-

Топ дестинации в Канада

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Канада

Население: 33 287 000
Говорими езици: английски език и френски език
Валута: канадски долар
Часова зона: от -3.5 до -8
Столица: Отава
Главни градове: Торонто, Ванкувър, Квебек, Уинипек, Реджина, Монреал, Калгари

Канада
Местоположение и обща информация: Канада е втората по големина страна в света, след Русия. Разположена в най-северната част на Северна Америка, тя достига дори до Арктика. Заради огромната си територия, която включва много острови и полуострови, Канада предлага множество изкушения на тези, които търсят контакт с чудесата на непокътнатата природа, екстремните спортове, приключенията. Всеки любител на заниманията на открито ще открие, че Канада разполага с прекрасни условия за лов, риболов, катерене на скали, пешеходни турове, плуване, каране на ски, параглайдинг и други. В същото време, големият брой гъсто населени метрополиси привличат любителите на историята, антиките, нощните забавления, културата, изкуството. В Канада, изискаността и чарът на отминалите времена вървят редом с модерния начин на живот. Сспокойствието на провинцията, чудесно се комбинира с пулсиращите урбанизирани райони, а драматизмът на канадското крайбрежие се подсилва от извисяващите се планини. Канада е едновременно страна на силните усещания, изследователския дух и вдъхновението.

Столица: Отава е столицата на Канада и е четвъртият по големина град в страната. Намира се в източната част на провинция Онтарио. Населението на самия град е 808 391, а цялата столична община има 1 146 790 жители.
Отава се намира от южната страна на р.Отава, от където и носи името си. Столицата е известна с финансовите и комерсиални възможности, които предлага.
Един от главните символи на този град е каналът Ридо. Построен в края на 19 век, без използването на каквато и да е техника, той все още функционира и е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Основната забележителност на Отава е хълмът на Парламента, разположен в центъра на града срещу река Отава. Други интересни за посещение места са канадският музей на войната, музеят на Цивилизацията, музеят на науката и технологията, природонаучният музей, националната галерия на Канада. Отава е домакин на множество фестивали на музиката, киното, цветята.

Торонто е най-големият град на Канада и петият по големина в Северна Америка, столица на провинция Онтарио. Градът се състои от шест основни области, всяка от които е достатъчно компактна, че да може да се разгледа пеш. Централната област на Торонто е главният финансов и шопинг център на града. Тук е разположена и 46-километровата крайбрежна ивица на Торонто с музикалната градина, множество галерии, културни прояви, паркове. Източен Торонто е място, където се преплитат множество националности, култури, интереси. В северен Торонто се намира ботаническата градина на града. Северозападен Торонто носи чара на прекрасни италиански ресторанти и кафенета, малки магазинчета. Тук е разположена и театралната зона на града, чиито продукции отстъпват единствено на тези на Бродуей. В Северозападен Торонто се намира и Каза Лома - великолепен замък, напомнящ за елегантността и величието на стара Европа. В Торонто задължително трябва да се видят кралския музей на Онтарио, Арт галерията на Онтарио, научния център, кулата СиЕн - най-високата свободно стояща постройка в Северна Америка.

Монреал е вторият по големина град на Канада и културна столица на провинция Квебек. Старият Монреал обхваща историческият център на града, където има запазени романтични калдъръмени улички от 17 век, старинни френски ресторанти, исторически музеи. Тук трябва да се посетят площадът Жак Картие, старото пристанище, базиликата Нотр Дам, пазарът Бонсекур. Даунтаун е централен квартал на съвременен Монреал. Тук се намират китайският квартал Чайнатаун, университетът МакГил, планетариумът на Монреал, катедралата Мери Кралица на света, подземният град, катедралата "Църквата на Христос", библиотеката на Квебек, музеят на изящните изкуства. В парка Жан Драпо се намира биосферата на Мореал, дом на музея за природата и околната среда. Тук може да се види и Абита 67 - впечатляваща жилищна сграда на архитекта Моше Сафди, направена за Експо 67. Кварталът Плато е известен с безкрайните редици от жилищни сгради от началото на 20 век с характерни външни стълби и орнаменти от ковано желязо. Тук има и цели райони с чудесни образци на новия арт нуво стил в архитектурата.

