-

Топ дестинации в Мароко

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Мароко

Население: 33 757 175
Говорими езици: арабски, фрнески
Валута: дирхам
Часова зона: +0
Столица: Рабат
Главни градове: Рабат, Фес, Казабланка, Тетуан, Танжер, Уарзазате, Мекнес, Маракеп, Чефчауен

Местоположение и обща информация: Страната има площ 446.6 хил. кв. км. Граничи (в км) с Алжир - 1 350, Испания - 13, Западна Сахара - 490, Атлантическия океан - 2 934 и Средиземно море - 512.
Палещо слънце, величествени пустинни дюни, искрящо средиземноморско и атлантическо крайбрежие, обвити в снегове върхове на планини - Мароко разполага с всичко това, че и повече. Тази древна страна е исконният дом на берберите, в последствие завладян от римляните и арабите, които са оказали най-силно влияние върху развитието на Мароко. Тук съжителстват едновременно съвременни небостъргачи и величествени древни джамии, покоряващи със своята ювелирна красота. Модерният начин на живот обаче не е завладял напълно страната, където все още се срещат традиционни берберски селища. Тъй като Мароко граничи и със Средиземно море, и с Атлантическия океан, страната разполага с няколко морски курорта. Независимо дали гостите на Мароко са отишли за почивка на море и на планина или просто, за да се докоснат до древната история на тази страна и великата пустиня Сахара, те ще останат опиянени от топлия колорит, ароматните подправки, великолепната местна кухня и едни от най-вкусните маслини на света.

Столица: Рабат е столицата на Кралство Мароко. В града са разположени основните дипломатически представителства на чуждите страни.
Рабат е вторият по големина град в Мароко и втори по икономическо значение - след Казабланка. Градът е разположен на мароканското крайбрежие при Атлантически океан, в устието на река Боу Регрег. В покрайнините на града има други селища, които практически вече са част от столицата.
Тук има чудесни кафенета, голям интересен базар и романтични улички, които са достатъчни да препълнят сетивата на всеки посетител с безброй усещания. Любителите на историята и архитектурата задължително трябва да видят Мавзолея на Мохамед V, Театъра Мохамед V, университета Мохамед V, Касбах на Удайас, средновековния некропол Чела, кулата Хасан - част от незавършена джамия от 12 век.

Маракеш е още познат като Червеният град, заради характерното оцветяване на неговите сгради и градът от „1001 Нощи”. Тук се намира най-оживеният площад в цяла Африка - Джама ел Фна, чийто акробати, артисти, певци, танцьори създават невероятно приказна атмосфера. В Маракеш се намира и най-големият традиционен пазар (суук) на Мароко с площ около 600 хектара. Третият по големина град на страната има две силно изразени зони - старият и новият град. Сред другите интересни забележителности на Маракеш са джамията Кутубия, ботаническа градина, кръстена на френския художник Жак Мажорел, гробниците Саадиан, Музеят Дар Си Саид, медресето Бен Юсуф - едно от най-големите в Северна Африка, дворците Ел Бахия и Ел Бади.

Фес е четвъртият по големина град на Мароко, негова стара столица и основен образователен, културен и религиозен център на страната. Това е един от най-старите и най-големите средновековни градове в света. Най-голямата забележителност на града е неговата медина (старият град) в района Ел Бали, която е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Сред другите забележителности на града са гробницата и светилището на Мулай Идрис II, гробниците на Меренид, медресетата Бу Инания и Ел Атарин, джамията Ал Тиджани, Университетът Ал Карауин - датиращ от 8 век, той е най-старият университет на земята, функционирал без прекъсване. Фес е домакин и на ежегоден фестивал на сакралната музика.

На 60 км от Фес се намира Мекнес - съвременен град с чудесни ресторанти и клубове и прекрасен дворец. Градът има множество порти, но най-голямата и впечатляваща е Баб Мансур, разположена точно през медината на Мекнес срещу двореца Хедим. Сред другите важни забележителности на града са голф игрището Роял Мекнес, мавзолеят на Мулай Исмаил, дворецът Дар Джамаи, Ал Масжид ал Адам - най-старата и най-голямата джамия в Мекнес. В близост до града се намират римските руини на Волубилис, които са включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство и светилището, основано от Мулай Идрис II.

Танжер е важен град и пристанище на Мароко, разположен на Гибралтарския проток, заедно с град Сеута. Градът някога се е наричал Тингис и за разлика от другите по-големи градове на Мароко възниква като финикийско поселище. Сред основните забележителности на Танжер са пещерата на Херкулес, гробницата на Ибн Батута от 14 век, Театро Сервантес, културният център в Американската Легация, Музеят на съвременното изкуство в Танжер, Касбахът (уникален вид медина).

Уарзазате е известен като столицата на южен Мароко. Той е идеална начална точка за посещения на пустинята (Ерг Чеби и Мерзуга) и планината Атлас. В Уарзазате се намира едно от най-големите филмови студиа в света, a близо до града е разположен старинен комплекс, включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство – градът-крепост Аит Бенхаду с най-добре запазения касбах в Мароко, където са снимани световноизвестни филми.

