-

Топ дестинации във Великобритания

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Великобритания

Великобритания

Население: 60 587 300
Говорими езици: английски
Валута: британска лира
Часова зона: GMT (UTC)
Столица: Лондон
Главни градове: Манчестър,


Местоположение: Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия, съкр. форма Обединеното кралство, е островна държава в Западна Европа. То се състои от четири историко-географски области: Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия.

Великобритания е името на най-големия от британските острови, на който се намират Англия, Уелс и Шотландия, но без Северна Ирландия. В българския и някои други езици (напр. италиански) името Великобритания може да се използва както за острова, така и за Обединеното кралство като по-кратка форма. Друга кратка форма е името Британия, което произлиза от едноименната древна римска провинция. Обединеното кралство е типична морска страна. Нито една точка в тази държава не е отдалечена на повече от 120 км от морето или океана.

Англия: Англия е най-голямата по територия на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия и заема южните две трети от остров Великобритания. Страната е разположена на Британските острови, в североизточната част на остров Ирландия и на прилежащите Хебридски острови, Шетландски острови и др. в Атлантическия океан и Северно море. Площта на страната е 244 820 km2, а населението наброява около 59,5 млн. души. Официалният език e английски.

Столица: Лондон е столица на Англия и най-големият мегаполис в Европейския съюз с население от 7 512 400 жители и площ 1579 кв км. Градът съчетава в себе си традицията и технологичното настояще и бъдеще. От една страна мегаполисът е известен с типичната си архитектура от 18 и 19 век, а от друга страна в самия му център са разположени съвременни сгради от висок технологичен клас. Тук е и мястото, където можете да чуете почти всички съвременни езици и където можете да срещнете хора от всички раси и националности.

Всеки е чувал за Биг Бен, Тауър Бридж, Уестминстърското абатство, Бъкингамския дворец и още много от традиционните символи на града. Днес в емблематични са се превърнали и Лондон Ай - колелото високо 137м, както и “Tower 42″ и “Swiss Re Tower” - две от най-високите и модерни сгради в Лондон.

Други интересни забележителности са река Темза, която тече през цялата централна част на града, музеят с восъчни фигури на Мадам Тюсо, най-голямата търговска улица „Oxford street”, червените двуетажни автобуси и червените телефонни кабини. Посещението на мегаполиса не може да бъде завършено без посещение на лондонското метро, което е първото в света. Тук то се нарича “underground” и има 260 станции.

Очаква се през лятото на 2012 година Лондон да събере рекорден брой туристи, тъй като града беше избран за домакин на XXX летни олимпийски игри. Мегаполисът се състезаваше за домакинството заедно с Париж, Мадрид, Москва и Ню Йорк.

Забележителности на Обединеното кралство

Три национални гордости на Шотландия, до които си заслужавате да се докоснете - Единбург, уискито и езерата.

Единбург, Шотландия: Местното изговаряне на името на шотландската столица звучи горе-долу така "един-бъра" - произлиза от borough, т.е. "двор" на Едуин Нортъмбрийски. За разлика от втората шотландска столица - Глазгоу, след годините на Втората Световна война независимо от разрушенията, причинени от германските бомбандировки, Единбург е запазил своя средновековен чар.

Тази историческа приемственост особено много се усеща в детайлите: ако на някоя стъклена чаша е изписано Imperial pring и виждате кралския печат, то можете да сте напълно сигурни в едно: преди 100 години този печат е изглеждал по същия начин както и сега.

Именно детайлите, от които е изкован съвременият облик на града, могат да ви убегнат докато обикаляте историческия град. Поради това, най-добрият вариант е разходка в компанията на частен гид, акредитиран от Комитета по туризъм в Шотландия. Един от известните гидове в Единбург е Майк Доути - с вид на гвардеец и аристократически маниери, той се е специализирал през годините в развеждането на известни личности инкогнито.
Най-доброто място, от което можете да видите Единбург от птичи поглед, е Келтън хил. С гид ще разгледате панорамно града, като тръгнете по часовниковата стрелка през колежа, в който се е обучавал агент 007.

Другото достояние на Шотландия са езерата. Лох-Нес няма да ви грабне с уникални размери или красота, но затова пък музеят, носещ името на легендарното чудовище в местността Drum na Drochit на западния бряг, е място, което задължително трябва да посетите.