Ванкувър е третият по големина град на Канада и е домакин на Зимните Олимпийски Игри през 2010 г. Това е град, в който се срещат Тихият океан и крайбрежните планини. В самото сърце на града е разположен известният Станли Парк - един от най-големите градски паркове в Северна Америка. Това е идеално място за спортуване и разходки на чист въздух, а в близост се намират Аквариумът на Ванкувър, огромен открит плувен басейн, който се отоплява, музеят на антропологията, площад Робсън, небостъргачът Уан Уол Сентър, няколко интересни сгради в стил арт деко, Операта и симфоничният оркестър на Ванкувър. Кицилано е друг известен район на Ванкувър, в който са разположени музеят на Ванкувър, Космическият център и планетариум Ейч Ар МакМилън, морският музей, Вениър Парк. Фрейзър Ривър Парк, ботаническата градина Ван Дусен и паркът Куин Елизабет се намират в южен Ванкувър. ЮБиСи е район в западната част на Ванкувър. Името му идва от съкращението на Юнивърсити ъф Бритиш Колумбия (Университетът на Бритиш Колумбия), който е разположен там и е сред най-големите университети на Канада.

Квебек Сити е столицата на провинция Квебек. Градът датира още от 16 век, когато е бил главната крепост на Нова Франция. Интересната история на града е оставила богато наследство. Основен символ на Квебек Сити е Шато Фронтенак. Други основни забележителности са цитаделата, Дюфрен Терас, паркът Ейбрахам Батълфийлд, обсерваторията, музеят на френска Америка, Плас Роял, музеят на цивилизцията.
По време на зимния карнавал, Квебек Сити се превръща в истинска ледена страна на чудесата. Жителите излизат масово по улиците, за да отбележат тържествено настъпването на лютите студове.

Калгари е петият по големина град в Канада. Истинска атракция е Даунтаун Офис Кор или бизнес центърът на града, чийто сгради са опасани от 16 километрова пешеходна зона от надлези и мостове, които осигуряват безпрепятствено и сигурно придвижване на работещите там. Системата е позната като „+15” и е най-голямата от вида си в света. Районът около О Клер и квартала на фестивалите е приятна смесица от чудесни ресторанти, хотели, магазини, паркове. Зоната на Стивън Авеню е популярна с кулата на Калгари и големият закрит парк Девониън Гардънс. Кварталът на изкуствата и Олимпийските градини са известни с арт галерията на Калгари, Олимпик Плаза, музея Гренбоу, центъра ЕПКОР за сценични изкуства. Калгари е дом на около 20 фестивала, множество голф игрища и паркове, няколко университета и колежа.
В Калгари ежегодно се провежда най-голямото и престижно родео в Северна Америка. Местните запалянковци от цял свят се събират на „Стампейд Парк“, обличат най-хубавите си каубойски дрехи и се впускат в оспорваната надпревара.

Още забележителности

Планината Уислър: Разположени сред планините на Британска Колумбия, Уислър и Блеккомб са два внушителни планински масива, приютили световно известния център за каране на ски и сноуборд – Уислър Блеккомб. Сгушен в красивата речна долина, до курорта се стига за два часа с кола от Ванкувър по живописната магистрала, носеща името „От морето до небето“ - един от най-вълнуващите транспортни коридори на Канада.
Въпреки, че се намирате във високата планина, която предлага силни усещания за търсачите на приключения на открито, има достатъчно забавления и за тези, които не са склонни да се възползват от спортните занимания в планината. В курорта има множество магазини, ресторанти и спа центрове, така че всеки ще намери с какво да запълни времето си.

