-

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Уганда

Население: 24 699 073
Говорими езици: английски език
Валута: шилинг
Часова зона: +3
Столица: Кампала
Главни градове: Калангала, Кампала, Каюнга, Кибога, Луверо, Масака, Мпиги, Мубенде, Муконо, Накасонгола, Ракаи, Сембабуле, Уакисо, Бугири, Бусия, Иганга, Жинжа, Кабермайдо, Камули, Капчорва, Катакви, Куми, Маюге, Мбале, Палиса, Сиронко, Сороти, Тороро, Аджумани, Апак, Аруа, Гулу, Китгум, Котидо, Лира, Морото, Мойо, Накапирипирит, Неби, Падер, Юмбе, Бундибугьо, Бушени, Хоима, Кабале, Кабароле, Камвенге, Канунгу, Касесе, Кибаале, Кисоро, Кьенйойо, Масинди, Мбарара, Нтунгамо, Рукунгири

Местоположение: Страната има площ 235.9 хил. кв. км. Граничи (в км) с Кения - 680, Судан - 460, Конго (Заир) - 840, Руанда - 140 и Танзания - 420. Територията на Уганда заема северозападната част на Източноафриканското плато. В релефа преобладават възвишения (1100-1500 м) и равнини с островни възвишения. По дължина на западната част се простира грабен, част от Източноафриканската разломна зона, където са разположени езерата Алберт и Едуард. Между двете езера се издига планинския масив Рувензори с най-висока точка връх Маргерита - 5 110 м. На югозапад по границата с Руанда са затихналите вулкани от групата Вирунга, а на изток, на границата с Кения - затихналият вулкан Елгон (4 322 м).
Туризмът в Уганда е слабо развит (посещава се от 150 хил. туристи годишно), но от 90-те години насам отрасълът започва постепенно до се развива. Страната се посещава предимно от туристи от Великобритания и САЩ. По-голямата част от туристите пристигат в Уганда през Кения. Билетите за тази страна са много скъпи и малко авиокомпании осъществяват чести полети да страната. Въпреки това Уганда е много приятна страна, а местното население е изключително гостоприемно.

Уганда напълно уместно е наричана "Перлата на Африка“ и се намира в източна Африка, между двата клона на Голямата рифтова долина. Богата е на биологично разнообразие и се обитава от топли хора. Част от южната граница на страната заобикаля северния бряг на езерото Виктория. Надморската му височина (с изключение на планините Рувензори и Елгон), е между 900 и 1500 метра, със средна височина 1000 над морското равнище.

КЛИМАТ: Температурите през цялата година са между 20 и 27 градуса през деня, благодарение на разположението си по протежение на екватора. Нощните температури варират между 15 и 19 градуса. В страната има два дъждовни сезона, около средата на годината и към края на годината.

ПОЛИТИКА: Уганда е независима република, която само наскоро се завърна към многопартийна партийна система на управление, след промяна на конституцията през 2005 г., което доведе до промяна на системата за избор на правителството. Президентът е държавен глава и началника на въоръжените сили. Той е ръководител на изпълнителната власт, която се допълва от съдебната власт и парламента. Основната градивна единица на администрацията е Общинския съвет, начело с председател. Местните съвети са разпределени на нива от 1 до 5. Има 76 области в Уганда, и всеки район има избран председател.

ИКОНОМИКА: Уганда е напълно либерализирана пазарна икономика със среден годишен растеж от 5-6 % през последните две десетилетия. Около 85 % от населението получава своята прехрана от селското стопанство, най-вече издръжка в природата. Част от угандийците са заети в сферата на услугите и производствения сектор. Туризмът също е значителен фактор за икономиката на страната. Добивът на ресурси не е толкова голям сектор, както в някои съседни страни, но това ще се промени след неотдавнашното откриване на сериозни залежи от нефт в западна Уганда.

