-

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Намибия

Намибия

Население: 1 820 916
Говорими езици: английски, африканс, немски, Ошивамбо
Валута: Намибийски долар
Часова зона: +1
Столица: Виндхук
Главни градове: Катима Мулило, Свакопмунд, Мариентал, Кетмансхоп, Рунду, Виндхук, Опуво, Енхана, Гобабис, Утапи, Ошакати, Цумеб, Очиваронго

Страната има площ 824.3 хил. кв. км. Граничи (в км) с Ангола - 1 550, Замбия - 260, Ботсвана - 1 360, ЮАР - 920 и Атлантическия океан - 1 480. Голяма част от територията е заета от плато със средна височина 900-1500 м (най-висока точка вр. Брандерберг - 2 600 м). Платото плавно се понижава на север и към крайбрежната равнина - пустинята Намиб.

Това е една пустиня от 800 000 кв.км, населена едва от 2 млн. жители. Тя е все по-търсена туристическа дестинация, поради красотата на девствените плажове и на дюните от червен пясък. Пустинята Намиб, за която се смята, че е най-старата в света, се простира на 1 500 км покрай брега. Вътрешността е заета от високо плато, което се спуска на изток към пустинята Калахари. На северозапад се издигат планините Коаковелд. Известна като най-големият износител на диаманти в света, Намибия самата блести като скъпоценен камък сред останалите държави в Африка. Тази невероятна страна предлага едни от най-силните усещания за пътешествениците из Африка.

Столица: Виндхук е столица и най-голям град на Намибия. Населението на града е приблизително 280 000 души. Площта му е 645 км², а гъстотата на населението е 356,6 д/км².
Виндхук, столицата на Намибия, е първото място, от където трябва да започнете да опознавате страната. Градът се намира в суровите планини Хомас-Хохланд в централната част на страната. Със своите 280 000 души население, Виндхук е най-големият град в Намибия. Съвременен, космополитен и скъп, градът е пълен с кафенета, модни бутици, магазини, ресторанти и хотели с нощни клубове и дискотеки. Определено сред забележителностите, които трябва да видите в града са замъците, построени в началото на XX в. - Хайнцбург, където се намират едни от най- реномираните хотели: „Шверинсбург” и „Сандербург”. Можете да разгледате Националния музей, където са изложени повече от 2 млн. предмети, разказващи за природата, историята и културата на страната. Една от залите се намира в стар немски форт. Посетителите на музея могат да се разходят по стаите на старинната постройка. Музеят е известен с голямата си колекция от експонати по естествена история, която ще ви запознае с животинските видове в цяла Африка. Има и зала с препарирани животни, в която са събрани и изложени моделите на всички животни, които се срещат в Намибия. Друга атракция е змийският парк, където можете да видите отровни змии, които се отглеждат в терариуми със стъклени стени. Интерес за ценителите на културата би представлявала и Националната галерия на изкуствата. Освен постоянният фонд, тук се провеждат редовно и изложби на съвременните изкуства и занаяти, където можете да се запознаете с традиционните занаятчийски изделия на Намибия.

След като разгледате столицата, можете да се отправите към Свакопмунд, петият по големина град в Намибия и основен морски курорт на страната. Основан от немски колонисти през 1892 г, в миналото градът е бил водещо пристанище в региона. Днес, прекрасната атмосфера и архитектура на Свакопмунд сякаш ви отнасят в края на XIX в. и ви напомнят за живота по това време. Можете да посетите градския аквариум, градския музей и музея за минерали, където е изложен най-големият кварцов кристал в света. Не пропускайте да се насладите на пустинята и морето от красивата старинна кула Вурман.
Наблизо е Тифелфонтан – странен район с гори и „бушменски” рисунки в една пещера. От изображенията най-известно е „Бялата дама от Бранденберг”. Изобразена е процесия от хора, водени от жени. Фигурите са от средиземноморски тип и по изящност и композиция приличат на египетските фрески. Доминираща фигура в процесията е на жена, известна като Бялата дама, облечена в прилепнали към тялото й панталони, с лотосов цвят в едната ръка. Тя и спътниците й имат лъкове, а китките им са предпазени от ръкавици. Всички носят обувки на краката си, а някои са с червени коси и сложни прически.
В този район се намира затихналият вулкан Еронго, около който са открити голям брой „бушменски” изображения. Тук е и Изгорената планина, напълно лишена от растителност и състояща се от застинала лава във всички цветове на дъгата, както и вкаменената гора покрай пътя за Тора Бей.

