събитие, на което хиндуистките поклонници изпадат в транс, а облеклото им е доста специфично.
Джохор Бару - модерен град с много китайски заселници - е столицата на едноименния султанат, на 300 км на юг от Куала Лумпур и няколко километра северно от Сингапур.
Типични са сградите със широки витрини и магазини на първия етаж, а някъде до тях, почти скрити, тесни стълби поемат нагоре.
Сандакан се намира на източното крайбрежие на Сабах. Този град е потопен в история.
Сандакан е една смесица от хора, начини на живот, култури и религии.
Близо до него на около 1 час път, може да се любувате на различни животински видове, като орангутани, птици, крокодили, слонове.
Планината Кинабалу е най-високата планина в Малайзия, а и на остров Борнео. Намира се в североизточната част на Борнео. Най- високата част достига 4095 м. Тук можете да видите над 600 вида папрати, 320 вида птици и 100 вида бозайници.
Крау е най-големият природен резерват в Малайзия. Намира се на около 90 км североизточно от столицата. Обхваща 60 349 хектара земя. Тук се наблюдават около 115 вида бозайници.
В страната има няколко защитени национални парка: „Ендау Ромпин“, „Таман Негара“, „Нардони парк“ - Бако и „Народни парк“- Гунунг Мулу.
Острови на Малайзия
Островите Лангкави и Пенанг, знаменити по своята природна красота и богато културно наследство, островите Сабах и Саравак омагьосват с девствената джунгла и изумителни плажове.
Особено очарование на Малайзия придава пъстрата смесица от различни нации, което обуславя и богатото културно наследство на страната, съхранено с векове. Общото население на страната е около 20 милиона души. Баланса между основните нации изглежда по следния начин 59% - малайзийци, 32% - китайци и 9% - индийци. Официалният език е малайзийски, но широко разпространен е английски, китайски диалект и други диалекти.
Най-разпространена религия е исляма, но Конституцията разрешава свободно вероизповедание, могат да се видят християнски, будистки и индуски храмове.
Големият бизнес център е прекрасно място за отдих по всяко време на годината. Омайващ с прекрасни прозрачни пясъци, закътани между дивата джунгла. Изумителни коралови рифове с богата флора и фауна.
Остров Пенанг е неголям живописен остров, разположен на северозападното крайбрежие на полуостров Малака. Той е един от главните курортни райони в страната и вторият по големина икономически център след столицата Куала Лумпур с население от 1,5 млн. души.
Остров Лангкави е основният остров от общо 104, разположени на северозападното крайбрежие на Малайзия, славещ се със своите природни красоти, мекия слънчев климат и множество легенди. Днес, туристите се впечатляват от ланшафтното изобилие на природата, тайнствените пещери с множество сталактити и сталагмити, загадъчния свят на морското дъно и кристално чистата вода. Този остров е рай за туристите, търсещи спокоен отдих и комфортни условия.
Сабах – "земя на ветровете" , именно така са я наричали търговците, занимаващи се с търговия през изминалите векове. Разположен е североизточно от остров Борнео. Особеностите тук са, че преминават множеството тайфуни. Климатът е високо планински с много гори, тук е разположена и една от най-високите точки на югоизточна Азия - планината Маунт Кинабалу - 4101 м. Много райони в Сабах практически са недостъпни. Растителния и животинския свят е необичайно разнообразен. Остров Сабах има запомнящи се бели пясъчни плажове, кристално чиста вода и обширни коралови колонии. Това е идеално място за гмуркане.
Красивите плажове на Саравак са разположени на 35 км. западно от Кучинга, един от тях е Damai Beach. Днес близо разположени един до друг са два големи впечатляващи комплекса Holiday Inn – четиризвездният Resort Damai Beach и петзвездният Resort Damai Lagoon. Днес в Саравак има 21 хотела, от които 16 са в категория петзвездни. Климатът в Саравак е много горещ и влажен. Средната годишна температурата на въздуха е от 26 до 35 градуса С.
Остров Пангкор е наречен оазис сред непроходима джунгла, заобиколен с коралови рифове, изумруден залив. Той е неголям остров, разположен до западното крайбрежие на полуостров Малайзия, подходящ за почивка по всяко време на годината. Там може да видите рибарски къщи, съхранили духа на миналото и разкошни хотели от висока класа. Сапфирено синият цвят на океана и натуралният млечен цвят на пясъка карат всеки турист на плажния отдих да изпадне във възторг. В древността, островът е бил убежище на мореплаватели, днес е съчетание от необятна джунгла, чисто море и комфорт от първокласни хотели. Един от най-красивите плажове на острова е Pantai Puteri Devi "плаж на влюбените принцеси". Друг известен плаж е Pasir Bogak, където може да се насладите на кораловите рифове.
Остров Тиоман - Разположен на 56 км източно от Малоазийския полуостров,в група от 64 острова с вулканичен произход. Най-известните са - Сери Брут, Тулай, Чебех и др. В Тимон всяка година прииждат милиони туристи любители на подводното гмуркане и множество водни спортове, които курорта предлага. Островът е с коралов произход, а подводният свят напомня фауната на Червено море.
История: По-важните исторически събития и дати - ХV в. - територията е обединена в Малакско султанство - разпространява се ислямът; 1511 г. - завладяно от Португалия; 1641 г. - холандци, в съюз със султана Джохор, изгонват португалците; 1819 г. - остров Сингапур е завладян от Великобритания; 1880 - 1909 г. - Великобритания постепенно завладява цялата територия; 1941 - 1945 г. - японска окупация; 1948 г. - образувана Малайската федерация, като колония на Англия; 31 август 1957 г. - провъзгласена независимостта на Малайската федерация; 1965 г. - Сингапур излиза от състава на федерацията.
Полезна информация:
Почетен консул на Република България в Малайзия
Mr. Steven Soh Tech Toh
Honorary Consul of the Republic of Bulgaria in Malaysia
Bangunan SSA, No9, Jalan Bangsar Utama 3
Bangsar Utama, 59000 Kuala Lumpur, Malaysia
Tel: (603)2282-9909 Fax: (603)2283-1699
e-mail: steven_soh@yahoo.com
Поискай оферта
или се обадете по телефона 02 / 962 22 13