Социална структура: Според оценките, населението на Уганда е около 28 милиона, с ръст от 4 % - един от най-високите в света. По-голямата част от населението е базирано в селските региони. Страната разполага с над 40 племена, разпределени в над 70 области. Английският е официален език, въпреки че Luganda е най-широко разпространеният местен език. Кисвахили също често се използва в източната и северната част на Уганда. Най-малко 80 % от угандийците са християни, като 16% са мюсюлмани. Около 4% са традиционалисти, въпреки че не е необичайно сред местни хора да изповядват християнство и традиционализъм едновременно.

СИГУРНОСТ: Уганда се радва на относително спокойствие за последните двадесет години, с изключение на северна Уганда, която е била опустошавана от бунтовниците на Господно- Съпротивителната армия от 1987 г. насам . Въпреки това, преговорите за мирно разрешаване на този конфликт се водят от средата на 2006 г. и възстановяването на мира не е толкова далеч .

Столица: Кампала е столица на Република Уганда. Градът е разположен в южната част на страната, в близост до голямото африканско езеро Виктория. Населението на града наброява 1 208 544 жители (2002 г.). Името на града е производно от Импала- вид африканска газела. След провъзгласяването на Уганда за независима държава, на 9 октомври 1962 година, Кампала е обявен за столица. Градът е търговско — промишлен и политически център на страната. Тук са резиденциите на държавния глава, на правителството, националната банка и други. Външния вид на града е доста привлекателен. Могат да се видят различни архитектурни стилове — африкански, европейски, азиатски. Новите райони на града са застроени предимно в европейски вид, с много зеленина и добре изградена шосейна мрежа. Има много църкви, джамии и индуиски храмове. Тук се намира и националният университет. На хълма Накасер, заобиколен от палми, се намира парламентът. В близост е изграден красив парк. На входа на парка е изграден монумент, символизиращ извоюването на независимостта на Уганда.

Град Джинджа е център на индуизма в Африка.

Град Ентебе е международно летише. В него са разположени няколко правителствени офиса. Известен е с ботаническата си градина.

Езерото Виктория обединява със своите води 3 източноафрикански държави - Кения, Танзания и Уганда. Това е най-просторното и сладководно езеро в Африка и второ на Земята след Горно езеро в Северна Америка. Бреговата му линия е силно разчленена. То се намира на 1134 м. височина с максимална дълбочина 75 м.

Национален парк в планините Рвензори обхваща гористите склонове на долината Мубуку и представлява екзотичен райски кът. На негова територия се намира третият по височина връх в Африка – Монт Стенли (5109 метра), наречен на първия чуждестранен изследовател, който го забелязва по време на експедицията си През 1887 г. планината Рванзори е известна със своята афроалпийска растителност и с дивите животни, които живеят там.
За разлика от останалите, свързани помежду си елементи на източноафриканската разломна геологична система, Рванзори няма вулканичен произход както Килиманджаро или планината Кения.
Пейзажът, който се разкрива пред нас, представлява истински балдахин от различни нюанси на зеления цвят. Дърветата симфония със сребристите си стволове и алени цветове както и благоуханните дървета подо придават лека и неповторима свежест на въздуха. Растящите под тях гигантски папрати, див джинджифил, хибискус, бегонии, балсамови растения и кали също допринасят за уханието на тропическа растителност.
Гигантските лобелии и кръстци прикриват розовите земни червеи, някои от които достигат до 45 см дължина. Разнообразния птичи свят на парка, включващ пищния регал, аленогърдите колибри, красивите франколински яребици, маслиненозелените гълъби и рванзорско турако, ни весели със смесицата от най-различни звуци.
Посетителите на парка могат да видят и по-едри животни като шимпанзета, черни и бели колобусови маймуни, сини маймуни, слонове, дребни антилопи, гигантски планински глигани, дамани и леопарди. Разходката до този африкански рай в никакъв случай няма да бъде разочароваща за вас.