Долината Оканаган е територия, разположена предимно в южната част на Британска Колумбия в Канада. Името на Оканаган идва от индианското племе шушуапи, което нарича тези земи Оканаган Найтаки. Винопроизводството там е добре развито. През лятото можете да се наслаждавате на красиви плажове, да плувате, да ловите риба, да се гмуркате в Оканаганското езеро. Можете да посетите някое от отличните игрища за голф или да се разходите из околните природни паркове.

Със своята красива и разнообразна природа, островите Кралица Шерлот с право са смятани за едно от най-красивите места на света, а заради богатата си флора и фауна някои ги наричат „Галапагоските острови на Севера“. Днес островите са запазили своята дива природа и богатите си културни традиции. Атракциите за туристите включват риболова, пешеходния туризъм, спането на палатка, карането на каяк и наблюдението на китове.

Провинциалният природен парк “Алгонкин“ в Онтарио обхваща 7725 кв. км площ , покрита с гори, езера и реки, които напомнят за дивата пустош от древните геологически времена. Паркът се намира в преходната зона между широколистните и иглолистните гори и обхваща терени, обрасли с яворови дървета, тресавища, вирове, езера и скали, покрити с килим от диви цветя. Навсякъде имате възможност да се насладите на дивата флора и фауна в рядко срещано и естествено съжителство.

Селището Мон-Тремблан, днес сляло се вече със Сен-Жовит, е живописно кътче в сърцето на Лорентианските планини и целогодишен курорт, известен с европейския си стил и красивите гледки.
Красивите пейзажи привличат много посетители, но за разлика от американските индианци, които са ловували и събирали храна по тези места, днес хората идват тук за ски, пешеходен туризъм, планинско колоездене, рафтинг, голф, риболов или просто да си отдъхнат от динамиката на близкия голям град.

Ниагарският водопад
Ниагара са група масивни водопади на река Ниагара в източната част на Северна Америка, на границата между САЩ и Канада. Водопадът се състои от три части: Хорсшу (понякога наричан Канадски водопад), Американски водопад и по-малкия Брайдъл Вейл. Макар и не особено висок, водопадът Ниагара е много широк и е най-големият в Северна Америка.
Ниагарският водопад е известен със своята красота, като в същото време е ценен източник на хидроелектрическа енергия и предизвикателен проект за опазване на околната среда. Популярна туристическа дестинация от повече от столетие, водопадът се намира между градовете близнаци Ниагара Фолс (САЩ) и Ниагара Фолс (Канада).



Национален парк Банф е част от природното богатство на ЮНЕСКО, заради невероятните си скални форми, голямото разнообразие от растения и диви животни.
Това е и първият национален парк на Канада, разположен сред скалистите планини на около 130 км от Калгари. Тези уникални природни възвишения се намират в югозападна Албърта,
на границата с британска Колумбия.
Като площ, Национален парк Банф обхваща около 6641 кв.км гъсти иглолистни гори и тревисти ливади. Скалните форми тук, които са основно варовикови и шистени са се формирали още преди 45-120 милиона години.
Близо 4 милиона туристи посещават Национален парк Банф годишно като посетителите са от всички краища на света. Резерватът е отворен за посещения целогодишно, но понеже зимата тук е дълга и сурова, повечето от посетителите предпочитат да се насладят на дивната природа през летните месеци – юли и август.
В рамките на парка, гостите могат да се забавляват с пешеходен туризъм, риболов или каране на лодка из езерата. Тук се намира и най-дългата пещерна система в цяла Канада, наречена Касългард, в която се организират специални туристически обиколки.
На територията на Банф се намират и седем важни за страната исторически обекта: Скоки Лодж, Хаус Пас, Абът Пас Хът, Банф Парк Мюзеум и др. Една от туристическите атракции е обсерваторията за космическо лъчение на Сенсъл Пийк.

