За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.
Население: 22 276 056
Говорими езици: румънски
Валута: Лея
Часова зона: +2
Столица: Букурещ
Главни градове: Алба, Арад, Арджеш, Бакъу, Бихор, Бистрица-Насауд, Ботошани, Брашов, Браила, Бузъу, Караш-Северин, Калараш, Клуж, Кюстенджа, Ковасна, Дъмбовица, Долж, Галац, Гюргево, Горж, Харгита, Хунедоара, Яломица, Яш, Илфов, Марамуреш, Мехединц, Муреш, Нямц, Олт, Прахова, Сату Маре, Сълаж, Сибиу, Сучава, Телеорман, Тимиш, Тулча, Васлуй, Вълча, Вранча
Посолство на Република България, Букурещ, Румъния
Румъния, гр.Букурещ, ул. “Рабат”, сектор 1, пощенски код - 011835
Тел: (0040 21) 004021 2302150/59
Факс: (0040 21) 004021 230 76 54
e-mail: bulembassy@rdsmail.ro
Url: bgembassy-romania.org
Местоположение: Страната има площ 237.5 хил. км. Граничи (в км) с Унгария - 445, Украйна - 395, Молдавия - 461, България - 609 и Югославия - 544. Има брегова линия с Черно море - 234 км. В северните и централните части са разположени Източните и Южните Карпати с най-висок връх Молдовяну - 2 543 м. В западните райони са средно високите Западнорумънски планини - Бихор, Мунтеле Маре и Трашкъу, а между тях и Карпатите е Трансилванското плато. На юг и изток е Долнодунавската равнина и Добруджанското плато.
Румъния е голяма държава в Европа, сборен пункт на влияния, както от източната и западната част на континента, така и от влияния на Балканския полуостров. В страната има великолепни градове по стар западен образец, както и романтични местенца с типичен балкански привкус. Контрастите в Румъния не спират до тук. Може би най-впечатляващите от тях са природните. Страната е дом на планината Карпати и обхваща голяма част от крайбрежието на Черно море. Тук се намира и делтата на река Дунав - една от най-големите и добре запазени делти в Европа. Бурната история на Румъния и културното влияние на даки, саксонци, римляни, унгарци и други етноси са оставили прекрасно наследство на Румъния, изразяващо се в уникална архитектура, интересни исторически забележителности и уникален език, който е толкова близо до оригиналния латински език, че само специалисти могат да направят разликата. Иначе асоциациите свързват Румъния с Дракула, футбола, инсулина, колите Дачия.
Столица: Букурещ e столицата на Румъния и същевременно – най-големият град в страната, промишлен и търговски център. Букурещ е също така най-големият град в югоизточна Европа (Балканския полуостров) по брой на населението. Населението му е около 2 млн. жители. То се увеличава много бързо през последните два века и Букурещ става важен център.
В много отношения Букурещ прилича на София, но е много по-голям и с по-напреднала инфраструктура. Градът предлага множество забележителности, които разказват, както за богатата му културна история, така и за съвремието.
Брашов е централно разположен в Румъния, в областта Трансилвания и е обграден от Карпатите. Този планински курорт има чудесно запазен средновековен исторически център и се намира близо до град Бран с известния замък Бран, наричан още Замъкът на Дракула. В стария център на Брашов могат да се видят Черната църква, площадът на съвета, православната църква, Портите Шей и Екатерина, къщата на Хиршер, църквата Свети Вартоломей. Сред другите атракции на един от най-посещаваните от туристи градове са градският музей, Панорамик Тампа, цитаделата Брашов, Страда Сфорий - най-тясната улица в Европа, кварталът Шей с първото начално училище в Румъния (на 400 години), църквата Свети Николай, площадът на обединението. Близо до Брашов се намира един от най-известните ски курорти на Румъния - Пояна Брашов. От града лесно се достигат и седемте села, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, заради своите специално укрепени църкви. От Брашов лесно се достига и до известния ски-курорт Синая, в който има два чудесни замъка, манастир и градини с невероятни орхидеи.
Сибиу е чудесен средновековен град, разположен в южна Трансилвания. Открай време той винаги е бил център на германската общност в Румъния и основен туристически и културен център на страната. Сибиу е обявен за културна столица на Европа за 2007 г. Наскоро реновираният стар град е основната атракция на Сибиу с чудесна средновековна архитектура и различни интересни места за посещение. Сред главните забележителности на града са цитаделата на Сибиу, площад Хюет с характерна готическа архитектура, където са разположени евангелистката църква, немското училище. Музеят Брукентал е може би един от най-добрите музеи в цялата страна с изложени над 1000 чудесни картини. Музеят Астра е най-големият музей на открито в Европа. Освен чудесни изложби, той разкрива и чудесна гледка към планината. Сибиу е чудесна начална точка за посещение на старинните укрепени църкви в малките селца на Трансилвания.
Сигишоара е прелестен укрепен средновековен град, разположен в долината на река Търнава Маре в Трансилвания. В древността той е бил римски пастел, а през 12. век занаятчии и търговци, известни като саксонците от Трансилвания, създават тук свое селище. Градът е родно място на Влад - Набиващият на кол или граф Дракула. Днес неговият дом е превърнат в ресторант.
В средновековната цитадела се влиза през часовниковата кула, една от деветте оцелели от общо 14 кули. Тя е построена през 1360 г. за защита на главния мост, а през 1604 г. на върха й поставят дървен часовник. Той е преправен от Йохан Киршел, който построява две групи фигури от липово дърво до двата големи циферблата. Часовниковият механизъм движи фигурите, например войник, представляващ бог Марс или ангел на нощта, който носи две свещи. Кулите на Сигишоара са построени от занаятчийските гилдии между 14. и 16. век, като всяка носи името на съответния занаят, например Кулата на ковачите, на обущарите и т.н.
На южния край на цитаделата се намира готическата Бергкирхе с красив интериор, в който са запазени следи от фрески от 15. век. До нея се стига по покрита дървена стълба, която е построена през 1642 г., за да улесни хората да стигат както до църквата, така и до училището на хълма. Улиците и къщите в цитаделата, в която все още живеят хора, са великолепно запазени. Тесните павирани улички се вият покрай малките занаятчийски дюкяни и богаташките търговски домове, боядисани в розово, зелено и жълта охра. Сигишоара напълно заслужава своето име - „перлата на Трансилвания”.
Яш е вторият по големина град на Румъния и се намира в областта Молдавия. Градът е построен на седем хълма, на чиито върхове са построени църкви. В Яш задължително трябва да се видят Националният театър, Дворецът на културата, булевардите Копу и Стефан Велики, парк Копу и ботаническата градина. В район Южна Буковина на Молдавия се намират известните Изографисани манастири, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Най-близките градове за посещение на тези манастири са Сукеава и Гура Хуморулуи.
Клуж Напока е столица на областта Трансилвания. Основният символ на града е старата църква Свети Михаил с паметника на Матиас Корвинус. Дворецът Банфи и Националният музей на изкуството също са интересни за посещение. Първата в света Унитарна църква също трябва да се посети, както и Францисканският манастир, огледалната улица, родният дом на Матиас Корвинус, старият Обелиск на града, ботаническата градина, Етнографският музей на Трансилвания, Националният исторически музей на Трансилвания и други.
Тимишоара е основен индустриален център и университетски град в Западна Румъния, център на областта Банат. Оперният площад на града е преименуван на Площада на победата след румънската революция през 1989 г. Тук се намират православната църква и чудесни малки дворци от началото на 20 век. Площад Юнион е интересен с множеството разнообразни в архитектурно отношение сгради - католическият купол, бароковият дворец, сръбската църква, монументът Светата Троица.