Едно от местата, които задължително трябва да посетите в Намибия, е Сосуфлей – своеобразен оазис насред пустинята. Намира се сред най-високите пясъчни дюни в света. Можете да се катерите по тях и да се спускате надолу по склоновете им.
Между април и септември тук се образува малко езеро, където се събират скокливи газели, всякакви други животни и дори лъвове.
Можете да прекарате нощта на къмпинг и да гледате смълчаните дюни, притихнали под лунните лъчи. Цветът на тези дюни е нещо средно между кайсия и бордо, в чиито подножия се намират бели на цвят засолени почви. Най-високата дюна достига до 325 м и именно с дюните са свързани главните развлечения в Сосуфлей - возенето със специални автомобили и спускането по дюните с дъски, наречени сандбординг.

Не далеч от Сосуфлей се намират красивите каньони Сесрием каньон и Фиш Ривер Каньон, който е дълъг цели 160 км и е вторият по дължина в Африка. Ако сте любители на екстремните приключения, можете се отправите на вълнуващ трекинг, по време на който да преодолеете около 80 км по коритото на каньона. Най-подходящи месеци за тази авантюра са между май и септември.

В северната част на Намибия можете да видите националния парк "Етоша Пан", един от най-големите резервати в света. Тук можете да наблюдавате над 114 различни видове животни - от най-големите в света слонове до джуджетата антилопи дик-дик, тежащи около 5 кг. Те се струпват около постоянните водоизточници през сухия сезон от май до декември. Тези места са оборудвани със специални навеси за туристите, където можете през цялата вечер да наблюдавате поведението на животните. Това е много по-увлекателно от това само да ги зърнете. Друг парк в северната част на Намибия е „Ватерберг”. Той е по-малък от „Етоша Пан”, но във „Ватербер” преобладават субтропична растителност и климат, и е по-влажно. В парка препускат редки видове антилопи, а Утес Окаракувиза е единственото място в страната, където грифите отглеждат своите малки птичета. Следващата голяма забележителност в тази част на страната е метеоритът Хоба. Този древен метеорит е паднал на земята преди 30 години. Представлява голяма впечатляваща каменна маса, тежаща около 50 тона, съставена от желязо и никел. Според оценката на специалистите възрастта на това образование е не по-малко от 100 млн години. За да изглежда метеоритът по-солиден, около него е изграден амфитеатър и е издигната стена, върху която е изписана неговата история.

Уолфиш Бей е пристанищен град на Намибия раположен на атлантическото крайбрежие, южно от Свакопмунд.
Заливът е бил убежище за морски съдове, заради дълбочината си, позволяваща тяхното акостиране. Той е защитен от пясъчната коса Pelican Point. Водите на океана тук са богати на планктон и морски обитатели, а също така е обитаван и от много китове. Естествените природни богатства привличат и множество китоловни и риболовни кораби. Поради тази причина основаното селище е наречено Walvis Bay - Заливът на китовете. Колонистите оценяват местоположението на пристанището като ценен порт по пътя към Индия преди да бъде заобиколен нос Добра надежда. Това обяснява и сложният политически статут на Уолфиш Бей през годините.
Градът с неговия залив и големи пясъчни дюни е център на туристическата дейност в Намибия. Други от атракциите му са изкуственият птичи остров - център за събиране на гуано, пясъчните дюни и най-вече Дюна №7, която е най-голямата в света пясъчна дюна, добивът на морска сол, птичото разнообразие и музея. В градът се намира стадиона Куисебмунд, дом на два футболни отбора от висшата лига на страната.

Людериц е неголям пристанищен град на атлантическото крайбрежие на Намибия. Главен град е на едноименната административна област с площ от 53 063 km² в регион Карас. Градът носи името на основателя на бившата германска колония - Германска югозападна Африка, Адолф Людериц. Населението му заедно с околностите наброява около 20 000 души, а в самият град живеят около 5 800.
Градът е известен с откритите в покрайнините му диаманти и диамантените забранени зони. Жителите му се препитават предимно от туризъм, риболов и добив на диаманти.

