За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.
Население: 46 299 874
Говорими езици: украински
Валута: гривня
Часова зона: +2
Столица: Киев
Главни градове: Харков, Днепропетровск, Одеса, Донецк, Запорожие, Лвов, Кривой Рог, Николаев, Мариупол, Луганск, Макийвка, Виниция
Страната се простира на площ 603.7 хил. кв. км. Граничи (в км) с Русия - 1 385, Белорусия - 826, Полша - 387, Словакия - 126, Унгария - 115, Румъния - 395, и Молдавия - 765. Има брегова линия 2 065 км, от които с Азовско море - 623 км и с Черно море - 1 442 км. Голяма част от територията е заета от югозападните части на Източноевропейската равнина, състояща се от няколко възвишения - Волино-Подолско (с най-висока точка връх Камула - 472 м), Приднепровско, Приазовско и Донецко, и низини - Полеска, Приднепровска и Причерноморска. В южните части са Кримските планини, с най-висока точка връх Роман Кош - 1 545 м, а на запад - украинските Карпати с най-висока точка връх Говерла - 2 061 м.
Столица: Кѝев е столица и най-голям град на Украйна. Той е административен център на Киевска област, макар че не влиза в нея, а е самостоятелна административна единица. Разположен е при вливането в Днепър на река Десна и е едно от главните пристанища в страната. Населението на града е 2 860 400 души към 2006 г.
Изкуството и архитектурата на Киев са световни богатства. По-известни забележителности са: катедралата Света София и известната с украинския бароков стил Свети Андрей, две църкви в центъра на града от 11 век, известни със своите катакомби, кулите с камбаните и музейните колекции; църквата Свети Володимир от 19 век; близо до централната част се намира и Златната порта, конструкция, която датира от 1037. Известни са още и Киевската опера и Киевският младежки театър.
В Киев се намира и големия манастир Киево-Печорска лавра.
Катедралата „Света София"
Катедралата „Света София" е нейната най-известна забележителност. Манастирският комплекс е голям и пищен. Той е построен между 1017 и 1031 г. в чест на княз Ярослав Мъдри, за да се отбележи победата му над азиатското номадско племе на печенезите, но през вековете е дострояван и обновяван. Катедралата е наречена така на името на Константинополската катедрала „Света София” и е обградена от други църкви, наречени на светци покровители. Екстериорът, който виждаме днес, датира от седемнадесети и осемнадесети век, когато са извършени барокови промени, предназначени да покрият първоначалната структура.
Катедралата има 13 златни луковични кубета, пет кораба и пет абсиди, с две двуредни галерии от трите страни. Вътрешните стени са покрити със стенописи, а мозайките в най-горния ред са предимно от единадесети век, но включват работи и от седемнадесети и осемнадесети век. Мозайките в катедралата са известни заради богатата си тоналност, постигната със 177 различни нюанса върху златен фон. Възможно най-великолепният пример за това е високото 6 метра изображение на молещата се Дева Мария. Всичките 21 нюанса на синьото в дрехата й предават гънките и движението на тъканта.
Южно от катедралата се намира някогашната трапезария, а сега бароковата църква „Малка София”, резиденцията на митрополита, църковната семинария и великолепната четириетажна небесносиня и бяла кула с камбанария. Последната се издига на височина 76 м и е богато украсена с хоросанова мазилка.
Киевско-Печорската лавра
Киевско-Печорската лавра (Киевски пещерен манастир) е построена по гористите склонове над река Днепър. Името Печорск се свързва с пещерите, издълбани в каменистите брегове на реката, където двама монаси основават манастир през единадесети век. „Лавра” идва от гръцки и означава манастир на източноправославната църква, в който монасите живеят заедно, но в отделни килии, в случая - 8 пещери. Този комплекс, за който се смята, че е издигнат на избрано от Господа място, е духовна люлка на украинския народ. Днес някои от сградите са музеи, но той си остава функциониращ манастир.
Първите няколко обитавани пещери израстват в две независими пещерни системи, всяка една от които има три подземни църкви, осветени от свещи и разкриващи прекрасни икони. Манастирът се разраства върху няколко хектара и е обграден от стени и кули, зад които монасите построяват прекрасни църкви с остри върхове и златни кубета.
През тринадесети век той пострадва от нашествието на татарите и макар да е възстановен, истинското му възраждане настъпва едва през седемнадесети и осемнадесети век. Повечето от чудесните му постройки, които могат да се видят днес, датират от този период, макар една - църквата „Света Троица", намираща се над главния вход, да се е запазила почти непроменена още от дванадесети век. В нея има няколко великолепни стенописи. От Голямата камбанария, която със своите 96,5 метра е най-високият строеж в Киев в течение на 200 години, се откриват великолепни гледки към града.
Интериорът на параклиса в трапезарията от деветнадесети век е изцяло изрисуван със стенописи, а отвън е увенчан с купол със златни ивици.
