-

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Начало

Зимбабве

Зимбабве

Население: 12 746 990
Говорими езици: английски, шона и синдебеле
Валута: Зимбабвийски долар
Часова зона: +2
Столица: Хараре

Местоположение: Страната има площ 390.8 хил. кв. км. Граничи (в км) с ЮАР - 250, Боствана - 780, Замбия - 910 и Мозамбик - 1 150. Почти цялата територия е заета от планината Матабеле и Машона със средна височина 800-1500 м и най-висока точка вр. Инянгани - 2 596 м в планината Инянга, в източните части на страната. На север платото стъпаловидно се понижава към долината на р. Замбези, а на юг постепенно се понижава към долината на р. Лимпопо.

Столица: Хараре има население над 1,6 млн. души. Той е не само столицата, но и сърцето на нацията в почти всяко отношение. Градът е наследил специфична европейска нотка от своите колонизатори, той е голям търговски център с небостъргачи, натоварен трафик и съпътстващото всичко това оживление.
Националната галерия на Зимбабве е последната дума на африканското изкуство и материална култура.
Градините на Хараре са най-големият парк в града. Те разполагат с жива музика през уикендите, както и с умалено копие на дъждовна гора, включващо и макети на водопада Виктория и пролома на Замбези.
Централно Хараре е компактно и позволява обиколка пеша. Има евтини магазини и хотели, а нощният живот е съсредоточен главно на запад от търговската част.
На 5 км. от центъра на Хараре се намира най-големият пазарен център и най-оживената автобусна гара в Зимбабве - Мбаре мусика. „Копие“ е гранитно възвишение, разположено в югозападната част на Хараре, от където може да се наблюдава целият град.

Булавейо е вторият по големина град в Зимбабве след столицата Хараре, с население 676 787 души. Разположен е в Матабелеленд, на 439 км югозападно от Хараре. Булавайо и Хараре са двата града в Зимбабве със статут на отделна област.
Името Булавейо идва от думата на езика синдебеле ГуБулавейо, означаващо място на преследван, тормозен или място на клане. Градът е известен и с имената Град на кралете, Бюлисбърг и др.

Забележителности: Водопадът Мутарази е вторият по височина в Африка и най-високият в Зимбабве. Той се издига на 762 м и е на пътя на река Мутарази. Разположен е в малък природен парк, носещ неговото име.
Водопадът се състои от два ръкава на малко разстояние един от друг. Горният ръкав е скрит от погледа и затова не се вижда на повечето снимки на водопада.
Въпреки че е вторият по височина водопад в Африка, Мутрази не е толкова зрелищен, колкото Виктория и затова привлича и далеч по-малко посетители.
Често буквата "у" в наименованието на водопада се изпуска, но местните твърдят, че е правилно името да се произнася „Мутарази“.

Националният парк „Хуанге“ се намира в Зимбабве, Африка на главния път между Булавайо и Водопада Виктория. Основан е през 1928 г. и обхваща над 14 600 км2. Паркът се състои основно от пустинен пясък. Там може да видите над 105 вида бозайници, включително 19 големи тревопасни животни. Има и много застрашени видове хищници и разнообразни видове птици.

Националният парк „Нянга“ е защитена територия на страната Зимбабве. Намира се в североизточната част на страната, близо до река Нянга. Паркът има площ от 472 кв.км. Той е един от най-старите паркове в страната. Основан е през 1926 г. Разположен е на височина от 1800 до 2593 метра. Най-високата точка е връх планински парк Нянгани, която всъщност е най-високата планина в Зимбабве.

Една от големите туристически забележителности на Зимбабве е Национален парк Матобо. Това е паметник на световното културно наследство, където могат да се видят повече от 300 скални рисунки, останали през вековете сред невероятно красивите природни пейзажи и каменни образувания.
Някои върхове като Шумба Шаба и Шумба Шам се смятат за свещени и местните вярват, че дори посочването им с ръка би могло да предизвика нещастие и лош късмет.. Скрит в пукнатина в скала е светият олтар на дъжда на Ндебеле, където хората все още се молят на Мвали и отправят молитви за дъжд.
Матобо е също така единственото място в света, където може да се види черния орел. Обитателите на парка включват черният и белият носорог, антилопи, зебри и жирафи.
В рамките на Матобо има множество скални образувания и очарователни скални образувания. За максимално удобство на туристите има карти, на които е обозначено с точност местоположението на всеки един от тях.
В каменните масиви има доста пещери и свещени места, които са съхранили до ден днешен творби на т. нар. скално изкуство. Тези картини изобилстват от теми, сюжети и богат дух на образите. Повечето от тях представляват доста реалистично представени рисунки на танцуващи, бягащи или ловуващи хора, а също така и минималистични скални отражения на животните, дърветата, птиците и дори насекомите, които се срещат тук.
Матобо е известно и с това, че тук е гробът на Сесил Роудс. Тялото му е положено в едно масивно образувание, което носи името „Изглед към света”. Съгласно завещанието на Роудс, той дарява националния парк Матобо на жителите на град Булавайо.
Една от атракциите тук е Фермата Тенгененге. Посетителите могат да се разходят из просторните градини, които съдържат около 17, 000 оригинални скулптори. Стаите и храната във фермата са сравнително скъпи, но все пак съществува възможността да си опънете палатката и да пренощувате на открито.
Друга интересна за посетителите атракция са 39-те вида змии, които се срещат по тези места. Най-голям ужас и страх предизвиква силно отровната мамба. Многото змии тук са причина навярно и за големите популации на редки соколи и орли.
Най-добре е да посетите парка през хладния и сух период от април до август. От септември до ноември времето тук е горещо и сухо, а след това започват дъждовете. До хълмовете на резервата има удобен и добре поддържан път (А 47), дълъг 32 км., ако тръгнете в посока югозапад от град Булавайо