Чефчауен е Синият град на Мароко, разположен в североизточната част на страната в подножието на планината Риф. Старата част на града е доста живописна, а оцветените в синьо фасади на сградите, придават характерен облик на града. В близост до медината се намира водопад, който е любимо място за среща на местните хора за раздумка и прохлада. Освен да се посетят руините на стара джамия в покрайнините на града, може да се предприеме и поход до близкия връх Джебел ал Калаа.

За туристите е интересно да се видят казбите на пустинята Сахара, както и Атласките планини.
Сахара е най-голямата пустиня в света, разположена в северна Африка на територията на Мавритания, Мароко, Алжир, Тунис, Либия, Египет, Судан, Чад, Нигер и Мали. Площта ѝ е 9 млн. кв. км и заема повече от 1/4 от африканския континент. Около 1,5 млн. души обитават пясъчната повърхност, като най-много от тях са в Мавритания, Мароко и Алжир.

Почти успоредно на Средиземно море, от Атлантически океан на запад до нос Рас ел Абиад и нос Рас ет Тиб на изток, на около 2300 км разстояние се простират Атласките планини. На юг склоновете на тези планини постепенно преминават в пясъците на пустинята Сахара. Те представляват част от младо нагънатия Алпо-Хималайски планински пояс, образувал се някога на мястото на голям морски басейн. По височина приличат на Алпите.
Най-високият им връх Джебел Тубкал достига 4165 м. На север Атласките планини се понижават и стъпаловидно завършват със скалисти стръмни склонове, образуващи плитки заливи, в които са накацали редица пристанища.
Те се делят на два главни дяла: Западен Атлас, наречен Марокански, и Източен - наречен Алжирски.
Западният Атлас е изграден от няколко успоредни планински вериги с посока югозапад - североизток. Изключение прави най-северната верига, наречена Ер Риф. Тя наподобява слабо изпъкнала дъга, която образува южния бряг на Гибралтарския проток. Между веригите е заключено обширно стъпаловидно плато, което на запад постепенно преминава в плодородна крайбрежна низина, известна като Мароканска Месета.

История: По-важни исторически събития и дати - най-древното неселение са берберите; 1200 г. пр. Хр. - по северното крайбрежие се проявяват колонии на финикийците; VII в. пр. Хр. - територията е под властта на картаген; II в. пр. Хр. - Римско владичество; V в. - нашествия на вандалите; VI в. - Мароко влиза в състава на Византийската империя; 702 - 711 г. - арабите нахлуват и разпространяват исляма; ХI в. - държава на Алморавите; ХV в. - испанци и португалци завземат част от крайбрежието; 1844 г. - Франция нахлува в Мароко - начало на продължителни войни и стълкновения; 1912 г. - 80 % от територията на Мароко са под френско влияние, останалата част е испанска. Тенжер е международна зона; 1942 г. - настаняват се англо-американски войски; 1945 г. - възстановяване на френския протекторат; 2 март 1956 г. - Мароко е обявена за независима държава; 1975 г. - Испания предава Западна Сахара под административно управление на Мароко и Мавритания; 1979 г. - Мавритания се отказва от претенции към своята част от Западна Сахара, която е завзета от Мароко. Въоръжени стълкновения между Мароко и фронта за освобождение на Западна Сахара (Полиса-Рио) се водят до 1991 г.; август 1999 г. - умира крал Хасан II, наследява го синът му Мохамед V.

Морски курорти: Казабланка е най-големият град на Мароко и основен икономически център на страната. Разположен на брега на Атлантическия океан, Казабланка е модерен град със забележителна съвременна и старинна архитектура, и активен нощен живот. Най-голямата забележителност на града е джамията Хасан II, която е втората по големина в света, а нейното минаре е най-високото на земята. Казабланка има и стар град, но по интересен е кварталът Корниш, където са разположени много ресторанти, кафенета, барове, нощни клубове, сгради, кина в западен стил. Интересно за посещение е светилището на Сиди Абдерахман, разположено в скална пещера, достъпна единствено при отлив. В най-големият градски парк на Казабланка се намира катедралата Сакре Кьор със забележителна мавърска архитектура.

Агадир е един от най-популярните курортни градове в Африка. Любимият на стотици хиляди европейци курорт се намира на широк залив, на южното крайбрежие на Мароко. Приблизително 680 000 души живеят и работят тук.
Водеща, разбира се, е туристическата индустрия, която е основният източник на доходи за местното население. По права линия Агадир е разположен на около 390 километра от остров Лансароте на Канарските острови.
Агадир може да предложи много на туристите. Плажовете са изключително красиви и напомнят на тези в Австралия и Южна Калифорния. Пясъчната ивица на места е широка над 120 мерта и има дължина от над 7 километра. На толкова голям плаж винаги ще откриете място само за себе си. Пясъкът е фин и има нежни златисто-оранжави нюанси.
Курортният град предлага много повече от ходене на плаж и слънчево време. В южните части на Агадир има голямо голф игрище, което привлича по-заможни посетители от чужбина. Крайбрежието на града е изцяло заето от луксозни хотелски комплекси, които се простират от пристанището на север до устието на река Соус на юг. Там където реката среща Атлантическия океан има резерват за птици. Разхождайки се из улиците на курортния град най-силно впечатление ще ви направи това, че всички сгради са боядисани в светли, най-често бели цветове. А най-красивите сгради тук са джамиите. Те са истинско ориенталско произведение на изкуството. Но и Агадир си има места, на които има само мизерия и по тази причина остават в страни от туристическите маршрути. Повечето туристи пристигат тук по въздух. Обикновено кацат на разположеното на югоизток от града летище Ал Масира. А за всеки посетител на Агадир си е направо задължително да разгледа околностите на курортния град. Извън града няма гори. Пейзажът е полупустинен и всичко е обагрено в ярки червеникаво – оранжеви нюанси.