В интерес на истината със собствено митическо чудовище може да се похвали всяко едно шотландско езеро, но Министерството на туризма в Шотландия е обособило музей точно на Лох-Нес.

Дори и след обстоен преглед на водите на езерото, когато експерти категорично отрекоха да има нещо по-голямо от тюлен там, нищо не може да спре популяризирането на милиони плюшени играчки Неси. Активисти всячески се опитваха да обяснят, че съществото е пълна измислица, реална е само хрониката от изследвания дали то наистина съществува. Така, днес в Шотландия можете да срещнете навсякъде Неси "на вкус и цвят" - от плюшени играчки в атрактивни цветове до моторизирани модели.

Същевременно по бреговете на шотландските езера можете да се потопите в културата на народа. Очакват ви красиви природни изгледи, леко солен, но свеж въздух, мънички ресторанти и старинни имения и замъци.

Единбургският замък в Единбург„Замъкът на девиците” - така нарекли в началото на XI век Единбургския замък. Според едно предание, пиктите (предшествениците на шотландците) държали затворени тук благородните девойки, за да не посегне някой на честта им. Три века по-късно, най-почитаният шотландски крал Робърт Брюс заповядал да разрушат замъкa, за да не попадне в ръцете на завоевателите - англичани. След двайсет години, когато Шотландия се сдобила с независимост, Единбургският замък бил възстановен. Днес главната порта се "охранява" от скулптурата на крал Робърт и неговия рицар Уилям Уолъс.

Катедралната църква на Христос, Блажената Дева Мария и Св. Кътбърт от Дърам, обикновено наричана „Дърамска катедрала”, в гр. Дърам, Англия, е седалището на англиканския епископ на Дърам. Епископията датира от 995 г., а катедралата е основана през 1093 г. Катедралата е считана за един от най-прекрасните примери на норманска архитектура и е определена за обект от световното културно наследство на ЮНЕСКО, заедно с близкия Дърамски замък, който е срещу нея от другата страна на Палас Грийн (зелена площ).

Катедралата е заменила „Бялата църква“ от 10 век, която е била построена като част от манастирските обитания, включващи светилището на св. Кътбърт от Линдисфарн. Съкровищата на катедралата включват мощи на св. Кътбърт, главата на св. Осуалд Нортъмбрийски и останки на Беда Достопочтени.

Дърамската катедрала е разположена на стратегическо място на издаденост високо на р. Уиър. От 1080 г. до 19 век, епископията има власт на палатински епископ, имащ военно, както и религиозно водачество и власт. Дърамският замък е построен като резиденция за дърамския епископ. Постът на Дърамския епископ е четвъртият най-важен в йерархията на Англиканската църква и той застава от дясната страна на монарха при коронации. Пътепоказатели за съвременното графство Дърам са с малко претенциозни подзаглавия „Земя на принцовете-епископи“.

В катедралата има дневни служби от Англиканската църква, като Хорът на Дърамската катедрала пее всекидневно, с изключение на понеделниците и когато е в отпуск. Катедралата е голяма туристическа атракция в региона, централната кула е висока 66 м и с гледка към Дърам и околностите.

Йоркширкските долини: Националният парк „ Йоркшир Дейлс”( Йоркширкските долини) е разположен на площ от 1770 кв. км. от графството и се намира между парковете „ Лейк Дистрик” и „Норт Йоркшир Мур”. Покрит с хълмове, пусти поля и долини, той е прекрасно място за колоездачни и пешеходни обиколки. „Йоркшир Дейлс Сайкъл Уей” представлява 209 километров път, разкриващ най-красивите панорами на парка, но бихте могли да опитате и някои от другите маршрути като „Дейлс Уей” или „Пинайн Уей”.

Оксфорд е град в Англия, административен център на графство Оксфордшър, южна централна Англия, в близост до устието на река Темза. Градът е най-известен като седалище на Оксфордския университет - един от най-старите и известни в света. Известен е още като индустриален център, производител на моторни превозни средства и стоманени изделия, с развита полиграфическа промишленост. Населението на града е 134 248 жители през 2001 г.
Сърцето на града е Карфакс, от където тръгват четири главни улици, ориентирани по посоките на света. Това е бил центърът на оградения с каменна стена през средновековието град. Сред многото забележителни постройки в града са:
църквите „Св. Майкъл“ и „Св. Дева Мария“; Бодлианската библиотека; Шелдънският театър (1664–1669) - дело на бележития архитект Кристофър Рен и др.

