Население: 10 074 951
Говорими езици: арабски
Валута: тунизийски динар (TND)
Часова зона: +1
Столица: Тунис
Главни градове: Ел Джем, Дуга, Остров Джерба, Кайруан, Машата, Хамамет, Монастир, Порт Ел Кантауи, Сус
Местоположение и обща информация: Тунис е малка, но много гостоприемна и удивително интересна страна, която е считана за една от най-европеизираните арабски страни. Територията на страната заедно с островите е 163610 кв. км., населението е повече от 10 млн. човека.
Тунис е разположен по крайбрежието на северна Африка. Граничи със Средиземно море на север и изток, на запад и югозапад с Алжир, а на югоизток с Либия. По-голямата част от територията на страната е заета от равнини, на една трета от територията са Атласките планини.
Всички условия, необходими за развитие на туризма са налице в Тунис. Многовековната история на тази древна земя, нейният ярък колорит, шумните източни пазари, сгушените в жасминови дървета бели къщички, привличат хиляди туристи от цял свят. Ласкавото Средиземно море, разкошните пясъчни плажове, простиращи се на повече от 1300 км., пустинята, живописните гори, както и много добрата инфраструктура за туризъм и отдих, са друг фактор, който прави страната атрактивна за любителите на приключения от цял свят, които знаят, че тук могат да открият разнообразни екскурзионни програми, възможности за практикуване на сърфинг и голф, модерни центрове за таласотерапия и много други.
Столица: Тунис: Старият арабски град или медината - неофициалният център на тунизийската столица, не затруднява ориентирането на туристите и в него има много какво да се види. Затова той е идеалният изходен пункт за обиколка из държавата Тунис. Построена през 7 век сл.Хр., медината губи своя статут на държавно средоточие, след като в началото на 20 век французите създават новия град в съседство с нея. През 1979 г. медината е обявена от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство. Така, тя си остава значимо място в този пристанищен град, издигащ се в най-вътрешната част на Туниския залив.
Красивият, овално застроен и ограден със стени, стар град се отличава с тесните си улички и многобройни пазари. Навсякъде сноват търговци и занаятчии, които разнасят стоката си и създават неповторима атмосфера, изпълнена с енергия, екзотични аромати и ярки цветове. В медината могат да се видят над 700 исторически забележителности, сред които дворци, джамии, мавзолеи, медресета и фонтани, останали от времето на Алмохадите и Хафси-дите. На всяка цена трябва да посетите голямата джамия, Дар-ал-Бей (Двореца на бея), двореца на Зиадиб-Алах II ал Аглаб, музея „Бардо“ (някогашния дворец на Хафсидите) с чудесна сбирка от впечатляващи римски антики и древногръцки мозайки, както, разбира се, и намиращите се недалеч от града останки на древния Картаген. Не пропускайте да се отбиете в някое от многобройните тихи кафенета, където ще трябва да си проправите път през дима на наргилетата, за да си поръчате нещо освежително за пиене - ментов чай или кафе.
Медината се характеризира с причудлива смесица от архитектурни и декоративни стилове, в това число и с 400-те постройки в стила ар деко. Особено впечатление прави красивата Вила Бублил, намираща се край парка Белведере. Макар и доста занемарена, постройката излъчва неподправен чар.
Останките на древния Картаген се намират в северната част на залива. Родният град на Ханибал е изравнен със земята от римляните през 146 г. пр.Хр. Около сто години по-късно Юлий Цезар го построява наново като жест за възраждането на Африка и той става втори след столицата град на Римската империя. След периоди на упадък и нов разцвет, градът отново е разрушен в края на 15 и началото на 16 век, този път от арабите. Днес не знаем много за някогашния облик на древния град, а изследователите са много затруднени заради пълното унищожение на архитектурните паметници и последвалото разграбване на техните останки. Въпреки това, в резултат на археологическите разкопки, които се повеждат под егидата на ЮНЕСКО, са открити някои от античните обекти, намиращи се в една красива местност край брега на морето.
Ел Джем е известен като център на богат в миналото селскостопански район, прочут с производството на зехтин и жито, както и с огромния си колизеум, отстъпващ по размери само на този в Рим. Този архитектурен паметник е най-впечатляващата сграда, останала на африканска земя от времето на Римската империя. При влизане в малкото градче, пред нас се открива величествената снага на колизеума, разположен в Сахелската равнина на фона на скромните къщички около него. Гледката е малко смущаваща, защото нищо от съвременната действителност, която го заобикаля, не подсказва за неговото минало величие.