Колманскоп е изоставен град, наречен още градът-призрак. Разположен е на 10 километра от Людерица и Атлантическия бряг. Този град притежава забележителна и донякъде романтична история. Основан е от работника Захариус Левала, който през 1908 година забелязва в пясъка блестящи камъни. Камъните се оказали диаманти. Към Диамантения бряг се стекли потоци от жадуващи за печалба хора - залежите на диаманти се намирали точно на повърхността. След като ги събрали решили да започнат сериозна разработка на местните находища: основали града и прокарали железопътна линия. В Колманскоп били построени големи и красиви къщи, училища, болници и стадион. За няколко години изпод земята израстнал образцов немски град. Жителите разчитали на дълъг разцвет на диамантения град. Но за съжаление находището бързо се изчерпало и след като започнали да копаят по на дълбоко установили, че всъщност не се предвиждат несметни съкровища в намибската земя. Установило се също, че в този град било трудно да се живее с пясъчните бури и ограничените водни запаси. Десет години от създаването на града започва масово изселване на жителите. И до днес Колманскоп стои като изоставен, впечатляващ град сред пясъчната пустиня. По - голямата част от къщите са почти засипани с пясък. За да привлекат в своята страна вниманието на туристите към този район, намибийците реставрирали през последното десетилетие някои сгради като се стараят да поддържат градът-музей в добро състояние.

История: По-важни исторически събития и дати: 1484 г. - португалски мореплаватели стъпват на брега; 1802 г. - основана е британска мисия; 1884 г. - Германия обявява страната за свой протекторат - Югозападна Африка; 1915 г. - окупирана от войските на ЮАС (от 1961 г. ЮАР); 1968 г. - ООН взема решение за преименуване на Югозападна Африка в Намибия; 21 март 1990 г. - провъзгласена независимостта.

Полезна информация:

Медицинските услуги в Намибия са на много високо ниво. Въпреки това, наличието на повечето услуги се ограничават до основните градове.
Ваксини:
Няма задължителни ваксини за пътници от Европа. Ако идвате от страна, където ваксината срещу жълта треска е задължителна, трябва да представите доказателство, че сте били ваксинирани. Вземете обичайните предпазни мерки: обърнете се към Вашия лекар дали трябва да подновите ваксинации срещу полиомиелит, дифтерия и тетанус. Той / тя може също да ви посъветва да се вземат предпазни мерки срещу хепатит А и Б. За съжаление няма ваксинация срещу малария.

Малария остава един от най-страховитите болести в световен мащаб. В южната част на Африка маларията е на второ място с ХИВ / СПИН в създаването на заболяване и смърт. В Намибия, обаче, това се отнася преди всичко до местното население в северните части на страната, като защитата става прекалено скъпо в дългосрочен план. Моля, обърнете внимание , че следната информация няма за цел да замени индивидуална консултация с лекар или фармацевт!

Маларията се предава чрез ухапване от женски комар анофлес която носи патогена в него, защото преди това е ухапан човек, вече заразен с малария. Това означава, че ако няма комари, не съществува и малария. Имайте предвид обаче, че когато има комари не е задължително да пренасят малария. Тъй като в Намибия, не са много водните басейни със застояла вода, риска от заразяване с малария е минимална в повечето части на страната или ограничени до определен период от годината.

• Високо-рисковите зони са долините на реките на север, северозапад и североизток. Ако това е мястото, където ще пътувате, се препоръчва да вземете предпазни мерки по всяко време на годината.

• Каоковелд, на Етоша, на Отави планина и на изток, включително Бушменленд, са области на среден риск. Предпазни мерки, се препоръчват по време на дъждовния сезон (от ноември до април).

• Рискът е малък в района между Отдживаронго и Виндхук. Това не означава обаче, че не трябва да използвате средства, отблъскващи комари.

• Брегът на Намиб и на юг се считат за почти безрискови.

Характерните симптоми на малария са подобни на тези на диария или грип: висока температура с втрисане припадъци, главоболие и болки в крайниците, тежко потене и замайване. Маларията може да се лекува, ако се диагностицира от рано; без лечение може да стане опасна за живота. Инкубационният период на болестта е 4-6 седмици. Ако имате симптоми на настинка по време на този период се консултирайте с лекар незабавно и го информирайте, че сте били в област с опастност от малария!

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Намибия