Най-важната сграда, катедралата „Успение", е взривена през 1941 г., но е реставрирана великолепно през 1998-2000 година.
Харков е вторият по големина град в Украйна с население 1 754 123 души (2005), административен център на Харковска област. Разположен е в североизточната част на страната и е едно от главните промишлени, културни, образователни и научни средища в Украйна.
Основните забележителности, които можете да разгледате са Харковският площад „Свобода“, който е най-големият централен градски площад в Европа, втори по големина в света след „Тянанмън“ в Китай.
Има няколко театъра, градска картинна галерия, около 5 музея. В Харков има 30 висши учебни заведения и 60 научноизследователски института.
Днепропетро́вск е град, областен център на Днепропетровска област, Украйна. Разположен е на двата бряга на река Днепър. Разделен е на 8 градски района.
Население на Днепропетровск наброява 1 047 000 хил. жители (2006). Градът е център на Днепърската агломерация с население 2 млн. души.
Днепропетровск е един от най-крупните промишлени центрове на Украйна. Особено е развита черната металургия, машиностроенето. Днепропетровск е център на ракетостроенето на Украйна, както и на други тежки отрасли на индустрията.
Туристите могат да посетят Стария град. На главната улица се помещават – операта, централният парк, а от града се открива прекрасна гледка към реката Днепър.
Климатът тук е сух и има сравнително малко валежи.
Донецк е четвъртия по големина град в Украйна. Населяван от 1,2 милиона жители. Около 100 км южно от Донецк е Азовско море. Известен е като важен промишлен и културен център с някои университети и колежи.
Судак е град в Украйна, известен със своята крепост.
Крепостта в град Судак на Кримския полуостров в съвременна Украйна е построена вероятно през 6 или 7 век от древните българи и преустроена от генуезците между 1371 и 1469 година. Намира се в непросредствена близост до залива в Судак. Площта й е почти 30 хектара. Крепостта е разположена върху скален нос с конусовидна форма.
Изключително подходящото разположение на крепостта и мощните отбранителни съоражения я правят почти непристъпна: от запад достъпът е труден, от юг и изток скалите са отвесни към морето, а от североизток е изкопан дълбок ров. В крепостта има два реда на отбрана: долен и горен. Долният е защитен от зид с височина между 6 и 8 метра, и дебелина около 2 метра. Зидът е укрепен от 14 бойни кули, високи 15 метра и с главен вход. Всяка кула е била наречена на генуезки консулал, по чието време е била построена.
Одеса е черноморски град в Украйна. Одеса е голямо пристанище и културен център, както и областен град на Одеска област. Населението на града наброява 1 012 500 души 2004 г.
През 1945 година е обявен за град-герой.
Най-прочутотото пристанище на Украйна, град, в който оставаш завинаги влюбен и отново търсиш път назад. Заради красотата наричат Одеса южната Палмира, заради пъстротата на населението - черноморския Вавилон, заради архитектурата - малкият Париж, заради нейното важно положение - Южната столица, а заради динамичното развитие и колоритните бандити - местният Чикаго. За тях, той е бил майка-закрилница. Град на веселите таланти, на бликащия хумор.
Основан през 1794 г., вече 210 години градът не престава да е един от водещите в бившия Съветски съюз и сегашна Украйна. Той е трети по големина в страната след Киев и Харков и основен промишлен, културен, транспортен, научен и курортен център на северното Причерноморие. Преобладаващото население са украинци, руснаци и евреи.
Тя е от малкото градове на Украйна днес, който се строи по предварително изработения план от Ф. Деволан. А той е модерен за онова време. Според него градът има правоъгълна мрежа от улици с обособени основни магистрали и площади. Административният център е разположен на Приморския булевард - един от най-красивите кътове на града. От него в посока на морското пристанище се спуска уникална стълба, която след Октомврийската революция е наречена „Потьомкинска” в чест на бунтовния броненосец „Потьомкин”.
Южната столица на Украйна е също и нейн културен и научен център. И като такъв, той започва да се изгражда още през 1817 г., когато бива открит Ришельовският лицей, прераснал през 1865 г. в Новорусийски, а днес известен като Одески университет.
На особена почит и любов в града се ползват театралното и музикалното изкуство. Така например днешната сграда на театъра за опера и балет е едно от най-добрите театрални съоръжения в света.
Сред бляскавите дворци, красиви паркове, музеи не може да бъде пропуснат и друг символ на Одеса - прочутите катакомби. Одеските катакомби (така се наричат подземните лабиринти под града и неговите околности) се състоят от няколко типа подземни коридори, свързани помежду си. В началото те са подземни каменоломни, откъдето са добивали варовик. Без да носи блясъка на останалите забележителности в Одеса, за нас, българите, си заслужава да споменем една тиха и скромна уличка, "Болгарская". Тя е свързана с българската общност, която при преброяването на населението на града през 1795 г. заедно с гръцката са отделени в две групи от останалите чужденци. Тогава българската група е наброявала 33 мъже и 27 жени. Това са семейства, напуснали Измаил по време на Руско-турската война.