История: Областите на днешна Румъния са обитавани няколко века пр.н.е. от даки и гети. През 106 г. Дакия е завзета от римския император Траян. Румънците считат, че народът им е възникнал от естественото културно смесване на даките с римските колонисти от времето на император Траян. През 14 век възникват княжествата Молдова и Влахия. През 16 век те попадат под властта на Отоманската империя, но имат известна вътрешна самостоятелност. През 1859 г. Александру Йоан Куза е избран за княз на Княжество Влахия и Молдова и на 24 декември 1861 г. обявява независимостта на държавата Румъния. Румъния постига истинска независимост обаче едва след края на Руско-турската освободителна война през 1877 г.
Ски курорти: Близо до Брашов се намира един от най-известните ски курорти на Румъния - Пояна Брашов. От града лесно се достигат и седемте села, включени в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, заради своите специално укрепени църкви. От Брашов лесно се достига и до известния ски-курорт Синая, в който има два чудесни замъка, манастир и градини с невероятни орхидеи.
Синая се намира в сърцето на Карпатите, Румъния. Името на града е свързано с манастира построен тук през 17 век от румънски благородник, след завръщането му от Светите места и Синайския полуостров в Египет. Градът е част от курортен комплекс, разположен в долината на река Прахова, подходящо място за зимна ски ваканция или лятна почивка.
Курортът разполага с 10 лифта, общата дължина на пистите е 40 км., предлага богато разнообразие от обекти за настаняване и заведения. Интересни забележителности са: замъкът Пелеш, мемориалната къща на Джордже Енеску, манастирът на Синая, на повече от 300 години.
Морски курорти: Констанца е третият по големина румънски град с население 350 000 души по официални данни, а реално над 400 000. Пристанището е четвърто в Европа след Ротердам, Антверпен и Марсилия. Обира повечето товари в Черноморския регион. Новите сгради са предимно на банки, нови офиси и хотели. Бившият Томис е преустроен в МОЛ. Има още 2 мола - Tom Mall към Carrefour заедно с Bricostore и Doraly mall с множество малки магазини. Строи се City park mall - доста голям до езерото. В Констанца има какво да се види: има делфинариум, аквариум, планетариум, аквапарк, старо казино - символ на града, Генуезки фар, паметник на Овидий. Джамията е построена през 1910г – с 50 метра високо минаре, което предлага прекрасна гледка към града и пристанището, това е и първата сграда на стоманобетон в Румъния.
Сред останалите забележителности на Констанца са художественият музей, Римските терми, музеят на морето, етнографският музей ,пристанището и др. Перлата на града е казиното - построено през 1909 г. в стил арт деко. В Констанца живеят представители на няколко етноса. За това свидетелстват многобройните храмове на различни религии - православни църкви, католическа катедрала и джамия.
Уникалната дървена православна църква Св. Мина предизвиква интерес у много посетители на града.
На 5 км от Констанца е Мамая - най-старият, най-големият и най-известният румънски курорт.
Плажната ивица на Мамая е с дължина над 8 км и ширина около 200 м. Пясъкът й е златист и дребнозърнест. Хотелите, ресторантите и атракционите са изградени на ивица суша, разположена между Черно море и езерото Сютгьол, едно от най-големите пресноводни езера в Румъния. В геометричния център на Сютгьол се намира островчето Овидиу - идеално място за уединение и отдих. Около езерото Сютгьол се предлагат различни водни спортове, както и разходка до легендарния остров, където се смята, че е погребан римският поет Овидий.
Този курорт възниква през 1906 г., но добива известност 13 години по-късно, след построяването на Казиното, разкошните вили и лятната резиденция на крал Фердинанд. Хората, дошли тук, могат да се забавляват в парка Aqualand, (първият от този род в Румъния), в т.нар. селище за развлечения, с много дискотеки, барове, ресторанти с фолклорна програма и др. Всяко лято тук се провежда национален фестивал на попмузиката. Сравнително ново забавление е и телегондолата - това е кабелно влакче, което се издига на 50 м височина и пресича половината курорт от южния вход чак до центъра. Цената на билета за влакчето излиза някъде около 2-3 лв. Ресторанти с традиционна румънска кухня и добро пиене има навсякъде, предимно в хотелите, които са 4 и 5-звездни.
Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13