Построен около 200 г. сл.Хр., той става арена на често ожесточени и кръвопролитни гладиаторски борби - „игри“, провеждани по модела на тези в столицата Рим. Днес ревът на дивите зверове и писъците на разкъсваните от тях християнски мъченици е заглушен от арабска музика и изпълненията на често гостуващи европейски оркестри, тъй като колизеумът се е превърнал в домакин на световноизвестни изпълнителски състави, гастролиращи на ежегодния летен международен музикален фестивал за симфонична музика, провеждан тук.
След откриването на впечатляващи римски мозайки, Ел Джем се превръща и в привлекателен център за ценителите на античното изкуство. Фрагменти от оригинални мозаечни пана могат да се видят в намиращия се в съседство музей.
Дуга е едно много впечатляващо място - някой казват, че е най-интересното в Тунис. В древността този голям и процъфтяващ град е бил столица на могъщия нумидийски цар Масаниса. Днес останките от античния град са сред най-добре запазените в цяла Африка.
Дуга е включен в списъка на паметниците на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1997 г. Градът е разположен живописно над долина, покрита с житни масиви.
В древността населението наброява 25 000 души и днес, от онези времена могат да се видят запазените останки от 12 римски храма (три, от които през четвърти век сл.Хр. са превърнати в християнски църкви), три обществени бани, множество резервоари за вода и чешми, два почти напълно възстановени театъра, един храм на нимфите, акведукт, пазарен площад, цирк, няколко некропола и мавзолеи.
Големият брой добре запазени антични сгради дават възможност да си представим как е изглеждала инфраструктурата на един проспериращ градски център от римско време.
Нумидийските владетели живеят тук през 2. век пр.Хр., преди римското нашествие. Една от интересните забележителности на този огромен район, които не трябва да пропускате, е либийската (картагенската) кула, датираща от 2. век пр.Хр. Нейните останки се издигат в южния край на града до 21 метра височина. Този античен мавзолей е изграден на три нива - най-горното е с пирамидален покрив, фланкиран в древността от четири харпии; средното е украсено с конници, а най-ниското - с барелефно изображение на квадриги. Всяко от трите нива е отделено от другите със стълби с декоративни йонийски колони. На стените на кулата някога е била поставена и плоча с изписаните имена на нейните строител.
Капитолията на града със своя забележителен перистил (затворен от колонада вътрешен двор), също трябва непременно да бъде разгледан. Построен през 166-167 г., той притежава цела с размери 13 на 14 метра, в която се издига впечатляваща 6-метрова мраморна статуя на Юпитер, както и две по-скромни по размери скулптури на Юнона и Минерва. До целата се стига по монументално стълбище с чупка надясно, преминаващо през коринтски портик с четири входа. Насреща се открива терасираният пасаж, свързващ градския форум с площада, наречен „Роза на ветровете“.
Древните останки на Дуга дават невероятно добра представа за това как е изглеждал един голям римски град и предлагат вълнуващо пътуване назад във времето.
Остров Джерба: Джерба се намира на 120 км от либийската граница и се смята за мястото, където са живели лотофагите (хранещи се с лотос хора), възпети в Омиробата „Одисея“. Според поета тук човек може най-добре да се отпусне и да си почине. Легендата разказва, че Одисеи и екипажът на неговия кораб пребивават на острова, наслаждавайки се на релаксиращото наркотично действие на лотосовите плодове, което им помага да се възстановят от дългите битки. Днес можете да опитате съвременния вариант на този прочут еликсир - приготвяната от ферментирали фурми или смокини напитка, наречена буха.
Този малък полупустинен, опасан с палми, остров на митовете привлича туристите с красивите си плажове и с неповторимите си сгради и джамии. Вътрешността му е разделена на стопанства от горички с финикови палми или с маслинови дървета. Ослепително белите укрепени джамии, които не могат да се видят другаде в Тунис, блестят на яркото слънце. Една разходка с велосипед из острова е най-добрият начин да се насладите на неговите красоти.
Риболовът заема важно място в икономиката на остров Джерба и до днес се осъществява с традиционните средства и методи. На доковете на Хумт Сук все още стоят редиците от привързани за пръти теракотени гърнета с формата на ряпа, високи 45 см. Всяко гърне има пръстен, прикрепен към ръба на отвърстието му, и към него се завързва корда. Гърнетата се привързват едно за друго на дълги редици и след това се хвърлят в морето на няколко километра от брега. По неясни и досега причини те привличат октоподите и по този начин рибарите ги ловят от 3000 години насам, още от времето на древните финикийци, които са открили този способ.