Тетуан е единственото пристанище на Мароко на Средиземно море. Медината на града е включена в списъка на ЮНЕСКО. Интересни са кралският дворец на Тетуан, няколкото джамии и други църковни храмове, старият касбах. Градът има и чудесни плажове. Агадир е първото пристанище и център за лов на сардини в света. Сега е по-известен като курорт в югозападно Мароко с чудесни плажове, хотели и кафенета. Друг известен курорт на атлантическия бряг е град Есауира, чиято медина е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

Полезна информация:

Посолство на Република България, Рабат, Мароко

Rabat, 4, Av.Ahmed Lyazidi (Ex Meknes), B.P.1301
Тел.: 00212 37 76 54 77
Тел.: 00212 37 76 40 82
Факс: 00212 37 76 32 01
E-mail: bulemrab@gmail.com

Визов Режим: От 1 март 2005 г. отпадна необходимостта български граждани с обикновени паспорти да притежават визи за Кралство Мароко за краткосрочно посещение в страната (до 90 дни) с цел туризъм, лично и делово гостуване. При необходимост от престой в страната, надхвърлящ 90 дни (с цел работа, обучение, частно посещение, събиране на семейства и др.), е необходимо получаване на входна виза. От 11 юни 2005 г. е в сила спогодба за премахване на визите за притежатели на дипломатически и служебни паспорти, според която българските граждани, пътуващи с такива паспорти, могат да пребивават в Кралство Мароко за срок до 90 дни в рамките на 6 месеца, а за акредитираните служители в дипломатическите и консулските представителства - през целия период на тяхната акредитация.

Митнически изисквания: В страната е забранено внасянето на: наркотици, оръжие, порнографски издания. Съществува ограничителен режим за внос на специална професионална техника, представляваща заплаха за националната сигурност, предмети на изкуството с особена висока стойност (картини, бижута, ювелирни изделия, съдържащи диаманти и благородни метали); стоки , изискващи специален лиценз - петрол, алкохол (над 3 бутилки), тютюн и цигари над 3 стека. При напускане на Мароко чужденците, временно или постоянно пребиваващи в страната, имат право годишно да изнесат в брой валута в размер до 15 000 марокански дирхама със съответно бордеро. От тази възможност не могат да се ползват чужденците, посетили страната с цел туризъм или краткосрочно посещение. Валута, за която не са представени документи за произход (по трудово право и банково бордеро), се конфискува.

Здравни изисквания: Няма изисквания за задължителни ваксинации преди влизане в страната, но за всички пътуващи се препоръчват ваксини срещу хепатит А, коремен тиф и тетанус-дифтерия. Задължително е сключването на здравна медицинска застраховка преди пътуването. В противен случай всички медицински услуги се заплащат лично от пациента и изискват значителни средства.

Престъпност: Мароко е сред най-безопасните за туристи държави. Препоръчително е да се избягва пътуване нощем и без придружител по пътища и големи магистрали, които не са осветени. При екскурзии е необходимо чужденците да са точно oсведомени за особеностите на своя маршрут и да се доверяват в туристическите обекти само на официални екскурзоводи, които се наемат в Националното бюро по туризма. Продажбата и употребата на наркотици е абсолютно забранена, като въпросното престъпление се наказва строго от закона, а съответните полицейски проверки са чести и щателни. Желателно е туристи да не се разхождат вечер сами, дори и по централните улици на големите градове, както и да ползват градския транспорт, в който намират препитание ловки крадци. За предпочитане е ползването на таксиметрови услуги.

Електричество: 220 V

Вода: Препоръчва се използването на бутилирана вода.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Мароко

Топ хотели в Мароко

Kasbah Tamadot Hotel

* * * * *

Мароко , Маракеш
Kasbah Tamadot Hotel
  • открит басейн
  • закрит басейн
  • джакузи
  • WiFi интернет

Местоположение: Kasbah Tamadot Hotel е луксозен хотел, само на час път с автомобил от Маракеш. През 1998 хотелът е реставриран. Kasbah Tamadot е построен на 1320 м над морското равнище в планинската верига Атлас. От хотела се виждат прорязващите планините реки, а при ясно време може да бъде видяна и най-високата точка на Атласките планини. В него ...