Национален паметник Велико Зимбабве

Велико Зимбабве е най-забележителния средновековен град в тази част на континента. Той е доказателство, че цивилизацията в Древна Африка е достигнала ниво, недопускано от ранните учени. Бидейки религиозна и светска столица през XIII - ти и XV - ти век, този град с население между 10 000 и 20 000 души, властва над област, простираща се от източно Зимбабве, до Ботсвана, Мозамбик и Южна Африка.
Пострйката, която е емблематична за тази местност е Great Enclosuree (голямо елипсовидно заграждение). Широко 100 м и с окръжност 255 м, то е най- голямата древна конструкция в този район на Африка. Стените се издигат на места до 11 м и са с дебелина 10 м. Изградени са от гранитни блокове без да е използван никакъв хоросан. Най- поддържаната теория е, че мястото е служило за царско укрепление.
Две успоредни по-ниски стени оформят своеобразен път, водещ към най-противоречивия компонент в цялата конструкция - 10 метровата Конична кула, разположена в източно Зимбабве. Смята се, че тя има фалическо значение и е била използвана за религиозни цели, а не като погребална могила. Не случайно каменното укрепление е всепризнатият символ на Зимбабве.

Пустинята Мавурадонха: Характерен с назъбените си планински възвишения, дивият пейзаж е едновременно красив и всяващ страх. Местността е защитена. Има няколко видове птици, антилопи, както и леопарди и бабуни, дори слонове и лъвове. Мавурадонха е едно от най-добрите места за туризъм в Зимбабве. Въпреки че са установени маршрути, те не винаги са лесни за следене. Има и едноседмични сафарита с коне. Мавурадонха се намира на 80 км. северно от Хараре.

Национален парк Басейните Мана: Магията на този национален парк се състои в девствената му природа. Мана означава четири, в чест на четирите водни басейни в парка: Майн, Чине, Лонг и Чисамбик. С изключение на горещините по обед, езерото Лонг е оживено място. Със сигурност ще видите хипопотами и крокодили, както и зебри, антилопи и слонове. За лагеруващите най-незабравимо изживяване ще бъдат безсънните нощи, когато могат да се чуят различни звуци от къпещи се слонове, сумтене на хипопотами, странното скимтене на хиените, до кръвожадното ръмжене на лъвове наблизо.
Езерата Мана са разположени в северната част на Зимбабве и могат да се достигнат с кану по река Замбези от Чирунду или с кола от Маронгора по стръмния склон на Замбези (единствено от май до октомври).

Руините на Велико Зимбабве са най-големият археологически обект на Африка. Разположени са на 30 км от югоизточния град Масвинго в Зимбаве, на юг от големите египетски пирамиди. Представляват удивителни древни останки, изградени от правилни, правоъгълни гранитни камъни, прецизно разположени един върху друг, без да са слепени с хоросан.
Тези внушителни паметници са полуразрушени, което е разбираемо, имайки предвид, че датират от около от 1250 до 1450 г. сл.н.е. от предците на днешните граждани на Зимбабве. Подобни старинни постройки не се срещат никъде другаде в Африка.
Каменните руини са разпръснати на обща площ от около 200 кв.м., а самото име на страната идва от тях. Каменният град се появява за първи път през 13 век на картата на Африка. За повече 300 години Велико Зимбабве процъфтява и се разраства като столица на обширна империя, търгуваща със злато и слонова кост. Периодът от 1250 или 1450 г е най-прогресиращ за държавата, а тогава наброявали повече от 20 хиляди човека.
Просперитетът му се дължал най-вече на отглеждането на добитък, търговията със злато, желязо, слонова кост, като в замяна на тях получавали от арабските търговци керамика и дрехи. След 15 век започва упадъкът на Велико Зимбабве. През 16 в. търговци, пристигащи от Португалия са първите европейци, които стъпват покрай тези руини.
Днес каменните масиви са част от световното богатство на Юнеско. Двете най-големи забележителности са Хълмовият комплекс и Голямото ограждение. Хълмовият комплекс е разположен на гранитен купол, който гледа към останалата част от местността.
Представлява участъци, отделени от тесни, криволичещи пътеки.
Голямото ограждение са каменните руини, които впечатляват с уникалността си. Диаметърът им е 89 м, а стената е дълга е 244 м. В най-масивната си част е с дебелина 5 метра като височината й достига 10 метра.
Тя завършва с кулички и монолити, на които някога са били гравирани изображения на птици. Отвътре се извисяват останките на огромна кула, но за какво точно се е използвала тя, все още е мистерия.

История: По-важни исторически събития и дати: IХ в. - страната е завладяна от племената банту; ХIV в. - на територията е образувана държавата Мономотапа; ХV в. - Мономотапа е завладяна от племенния съюз Розве; ХVIII в. - образува се кралство Ндбеле; 1890 г. - поява на първите английски преселници; 1923 г. - страната получава статус на британска автономна колония под името Южна Родезия; 1930-1934 г. - приети закони, залагащи основите на разделеното развитие на нациите; 1953 г. - влиза в състава на Федерация Родезия и Нясалънд; 1965 г. - бялото правителство на Ян Смит провъзгласява независимостта на Южна Родезия; 1982 г. - столицата Солсбъри е преименувана в Хараре.

Полезна информация:

Посолство на Република България, Хараре, Зимбабве

15, Maasdorp Avenue, Alexandra Park, P.O.Box 1809
Тел.: 00 263 4 730 509
Факс: 00 263 4 732 504
E-mail: bgembhre@ecoweb.co.zw

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Зимбабве