Традиционният пазар на Джерба - сукът, е оживен и добре снабден със стоки, които като че ли са предназначени единствено за туристите: килими, облицовъчни плочки, лампи, кожени изделия, талисмани, малки пластики от кристален пустинен гипс и гравирани лули. И това е само малка част от нещата, които могат да се купят тук.
Кайруан е най-старият тунизийски град и четвъртият свещен град на мюсюлманите след Мека, Медина и Йерусалим. Градът става обект на поклоннически посещения още от 670 г., когато е избран от Окба Ибн Нафи, след като го осенява божествено вдъхновение.
Няколко са небесните знамения, които го карат да посочи Кайруан като свещен град и столица на неговата държава. Първото се случва, когато той е начело на войските си и по време на поредното спиране забелязва златна чаша, която е виждал за последен път по време на отдавнашно пътуване до Мека. След това открива извор, свързан със свещения кладенец Зем Зем в Мека. И най-накрая, става свидетел на появата на „зловредни зверове и влечуги", които преди това е проклел завинаги.
Главната забележителност на Кайруан - обявен от ЮНЕСКО за паметник на световното културно наследство - е неговата Голяма джамия (Джамията на Окба), намираща се в крайната североизточна част на медината. Храмът е величествен със своята простота на фона на много no-усложнените форми на по-късните образци на мюсюлманската религиозна архитектура. Най-ранните примери на подобен монументален сдържан стил датират от 836 г., а повечето от прибавените към него сгради с култово предназначение са строени през 17. и следващите векове.
Във вътрешния асиметричен двор на джамията може да се види нейното, наклонено на една страна минаре - най-старото в света (датиращо от 730 г.) и използвано някога за събиране на дъждовна вода. Прозорците на минарето се разширяват колкото no-нагоре се намират, а ширината на постройката съответно намалява. Това й придава интересна перспектива и въздействие върху зрителя. В залата за молитви, снабдена с по шест странични отделения от двете страни и с осем в централната част, се влиза през покрити с дърворезба врати. Заради множеството дървени колони, които носят тавана, залата е оприличавана на гора, а с подпорите са свързани множество легенди. Според някои от тях всеки който се опита да преброи всичките, ще ослепее. Други твърдят, че ако не смогнеш да се провреш между две съседни колони, няма никога да отидеш в рая.
Заради огромното религиозно значение на Голямата джамия е възникнала и легендата, че седем посещения на това свещено място за правоверните се равняват на едно поклонение в Мека. Поради това важната за вярващите мюсюлмани Голяма джамия често е изпълнена с много поклонници.
Машата: С наближаването на Матмата не е лесно да забележите признаци на живот в това сякаш изоставено населено място с лунен пейзаж наоколо. Когато се вгледате по-внимателно обаче, ще откриете интригуващите подземни жилища на троглодитите. Прочули се след първия филм от поредицата „Междузвездни войни", тези традиционни за района берберски домове са превърнали Матмата в едно от най-посещаваните от туристи места в Тунис.
Издълбаните в пясъчниковите хълмове на Матмата жилища на троглодитите са създадени в меката скала, за да подслонят повече от 5000 бербери. Преди по-голямата част на това племе да се премести да живее тук, малкото градче се е намирало в крепостта на далечния хълм, издигащ се над разположения в низината нов град.
Скалните жилища са оформени според една традиция на повече от 400 години. Отделните стаи са издълбават около кръгообразна зала с отвесни стени, която е дълбока 7 метра и широка 10 метра в диаметър. Често пъти по-малките помещения се издълбават на второ ниво и до тях се стига по стълби. Те се използват най-често за складове - за зърно или като резервоари за вода.
Къс покрит пасаж извежда от партерния етаж към двора. Берберите започват да обитават скалните жилища, заради естествения контрол на температурата в тях, който е от важно значение в тези безводни райони, особено през нетърпимо горещите летни месеци и ледените зими.
Докато се разхождате из селището, трябва да използвате възможността да разгледате традиционните берберски жилища, без да нарушавате покоя на местните хора, разбира се. Вместо да нахлувате в тяхното домашно пространство, по-добре посетете музея, създаден от една местна жена, или прекарайте нощта в някоя от приспособените за хотел пещери.
Сус е един от най-популярните туристически дестинации за почивка в Тунис. Намира се на около 30 минути с автобус от летището в гр. Монастир. Сус е един от големите градове в Тунис, който предлага на туристите много различни и интересни забавления. Интересна забележителност в града е Медината, където можете да намерите богат асортимент от кожени изделия, сувенири и дрехи. Ако сте избрали да посетите Сус и да си направите една хубава лятна почивка, то имайте предвид, че стандарта е различен от европейския и е най-добре да отседнете в 4-5 звезден хотел. Повечето такива предлагат собствен плаж.
