Население: 60 442 587
Говорими езици: италиански
Валута: евро
Часова зона: + 1
Столица: Рим
Главни градове: Рим, Неапол
Посолство на България в Италия
Rome - Embassy of the Republic of Bulgaria
Address: Rome 00197
Via Pietro P. Rubens 21
Tel: + 39-6-322 46 40
Fax: + 39-6-322 61 22
Местоположение: Италия е държава в Европа, разположена на юг от Алпите, на Апенинския полуостров. Включва двата най-големи острова в Средиземно море, Сицилия и Сардиния, и много по-малки в Тиранско и Адриатическо море. Граничи с Франция, Швейцария, Австрия и Словения. Площта й е 304 000 км², от които 296 704 км² суша и 7 296 км² водна площ.
Италия е членка на Европейския съюз и на еврозоната, и е част от шенгенското пространство.
Страната е разделена на 20 региона, 5 от които със специален автономен статут.
Освен, че територията на Италия има формата на ботуш, друг интересен факт свързан с географията й е, че в южните части на страната има действащи вулкани. Това са Везувий, Етна - (на о-в Сицилия), Вулкано - (на о-в Вулкано) и Струмболи - (на о-в Стромболи).
Столица: Рим е столица и най-голям град на Италия. Населението му е около 2,6 милиона жители. Градът е разположен по течението на р. Тибър на седемте хълма: Палатин, Авентин, Квиринал, