Население: 20 064 776
Говорими езици: синхалски и тамилски
Валута: Шриланкийска рупия
Часова зона: +5.30
Столица: Шри Джаяварданапура Коте
Главни градове: Коломбо
Местоположение: Страната е разположена на едноименния остров в Индийския океан. Има площ 65. 6 хил. кв. км и брегова линия 1 410 км. Островът е с дължина 435 км и ширина 225 км. Централните части са заети от стъпаловидни планини с най-висока точка връх Португалия - 2 524 м. Останалата територия (около 80 %) е равнина, на места заблатена. По дължина на крайбрежието има участъци от коралови рифове.
На остров Цейлон хората знаели само три цвята. Синьото на океана, златното на плажовете и зеленото на буйната тропическа растителност и чаените плантации. Затова и нарекли родината си Шри или Божествената Ланка. Тук е раят на земята.
Климат: Климатът в Шри Ланка е тропически, предимно горещ и с относителна влажност. Югозападен мусон духа от май до септември по западния и югозападния бряг, и във вътрешността на страната със значителни дъждове. От ноември до януари/февруари, по източните брегове и по северните низини, се наблюдават валежи под влиянието на североизточния мусон.
Дневна температура:
Януари - 30 Cº ; Април - 31 Cº ; Юли - 29 Cº ; Октомври - 29 Cº
Февруари - 30 Cº ; Май - 30 Cº ; Август - 29 Cº ; Ноември - 29 Cº
Март - 31 Cº ; Юни - 30 Cº ; Септември - 30 Cº ; Декември - 30 Cº
Средна температура на водата: 27 Cº
Столица: До две от многобройните стари островни столици, които са под специалната защита на ЮНЕСКО, твърде често достъпът е забранен. Един от тези градове е Ануратхапура - "великото царство, както разказвали пътешествениците - със златни дворци и храмове на фона на небето". Това е най-старата столица на острова, основана от владетеля Пандукабая през IV в. пр. н. е. Намира се на около 250 км от столицата Коломбо.
Ануратхапура била столица до 993 г. - време, считано за "златните векове" на Шри Ланка. После градът бил запален и изцяло разрушен. Джунглата го погълнала и бил забравен от времето. Днес столица на Шри Ланка е Шри Джаяварденапура Коте - предградие на гр. Коломбо, с население около 120 000 души. Там се намира парламентът на страната.
Още от ХIХ в., когато тук започнали археологически разкопки и реставрационни работи, свещеният град се посещава всяка година от хиляди будистки поклонници. Тук будистите първо отдават почит на свещеното дърво, а после обикалят свещените седем дагоби. Те имат камбановидна или куполообразна форма.
Коломбо е най-големият град и фактическа столица на Шри Ланка. След това, с решение административната столица на страната е изместена в Шри Джаяварданапура Коте. Градът е разположен на западния бряг на острова, в непосредствена близост до сегашната столица. Населението на Коломбо възлиза на 642,163 души (2001), а метрополията Коломбо, включваща Гампаха и Калатура, има около 5,648,000 жители и покрива територия от 3,694.20 km².
Името на града е дадено от Португалия през 1505 година, смята се, че идва от Калан тота, което в превод значи "Пристанище на река Келани". Най-интересната част от града е „Крепостният град“, който в миналото е бил колониално укрепление, днес там се намират правителствените сгради.
Интерес представляват Националният музей - където можете да се запознаете с историята на острова; паркът Вихарамахадеви; будисткият храм Радта Маха Вихара; Петах - кварталът за пазаруване; плажната ивица - Гале фейс Грийн; зоопарка Дехивела. Коломбо е известен с разнообразието от ювелирни магазини, бижутата със сапфири са признати за най-добрите в света.
Многомилионният град е с модерни бутици и пъстроцветни местни пазари, с луксозни хотели и бедни гета.
Църквата Св.Павел се намира в областта Milagiriya в Коломбо. Тя е една от най-старите църкви в Шри Ланка, като сега е част от англиканската църква на Цейлон. Храмът е построен от португалците като римско католическо място за поклонение и е известен като чудесата на Дева Мария.
Джамията Jami Ul Alfar е една от най-забележителните сгради в Коломбо. Завършена през 1909г. Jami-Ul-Alfar джамия е на бяло и червено райе, което напомня за друга джамия, която също беше завършена през 1909г. - Masjid Jamek в Куала Лумпур.
Един добър ориентир е часовниковата кула, разположена на кръстопътя на Чатъм Санкт и janadhipathi Mawatha, която първоначално е била фар и доста е привличала туристи.
Парк Viharamahadevi е обществен парк, намиращ се в Коломбо, Шри Ланка. Той е разположен в предната част на колониалния град. Паркът е кръстен на майката на цар Dutugamunu, Viharamahadevi. Паркът е изграден по време на британското управление на Шри Ланка и първоначално е наречен "Виктория Парк". Паркът включва огромна статуя на Буда и поредица от водни фонтани. Той също така включва мини зоопарк и детска площадка. Viharamahadevi парк е единственият голям обществен парк в Коломбо и се поддържа от общинския съвет на Коломбо.
Езерото Бейра е езеро в центъра на град Коломбо, Шри Ланка. Езерото е заобиколено от много важни предприятия. То заема около 165 хектара площ.
Световният търговски център е най-високата сграда в Шри Ланка - над 152 м от земята, той е втората най-висока кула в южна Азия. Кулата се състои от две еднакви 40-етажни кули, на изток и на запад.
Амбалангода е тихо изостанало градче в югозападна Шри Ланка, където традициите на дяволските танци и правенето на маски и кукли са се запазили поколения наред.
Дяволските танци се играят по различни поводи с цел да бъдат прогонени злите духове и болестите, както и да се измоли благодатта на добрите духове.
Колоритните маски, които участниците в множеството празници и тържествени церемонии носят, са издялани от меката дървесина на кадура и са боядисани с растителни бои.
Тези маски са свързани с легенди и фолклорни врвания и изобразяват хора, демони и животни. Основните типове маски се наричат колам, нага и снини или сани, и се използват при различни церемонии, тържества, музикални или драматични прояви.
В селището и до днес се спазва традицията на покрива на новострояща се къща, да се закача маскирано чучело, което да не позволява на злите сили да проникват в сградата.
Маски и други произведения на занаятчийското изкуство може да си купите в местните магазини. Заслужава си да посетите Музея на маските, за да се запонаете с невероятното разнообразие и майсторската изработка на творбите на тази местна форма на приложното изкуство.
Сред други забележителности в района са няколко будистки храма край езерото Мадампе, в това число храмът Тхалвата Томагамува, който датира от деветото столетие.
Ако отидете до непознатия за чужденците крайбрежен курорт Хикадува, ще откриете добри възможности за сърфинг и за разглеждане на кораловия резерват – райско кътче за любителите на подводните разходки.
Дамбула е малък град, известен с големия брой пещерни храмове, някои от които още от първи век пр. Хр. са били използвани от местните монаси като място за медитация.
В района има над 80 такива пещери, но главната забележителност на градчето е Златният храм на Дамбула, който е най-големият и най-добре запазен храм в Шри Ланка. Той се състои от 5 отделни пещерни храма, във всеки от които е запазено впечатляващо разнообразие от будистки и хиндуистки статуи и стенописи, датиращи от 12-18 век.
Златният храм е с тавани, покрити със сложно преплетени изображения, представящи сцени от живота на Буда.
Тук могат да се видят статуи на Буда, на бодхисатвие (същества, помагащи на хората да постигнат просветление), на крале и на богове.
Първата пещера се нарича Храм на царя на боговете и на добре запазената му статуя представя умиращия Буда. Тя е висока около 14 м, с безформено и безизразно лице и с покрито почти до земята, с платно тяло.
В пещерата се намират още пет статуи, в това число и на прислужника на Буда, оплакващ неговата смърт, на бог Вушнуи, на едно от четирите божества пазители на острова.