Районът около Чърчил, Манитоба, предлага на туристите най-различни забележителности, но е най-известен като световна столица на белите мечки. Всяка година от октомври до началото на декември, тези прекрасни същества се събират при устието на р. Чърчил в Хъдсъновия залив и изчакват водите му да замръзнат, за да започнат да ловят тюлени. По това време населението на Чърчил нараства от 900 постоянни жители на повече от 10 000 заедно с туристите. Не е необичайно да видите любопитни бели мечки, които да се разхождат по улиците на града.

Заливът Фънди на Атлантическия океан е една от големите природни забележителности на нашата планета, с най-високите приливи и отливи на света. Дълъг е 270 км, широк 100 км и 120-215 м дълбок. Намира се между провинциите New Brunswick и Nova Scotia, Канада. Ежедневно в него се вливат и после изливат 115 милиарда тона морска вода, като най-високата точка на прилива средно достига 16 метра, а отливът открива около 2,5 км от океанското дъно. По време на прилив, водите на реките, които се вливат в залива, спират да текат от напора на морската вода, а по време на отлив, когато водата се отдръпва километри навътре в океана, устията им се изпразват. Океанът и реките наоколо са с шоколадово-червен цвят.

В групата на Големите северноамерикански езера са включени: Горно езеро, Мичигън, Хюрън, Ери и Онтарио. Между езерата Хюрън и Ери се намира по-малкото езеро Сейнт Клер. То заема площ, колкото цялото Софийско поле.
Езерните котловини са разположени на границата между Канадския щит и Мисисипската плоча. Те са образувани първоначално чрез пропадане на части от земната кора, изградени от най-старите скали. За такъв произход свидетелства голямата дълбочина на езерата. С изключение на езерата Ери и Сейнт Клер, дъната на всички останали езера се намират по-ниско от съвременното морско равнище. В последствие, по време на ледниковата епоха грамадни континентални ледници са се спускали от север на юг и са достигнали долините на реките Мисури, Мисисипи и Охайо. Те са предълбали и разширили заварените езерни котловини. При напредването и отдръпването си, ледниците са отложили огромни количества моренен материал във вид на моренни валове, които образуват естествена преграда на езерните води.
Езерата са разположени на стъпала, като по-ниските са изградени от устойчивите пластове на Мисисипската плоча. Най-високо е разположено Горно езеро, на 183 м височина. То е най-голямото сладководно езеро на земното кълбо (82 414 кв. км). Заема площ, близо пет пъти по-голяма от тази на Ладожкото езеро – най-голямото езеро в Европа. Малко по-ниско, но на едно и също равнище се намират двете почти еднакви по-големина езера – Мичигън и Хюрън. Всяко едно от тях е по-голямо от половината на нашата страна. Те са свързани помежду си с широк проток.

История: По-важни исторически събития и дати - 1497 г. - английската експедиция на Дж. Кабот достига бреговете на Нюфаундлънд; 1534 г. - френска експедиция на Ж. Картие влиза в залива Св. Лаврентий; 1605 г. - французи основават първото селище - Порт Роял; 1623 г. - англичани основават свои селища по Атлантическото крайбрежие; 1663 г. - установяване на френска администрация в Канада; 1670 г. - проникване на британците - англо-френски въоръжени стълкновения; 1713 г. - Франция отстъпва на Великобритания областта на Хъдзъновия залив; 1758 г. - Англия овладява тихоокеанското крайбрежие; 1763 г. - Англия завладява цяла Канада; 1867 г. - Канада става доминион на Великобритания; 1931 г. - Уестминстърски статут - признава самостоятелност на вътрешната и външната политика на Канада; 1939-1945 г. - участие във Втората световна война; 1949 г. - включен е остров Нюфаундлънд; 1965 г. - национален флаг на Канада (кленов лист); 1980 г. - референдум за независимост на Квебек - за отделяне от Канада гласуват 40 % от избирателите.

Полезна информация:

Посолство на Република България, Отава, Канада

325, Stewart Street, Ottawa, Ontario, K1N 6K5, Canada
Тел.: 001-613-789 3215
Тел.: 001-613-789 7174
Факс: 001-613-789 3524
E-mail: embgottawa@hotmail.com

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Канада