История: Главни исторически събития и дати: 1200 г. пр. Хр. - на територията на Тунис са изградени колонии на финикийци и гърци; VII в. Пр. Хр. - Картаген - борба с Рим; 146 г. пр. Хр. - Рим разрушава Картагенската държава; 439 г. - Тунис е завладян от вандалите; 534 г. - Тунис влиза в състава на Византия; 698 г. - арабско нашествие и разпространение на исляма; 800 г. - държава на Аглабидите; 1535 г. - Испания завладява Тунис; 1574 г. - Тунис влиза в състава на Османската империя; 1705 г. - образуване на самостоятелна туниска държава (династията на Хюсеинидите); 1881 г. - Франция окупира Тунис; 1942-1943 г. - итало-немска окупация; 20 март 1956 г. - Тунис получава независимост; 1957 г. - провъзгласена Туниската република.
Морски курорти: Хамамет е един от най-големите курорти в Тунис. Намира се на брега на средиземноморието на около час и половина път с автобус от летище Монастир. По-интересна забележителност е Медината, където има ресторанти, кафенета, много малки магазинчета за сувенири, кожа, дрехи и др. Задължително условие е пазарлъка. В града има голям брой хотели с различна категоризация, като по-голямата част от тях са със собствен плаж. Ако сте решили да изкарате почивката си в Хамамет нашия съвет е да изберете по-висок клас хотел (4, 5 звезди), тъй като стандартите се различават значително от европейските. Хамамет е известен и като столицата на таласотерапията - един от популярните центрове е Биоазюр.
Монастир е град в Тунис, на брега на Средиземно море.
„Манастирът“, който дава името на града е построен от ислямистка религиозна група през 797 година, за да защитава града от скитащите номадски племена и византийските бойни кораби.
Градът е смесица от традиции и съвременност, характерна за Тунис. Днес Монастир е почивен курорт и разполага с множество хотели, открити ресторанти и кафенета. Градът предлага база за морски туризъм, с възможности за водни спортове, екскурзии, голф и много забавления.
Внушителната кула Ribat със своите каменни стени, построена преди 9 века, е превърната в музей на ислямското изкуство и бит.
Монастир се явява един от най-известните и добри курорти на Средиземноморието. Тук е разположен и дворецът на конгресите, който се използва едновременно като място за делови срещи и за театър.
Порт Ел Кантауи е туристически комплекс на 10 км на север от Сус в централен Тунис. Построен е през 1979 г. специално за туристически център и има модерно яхт-пристанище, голф игрища и възможност за голямо разнообразие от спортни дейности – от водни ски до парашути. Порт Кантауи е популярна дестинация за голф.
Архитектурата е модерна и в ослепително бяло, но всичко е построено по модела на традиционните тунизийски сгради. Хотелите започват от самия Сус и продължават на север по бреговата ивица.
Чарът на този бял и син тунизийски курорт с калдъръмени улици, медина и привлекателно пристанище привлича много посетители, особено семейства и хора, които искат по-спокойно и безопасно прекарване.Неговата изскуственост и откъсването му от истинския Тунис обаче е остро критикувано. Курортът е наричан „Тунис без сълзи… изкуствен, бездушен, анемичен”.
Голф курорти: Порт Кантауи е популярна дестинация за голф.
Архитектурата е модерна и в ослепително бяло, но всичко е построено по модела на традиционните тунизийски сгради. Хотелите започват от самия Сус и продължават на север по бреговата ивица.
Чарът на този бял и син тунизийски курорт с калдъръмени улици, медина и привлекателно пристанище привлича много посетители, особено семейства и хора, които искат по-спокойно и безопасно прекарване.Неговата изскуственост и откъсването му от истинския Тунис обаче е остро критикувано. Курортът е наричан „Тунис без сълзи… изкуствен, бездушен, анемичен”.
Полезна информация:
Посолство на Република България, Тунис, Тунис
5 Rue Ryhane, Cité Mahrajène, 1082 – Tunis, B.P.6 Tunisie
Тел.: ( 00216) 71-798-962
Тел.: ( 00216) 71-800-980
Факс: (00216 ) 71 791 667
E-mail: amba_bulgarie@hexabyte.tn
Поискай оферта
или се обадете по телефона 02 / 962 22 13