Английският парламент в Лондон: Уестминстърският дворец, известен още като сградата на Парламента, е седалището на двете камари на парламента на Обединеното кралство - Камарата на лордовете и Камарата на общините. Дворецът се намира на северния бряг на река Темза в Лондон, квартал на град Уестминстър, в близост до правителствените сгради на Уайтхол. Дворецът съдържа около 1100 стаи, 100 стълбища и 5 километра коридори.

„Тейт модърн” се помещава в една преобразена електростанция на южния бряг на река Темза. Изцяло обновена и реконструирана от Жак Херцог и Пиер дьо Мерон, това е най-голямата галерия за модерно изкуство в света. През последните десет години, този участък от брега претърпява промени. Там е била прокарана пътеката край Темза, по която може да се разходите на запад или на изток, минавайки през много други привлекателни места. Най-добрият начин да стигнете до нея е да прекосите моста „Милениъм”, първият изцяло пешеходен мост с Лондон и първият нов мост през реката през последните 100 години.

Британският музей е един от най-големите музеи в света, не само заради съкровищата, които притежава, но и заради качеството на неговата колекция. Разположена в Блумсбъри, сегашната сграда датира от 1823 г. и представлява най-внушителният паметник на неокласическата архитектура през деветнадесетото столетие. Създаването на колекцията започва през 1753 г., когато Ханс Слоун предлага голямата си сбирка от картини и антични предмети на доста по-ниска цена от тяхната действителна стойност. Впоследствие се добавят други колекции, в това число Кралската библиотека, дарена от Джордж II. Тъй като колекцията става вече твърде голяма, за да се побере в съществуващата сграда, Робърт Смък започва да проектира сградата, която виждате днес. Музеят притежава множество безценни артефакти. Сред 70-те хиляди експонати, изложени в обширните галерии, са мраморните скулптури, отнесени на лорд Елгин от Партенона. Розетският камък, внушителна египетска колекция, огромна каменна глава от Великденския остров и съкровището на Сътън Хоу. Заедно с гравюрите и рисунките, колекцията наброява над седем милиона експоната.

Лондонската крепост е започната през 1078 г. от Вилхелм Завоевателя с изграждането на Бялата Кула - първата каменна кула в Англия. В началото на 13 век, Хенри III създава тук дворец и макар след Хенри VII никой от монарсите да не живее вече в него, крепостта остава кралски дворец.
По различно време, в него са се помещавали кралските астрономи, държавният публичен архив, кралската менажерия и кралският арсенал. Там се съхраня­ват и кралските корони. Славата на крепостта се дължи и на кървавата й исто­рия, според която крепостта е била затвор и място за мъчения и екзекуции.
През 13 век, Едуард I построява кулата Бошан, в която държат високопос­тавените затворници. Множеството надписи, издълбани по стените, представ­ляват трогателна гледка. Влезлите в крепостта затворни­ци, докарани дотук с кораб по Темза, веднага били изпращани в кървавата кула, наричана така, защото през 1483 г., след смъртта на Едуард IV, неговите двама млади синове са затворени там от вуйчо им - Ричард от Глостър. Никой не ги вижда повече, а вуйчо им е коронован под името Ричард III. Повечето от екзекуциите са изпълнявани пред викащата тълпа на Тауър Хил, но Тауър Грийн става единствен свидетел на смъртта на седем важни исторически личности, включително на две от съпругите на Хенри VIII.

Кралски гвардейци, облечени в костюми от времето на Тюдорите, продължават да пазят крепостта така, както са го правили от 1485 г. насам. Един от тях, рейвънмастърът, от­говаря за гарваните на кре­постта. Според една легенда, ако гарваните напуснат крепостта, кралството ще загине и затова им подкастряли крилете.



Град Бат: Бат е град, в който миналото постоянно напомня за себе си. Получил е името си от горещите минерални извори и от баните, построени около тях. В древността, келтите обявили изворите за свещени и почитали там своята богиня Сулис. След завладяването на Британия през 43 г. след Хр. римляните изградили тук град за почивка и развлечения, лекували раните си, получени при бойните действия и топлели в минералните извори костите си, измъчени от английския климат. Свещените извори захранвали с топла вода огромния комплекс на римските термални бани с множество помещения за топла, студена и гореща вода, хипокаустна отоплителна система под пода, голям басейн, богата украса от релефи и мозайки.

