За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.
Население: 21 397 000
Говорими езици: португалски
Валута: метикал
Часова зона: +2
Столица: Мапуто
Страната има площ 801.6 хил. кв. км. Граничи (в км) с Танзания - 615, Малави - 1 200, Замбия - 420, Зимбабве - 1 150, ЮАР - 580, Свазилънд - 95 и Индийския океан - 2 795. Северните части на територията са заети от Източноафриканското плато, с най-висока точка вр. Намули (2 419 м), което стъпаловидно се понижава на запад и изток. На запад е масивът Инянга с най-висока точка на страната вр. Бинга (2 436 м). По дължина на границата с ЮАР са разположени вулканичните планини Лебомбо, а океанското крайбрежие е заето от заблатената Мозамбикска низина, широка 80-400 км.
В Мозамбик има всичко - черно-бяла класика сред жителите и ярка цветна палитра от растителност с дъх на океан. Крайбрежната пясъчна ивица е широка, а в океана може да се ходи до 200 м навътре при отлив.
Столица: Столицата на страната Мапуто възниква на мястото на заложено през 1781 г. Португалско укрепление, от което се е съхранила крепостна постройка, както и стари оръдия. Други старинни постройки в града почти не са се съхранили. Мапуту е бил известен като много красив град и е бил оценяван от пътешественици наравно с Кейп Таун и Рио де Женейро, но по-късно, поради почти 20 годишен период на войни и лишения, градът губи своята красота. Но това все още е много интересно място с живата си атмосфера и приветливите жители. Големи забележителности в града са Музеят по естествени истории и гарата, построена в началото на XX век от самия Айфел, създал известната кула в Париж. Наскоро ремонтираната гара изглежда по-скоро като дворец, с гигантските си медни куполи и полирани дървени и мраморни украшения.
От двете страни по улиците в Мапуто целогодишно растат огромни акации в червени, цикламени, лилави, жълти и бели цветове. По средата пък има дълга аркада от палми - повече от 30 вида, като най - високите достигат до 25 метра.
Забележителни са и Ботаническата градина, Националният художествен музей, където са изложени произведения на най-добрите съвременни художници на Мозамбик. Големият градски пазар на Мапуто предлага разнообразни плодове, зеленчуци, подправки и традиционни плетени изделия на местните занаятчии.
Една от големите атракции в Мапуто е пазарът на маските, който се организира всяка събота. Там можеш да откриеш всякакви сувенири от черно дърво, сантал, камък и слонова кост. Някои от фигурите достигат до 1,70 м и задължително се предлагат като двойка (мъжка и женска). Най-красиви са големите яйца от слонова кост, майсторски инкрустирани със сцени от джунглата. Всичко се изработва на ръка. Скулптурите, изработени от племето маконде, са едни от най-красивите. Има и шкафчета с миниатюрни чекмедженца колкото за един пръстен.
Всички африканци са изумителни. Имат способността да носят на главата си до 30-40 килограма товар - обикновено каси с кока-кола, бира или дървени въглища. Едновременно в двете си ръце държат товар, а на гърба си носят бебе.
Плажа на Шай-Шай, на 250 км. северно от Мапуто. Това е великолепна, много спокойна провинция. Разположена е стъпаловидно на брега на океана, като цялата е покрита с палми и големи иглолистни дървета - там е раят на Земята. По цялото протежение на плажа има бариерен риф, дълъг около 350 м. Не можеш обаче да стъпиш на пясъка - температурите на сянка през лятото (декември-февруари) достигат до 50 градуса по Целзий, а влажността е 90%. Всички тъмнокожи ходят с големи чадъри, а когато температурите паднат до 30 градуса, слагат вълнени шапки и пуловери.
Интересно място е река Лимпопо. Огромна и пълноводна е, а за да стигнеш до океана, минаваш през нея с ферибот. Нейните приливи и отливи са на 6 часа и се създава визуална измама, че тече 6 часа наляво, а след това надясно.
Бейра е вторият по големина град в Мозамбик. Той е разположен в централната част на страната, на брега на Индийския океан. Градът е важно пристанище на Мозамбик. Най-големите атракции включват катедралата и фарът. В него се намира известният плаж Мацути.
Остров Мозамбик е едно райско кътче, разположено във водите на Индийския океан. Намира се само на 4 км от брега на държавата, в непосредствена близост до остров Мадагаскар. Ако желаете да посетите това красиво място с неповторими коралови рифове, полетите от Мапуто до Нампула са денонощни. Има и вариант да стигнете до острова с традиционното корабче дхоу, което по-скоро прилича на лодка. За туристите това е предпочитаният вариант за придвижване, защото е изключително атрактивно да се наблюдават кораловите води.
Най-добре е да посетите Мозамбик, когато дъждовете са най-малко. Въпреки, че климатът на острова е умерен през цялата година има два дъждовни периода: февруари – април и ноември-януари.
Първите преселници на тази земя са хората на Вашку да Гама, по време на плаванията му през 1498 г.
Въпреки, че част от местните все още живеят в къщи от тръстика по южните брегове, Мозамбик е град с уникална архитектура. Пристанището на острова има колоритни постройки, които са в португалски, арабски и индийски стил. Това е така, защото кораловият остров е важно търговско пристанище и свързваща точка между Европа и Източна Индия.
С времето, населението на Мозамбик е започнало да нараства, а с това се е появила и нуждата от домове за хората. Днес почти навсякъде могат да се видят китни малки къщи, построени от варовик и подхванати с дървени греди. Прозорците са високи, а покривите им са плоски.
Това е така, защото тук няма сладководни източници и хората събират дъждовна вода, която от покривите се стича в специални съдове. В града има един централен площад. В северната част се намират красиви обекти на световното историческо наследство като параклисът Носа Сенхора де Балуарте. Това е и най-старата европейска постройка в южното полукълбо, построена още през 1522 г.
Остров Мозамбик е дестинация, която кара желещите да се откъснат изцяло от динамичния градски живот. Малките му размери (само 3 км дължина и между 200 и 500 м ширина) позволяват да бъде обиколен за не повече от полвин час ходене.
Ако ли пък не сте любител на разходките пеша, можете да си наемете велосипед от някоя от туристическите фирми. И двата варината са идеални, за да се насладите на старинния чар на това място, с изключително мили и усмихнати жители.
История: По-важни исторически дати и събития: VIII в. - нахлуване на араби; Х в. - образувана държавата Мономотана; 1498 г. - Васко да Гама посещава крайбрежието; 1508 г. - първо постоянно заселване от португалци; 1629 г. - кралят на Мономотата се признава за васал на Португалия; 1752 г. - Мозамбик става колония на Португалия; 1781 г. - построена е крепостта Лоренсу Маркиш (Мапуту); 1964 г. - начало на въоръжена борба за независимост; 25 юни 1975 г. - провъзгласена независима република Мозамбик; до 1990 г. - гражданска война; 1990 г. - установяване на сравнително стабилен политически режим и демократизация.
Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13