Втората пещера е най-голямата и най-впечатляваща. Има тържествен вход с висока 6 м арка, фланкирана от каменни фигури на пазачите от Макара. В тази пещера днес се намират 56 изправени и седящи фигури на Буда, както и статуи на бодхисатви, Вишну, Саман, крал Ватагамини Абхая (построил този пещерен храм) и крал Насанка Мала (платил за позлатяването на 50 от статуите на Буда).
Третата пещера е разделена на две от иззидана стена и е втората по големина пещера в комплекса. Тя е ярко оцветена, предимно в жълто, което е характерно за изображенията в будистката история през 18 век. Главната забележителност на пещерата е фигурата на излегналия се Буда, който е положил глава върху дясната си ръка. Реалистичното спокойствие , излъчвано от композицията е изключително постижение на скулптура, като се има предвид, че статуята е изваяна от гранит.
Четвъртата пещера, наричана Западният храм, притежаваща десет фигури на Буда с ясно очертани линии, всички издялани от скалата и боядисани в ярки цветове. Последната пещера е най-малката и е издълбана по заповед на местен велможа в началото на 20 век. В нея има 20 статуи, главната от които представя излегналият се Буда и е изработена с голямо майсторство.
Не е възможно човек да не се възхити от Златния храм на Дамбула, независимо дали е вярващ или е почитател на изкуствата.
Гале - Пристанището Гале е четвъртият по големина град на Шри Ланка , основан от португалците през 16 век. Преди англичаните да направят Коломбо главно пристанище на острова, Гале в продължение на четири столетия е първостепенен крайморски град и най-голямо населено място в Шри Ланка, както и административен център на европейските управници. Португалците построяват тук първата крепост, която да ги брани от нападенията и шриланкските кралства в северната част на острова.
Характерен за района е уникалният риболов, при който рибарите стоят във водата на високи кокили. Забележителната им сръчност и умения представляват незабравимо зрелище за туристите.
Сред джунглата на остров Шри Ланка, на около 250 км от столицата Коломбо, се намира величествената скална крепост Сигирия. Тя се издига на височина 200 метра и се забелязва от километри разстояние.
Около 5-ти век пр.н.е. Сигирия е била планински манастир, а градините и двореца, чийто останки могат да се видят и днес, са построени в периода 477-495 г. от Касапа I. Около 14-ти век скалата отново била използвана за манастир, който в последствие бил изоставен.
До върха на Сигирия се стига по тясна стълба, минавала между лапите, тялото и главата на огромен лъв, изсечен в скалата, от който до днес са се запазили единствено лапите. На върха е имало плоска тераса с площ от 20 декара, по средата на която се е издигал величествен дворец с разкошни градини и басейни, като всичко било облицовано с мрамор и украсено със скъпоценности.
Друга уникална забележителност е така наречената „Огледална стена”, която била шлифована до такава степен, че действително служела като огледало и същевременно на нея били изобразени млади девойки, голи до кръста. Все още не е установено кои са те и какъв е техният произход. Знае се само, че са съществували точно 500 портрета, от които само 18 могат да се видят в наши дни.
Полонарува е вторият най-голям по значение и размери исторически древен град паметник на Шри Ланка. Тази втора столица на страната (след Анурадхапура) е разположена в централната част на северна Шри Ланка, като от сегашната столица Коломбо се намира на 216 км.
Разположението му е стратегическо, като се намира покрай река Махавели. Най-интересните исторически паметници, които са запазени до днес са Брахманските паметници и един уникално красив град-градина.
Едно от предимствата на старинното селище е, че повечето археологически забележителности са разположени в една компактна област, която лесно и бързо може да бъде разгледана. Особено впечатляващи са Брахманските паметници, които представляват хоризонтални и вертикални статуи на Буда. Тук може да се види уникална каменна скулптура на полегналия Буда пред храма Гал Вихара.
Освен тези статуи задължително трябва да се видят монументалните руини на чудно красивия град-градина, които са изградени през дванадесети век от владетелят Паракрамабаху l. Освен чудните градини, владетелят има заслугата за изграждането на изкуственото езеро Паракрама, което впечатлява с майсторската си напоителна система. То е съхранявало вода за напояване на околностите в разстояние от 2400 хектара, като и до днес съществува.