Славата на Одеса отдавна е надхвърлила пределите на Украйна, станала е неотменна част от европейското съзвездие на неповторимите с красота, история и култура градове, но е станала и световна знаменитост.
Бердианск е пристанищен град и популярен курорт на Украйна. Той се намира на северния бряг на Азовско море. В града има няколко минерални извора и солени езера. Днес е най-големият град на северното крайбрежие на Азовско море и популярен морски курорт.
Буковел е най-големият ски курорт в Украйна. Повечето сгради там са построени през последните години. Ски пистите са разположени на три планини. Общата им дължина е от 50 км. Има 14 нови лифта. За начинаещите и децата има ски учители.
Херсо́н е град, областен и районен център в централна южна Украйна. Градът е естествен административен, промишлен и културен център на Херсонска област. Само градската част без малките селища в административния район има население от около 350,7 хил. човека. По данни за 2008 г. градската агломерация на Херсон е около 425,3 хил. човека и съставлява една от най-значимите такива в тази част на Украйна.
Херсон е разположен на висок и равен бряг на река Днепър, в близост на Днепровския лиман, където една от най-големите реки в Европа се влива в Черно море. Това му разположение го прави морско и голямо речно пристанище на р. Днепър. Херсон като цяло е важен транспортен център както за корабоплаването, така и за железопътния транспорт.
Алуща е град в Украйна, известен курорт, разположен на Кримския полуостров. Заедно със съседния град Ялта, тук можете да се отдадете на пълна почивка в спа центровете.
Евпатория е курортен град на Черно море. Популярен е с дългите си пясъчни плажове. В града има много спа комплекси. Също така, той е важен търговски център.
Още забележителности в Украйна
Синевир е най-голямото езеро в Карпатите, Украйна. То се намира в региона на Транскарпатиан, на 989 надморска височина. Част е от националния парк Синевир. Разположено е на площ от 4 до 7 хектара. Максималната дълбочина е 22 м. В средата на езерото има малък остров.
Пещерата Емине баир Хосаре е разположена в планината Чатър Даг на Кримския полуостров, близо до село Мраморно. Пещерата е на 900 м северно от мраморните пещери. През 1994 г. за удобство на туристите, тук е построен 12 м дълъг полегат тунел.
Основната зала на пещерата е основен водоносен хоризонт, която достига до повърхността. Общата дължина на пещерата е 1460 м, с дълбочина 120 м.
В Тернополска област на Украйна, на територията на резервата с карстови пещери, в междуречието на Днестър, Серет и Збруч, украински спелеолози са открили най-дългата пещера в света, която са кръстили „Музейна", съобщи МИГнюз.
Карстовите пещери в западна Украйна са се образували преди 20 млн. години от подземни води при преминаването им през гипсови пластове.
В страната има над 60 пещери.
Откриването на пещерата "Музейна" е станало случайно.
Спелеолозите се натъкнали на новия подземен лабиринт, след като направили канал за отвеждане на водата.
Така се разкрил тесен коридор, през който попаднали в изключителна по красотата си пещера.
Друга от най-дългите пещери е гипсовата пещера Оптимистическая в Украйна.
Установено е, че тя е дълга 235 км, като за момента се нарежда на второ място по дължина в световен мащаб.
По крайбрежието на Черно море са се запазили остатъци от крепостните постове на генуезците. До наши дни най-добре се е запазила генуезката крепост близо до град Судак. А централен Крим ще Ви запознае с необичайни пещерни градове: Мангуп, Чуфут-Кале, Ески-Кермен, Тепе-Кермен и др.
Ховерла е най-високата планина в Украйна, като достига височина от 2061 метра над морското равнище. На върха на планината има метален кръст и флага на държавата.
История: По-важни исторически събития и дати: до VII в. пр. Хр. - територията е населена от племената на кимерийци и скити; V в. пр. Хр. - поява на гръцки колонии по крайбрежието; IV в. - поява на славянски племена - анти; 882 г. - образувана централизирана държава - Киевска Рус; 988 г. - приемане на християнството (княз Владимир); 1239-1240 г. - монголите завладяват страната; XIV в. - в състава на Литовското княжество; V в. - възниква Кримското ханство; XVI в. - образуван казашкият център Запорожка Сеч; 1569 г. - в състава на Жеч Посполита; 1648-1654 г. - национално-освободителна борба против поляците - Б. Хмелницки; 1667 г. - в състава на Русия; 1783 г. - присъединяване на Крим към Русия; 1917 г. - образуване на правителство на Централната Рада. Провъзгласена е независимостта на страната; 1917-1920 г. - гражданска война; 1922 г. - в състава на СССР; 1941-1944 г. - немска окупация; 1954 г. - Крим е предаден на Украинската ССР; 24 август 1991 г. - провъзгласена е независимостта на Украйна.
Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13