Националният парк „Мърчисънов водопад“: Мърчисъновият водопад е включен в най-големия национален парк на Уганда. Природният резерват е разделен на две от река Нил. В саваната, разположена в северозападните части на парка, бизоните, антилопите, ротшилдовите жирафи и слоновете са примамвани от водите на притоците му, а гъстите тропически гори на югозапад са убежище на големи групи шимпанзета, верветови маймуни, маслиненозелени бабуни, червеноопашати маймуни и маймуни патас.
Районът на Булиги - полуостровът, разположен между двете части от горното течение на Нил - Виктория и Албърт, е изумително красиво място, обитавано от много диви животни като миниатюрните малахитови рибарчета, наситено червените пчелояди, африканските орли рибари, седлоклюнестия щъркел, както и китоглавия щъркел.
Отделете един следобед за разходка по тревистите поляни, гористите местности и папирусовите блата и ще можете да погледате бизоните и техните пазачи - белите чапли егрети, разхождащи се между борасовите палми северно от горното течение на Нил, наречено Виктория.

Несъмнено главната атракция на националния парк е самият водопад Мърчисън, който можете да разгледате най-добре от лодка. Тук, водите на Нил падат вертикално надолу от височина 40 метра през седемметрова теснина, за да се разбият с грохот в речно корито. По време на разходката с лодка ще видите множество хипопотами, които се киснат край брега в компанията на нилски крокодили. Ако предпочитате да сте на сушата, водопадът може да се наблюдава и от специална пътека, водеща от горния му край чак до мястото, където водите на реката с грохот се стоварват в ниското.
По-надолу, от южния край на водопада могат да се видят и т.нар. Прилепови скали, получили името си от хилядите прилепи, увиснали по тях като големи гарвани в късните вечерни часове. По ниските клони на съседните дървета са накацали гигантски рибарчета, редом с орли рибари, а козлодоите с размаханите си като знамена криле прелитат между стадата угандийски кобусови и джаксънови антилопи.
Водопадът Мърчисън е наистина едно приключение, което не трябва да пропускате.

История: По-важни исторически събития и дати - в средните векове на територията на Уганда съществуват редица държави - Китара, Уньоро и др.; ХIХ в. - образувана феодална държава Буганда; 1862 г. - английско проникване по река Нил 1894 г. - кралство Буганда става английски протекторат; 9 октомври 1962 г. - страната е обявена за независима; 1967 г. - отмяна на монархията; 1971 г. - военен преврат, установяване на диктатура, почти всички европейци напускат страната; 1979 г. - сваляне на диктатурата; 1985 г. - нов военен преврат.

Съвети:
Сафари облеклото задължително трябва да е винаги комфортно. Комбинация от леки дрехи, шапки, здрави обувки, ризи с дълъг ръкав. Поради разположението на Уганда по екватора, е необходимо да си носите слънцезащитен крем. Въпреки, че жените в страната се чувстват по-удобно като носят дрехи, които покриват коленете и раменете, това не е задължително. Обикновено е горещо от обяд, но вечерерите са винаги приятни.

Препоръчителни облекло:
1.Водоустойчива облекло (в убити цветове).
2. Шапка за слънце и дъжд.
3. Тънко яке.
4. Пуловер.
5. Ризи с дълъг ръкав за планински туризъм.
6. Удобни за ходене ботуши до глезена, са препоръчителни при сафари за наблюдение на горили.
7. Подходящи чорапи.
8. Леки обувки.
9. Шорти.
10. Панталони от памук или gortex.
11. Бъдете готови за хладно и сухо, топло, влажно време, когато наблюдавате горилите.
12. Ден на опаковката.
13. Найлонови торбички за фотоапарати и филми.
14. Туристически обувки за случай на скално катерене;
15. Чадър или дъждобран за дъждовния сезон;

Полезна информация:

Задължителна е ваксинацията срещу жълта треска и холера. Като предпазна мярка, могат да се вземат противомаларийни лекарства, преди, по време и след посещението Ви в източна Африка. Също така, ако вземате медикаменти по лекарско предписание, моля подсигурете се с достатъчно за целия си престой, както и носете копие от вашата рецепта (а).

Малария: рискът от малария във всички страни в източна Африка е висок, включително и в градовете.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Уганда