Стоунхендж е мегалитен монумент в равнината Солсбъри в южна Англия. Той е изграден от 30 каменни стълба от сив пясъчник, високи над 3 метра и тежащи около 26 тона. Тези камъни са подредени във външия кръг. Върху тях има 30 трегера, тежащи по 6 тона, поставени хоризонтално върху стълбовете, така че оформят непрекъснат кръг. Има и вътрешен кръг от подобен вид, също построени като стълбове и трегери.
Има много древни истории, които се опитват да обяснят построяването на Стоунхендж. Една от тях, описана в книгата на Джералд Уелски( историк от 12 век ) История и топография на Ирландия, посочва Мерлин за инженер. Джералд нарича Стоунхендж "Гигантски танц", защото бил чувал истории, че гиганти са донесли камъните от Африка в Ирландия и са построили монумента. По-късно, пише Джералд, Аурелиус Амброзиус, крал на британците, накарал Мерлин да пренесе камъните в Британия.

Катедралата в Солсбъри или „Света Мария“ е централният архиепископски храм на англиканската църква в град Солсбъри в английското графство Уилтшър. Катедралата е великолепен пример на ранната английска готика. Тя притежава кула, която със своите 123 метра е най-високата църковна кула във Великобритания. Предшественик на сегашната катедрала е бил вторият нормански катедрален храм от 1190 година в „Стар Сарум“.

Брайтън – това е “Лондон на море”. Някога малък курорт, сега e един от най-предпочитаните и модерни градове във Великобритания. Университетският град е известен с жизнената си космополитна атмосфера: DJ-и от цял свят определят музикалните тенденции, хора на изкуството и модни дизайнери творят и представят тук произведенията си.
За пазаруване, шляене и разходки е подходяща старата част на Брайтън с малките си улички и кафененца, шикозни ресторанти и галерии на изкуството. Вечер привличат осветената крайбрежна алея, многото ресторанти и пъбове.

История: Обединеното кралство е държава в Западна Европа. То се дели на 4 историко-географски области: Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия.
Докато до XV век Великобритания е в периферията на тогавашния познат свят, в епохата на Великите географски открития, тя става техен изходен пункт. Буржоазната революция я превръща в първата капиталистическа и индустриална държава, първа по мощ в света и с най-голям флот, въпреки близостта си с такива сили като Франция, Германия, Португалия, Холандия и Испания. След нормандското нашествие от 1066 г. нито един международен военен конфликт не се води на територията й.

Средновековен Уелс е рядко обединяван, но е бил под властта на различни местни княжества. Когато жадните за земя нормани нахлули в Англия, те започнали да притесняват сравнителното слабите Уелски граници, и традиционно разединените уелсци се обединили около водачи като Луелин Велики.
Англичаните най-накрая успели да завладеят Уелс през 1282, когато на власт в Англия бил Едуард I. За да омиротвори уелското население, Едуард I прави своя син, Едуард II, уелски принц на 7 февруари 1301 г. Тази традиция — първородният син да получава титлата принц на Уелс — е все още валидна. След един закон от 1536 г. политическото и административното обединение на Англия и Уелс е завършено.

Страната има два периода на републиканско управление през XVII век: 1649–1653 г. и 1659–1660 г., като в промеждутъка Оливър Кромуел налага диктатура, преди да бъде възвърната монархията.
През 1707 г., Англия и Шотландия са обединени в кралство Великобритания като според Закона за съюз от 1707 г. споделят едно правителство в Уестминстър.

Контролът на Великобритания над своята империя отслабва в периода между двете световни войни. Национализмът става все по-силен в някои части на империята, най-вече в Индия и Египет.
В своя апогей, Британската империя се разпростира на една четвърт от повърхността на земята. През първата половина на XX век мощта на Обединеното кралство е силно намалена, а през втората Британската империя се разпокъсва. През 1999 г. Шотландия възвръща своето правителство.

Полезна информация:

Полезна информация
Посолство на Република България, Лондон, Великобритания
186-188 Queen’s Gate London SW7 5HL
Тел.: 0044 2075849400
Факс: 0044 2075844948
Консулска служба – 0044 2075849379
E-mail: ambass.office@bulgarianembassy.org.uk

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Великобритания