Главният дворец на Паракрамабаху пък е разположен в Кралската цитадела, заедно с още няколко по-малки административни сгради. Изработен изцяло от камък, замъкът е ограден от еднометрова защитна стена и се отличава със сложната си архитектура. Пред укрепителната стена са разположени Лотосовите или Кралските бани.
Адамов връх заобиколен отвсякъде с планини, известен и като „Пустинята на върха“ е най-известен с вярването, че тук се намира следа от лявото стъпало на Буда. Превърнал се в място за поколения на вярващите още от древни времена, върхът, макар и да не е най-високият на острова, е най-живописният, защото се откроява от всички около него и сякаш е единственият в този район.
Издигащ се на 2243 м над морското равнище с конусовидната си снага, той е оприличаван на капка вода или на сълза, чийто силует лежи към южните гористи равнини наоколо.
Стръмното и често трудно изкачване обикновено става през нощта, така че поклонниците да могат да се насладят на красивия изглед на слънцето от върха на планината. Затова по маршрута са установени пунктове, където пътуващите могат да спрат за почивка, да си приготвят храна и да преспят. Преди да стигнат до свещеното място, поклонниците извършват церемониално къпане в близката река и се преобличат в чисти дрехи. Реката се преминава по мост, който води до свещената планина, където пътеката продължава в поредица от стъпала, извеждащи до свещеното място.
Горският резерват Синхараджа е разположен в югозападната част на Шри Ланка и обхваща единствените запазени дъждовни тропически гори в страната. Територията на Синхараджа има статут на Национален парк, обявен е за биосферен резерват през 1978 г. и за част от световното природно наследство на Юнеско от 1988 г. От град гале, резерватът е разположен в посока североизток.
Природният екорегион има сравнително неголеми размери – от север на юг дължината му е около 7 км, а запад на изток – към 21 км. И въпреки малките си мащаби това място е нещо като природна бомба, защото биологичното разнообразие на флората и фауната е огромно.
Повече от 60% от дървесните видове са ендемични и по-голямата част от тях се смятат за много редки. Основните дървета тук са единствените в Шри Ланка тропически вечнозелени дъждовни гори, които са останали благодарение на превантивните мерки срещу незаконната сеч. Някои от дърветата достигат до значителната височина от 47 м.
Единствено на територията на Синхараджа се срещат нискостеблените епифитни растения. Като цяло 13 от общо 25-те вида характерни растения за Шри Ланка, могат да се видят единствено на територията на природния парк.
Дивата природа, която включва множество насекоми, влечуги, земноводни, бозайници и птици е истинско национално богатство. Около 50 % от представителите са представители на изключително редки видове, които се срещат само тук.
Птиците тук обикновено стоят на групи, като на едно място могат да се видят над 48 различни вида. В тези смесени ята могат да се видят шриланските сини свраки, белоглавите скорци, червенолицевите малкохи. Един от застрашените и най-редки видове крилати в цялата страна – зеленоклюновата кукувица, също обитават територията на Синхараджа.
Името на Националния парк се превежда буквално като Царство на лъва. Сред гъстите тропически гори животинският свят ври, но по-голямата част от атрактивните леопарди например могат да се забележат извънредно рядко. Доста атрактивни са представителите на червеноликите лангури, които също е възможно да забележите при обиколката на резервата.
История: По-важни исторически събития и дати: V в. Пр. Хр. - индийски преселници се смесват с местното население, образува се народността синхали; V в. - нахлуване на тамилите; ХV в. - образуват се три държави - Коте и Канди (синхалски) и Джафна (тамилска); 1517 г. - португалско заселване; 1658 г. - холандци завземат голяма част от острова; 1796 г. - Цейлон е провъзгласен за независима държава (британски доминион); 1972 г. - провъзгласена република Шри Ланка; 1983 г. - начало на гражданска война между синхали и тамили.
Поискай оферта
или се обадете по телефона 02 / 962 22 13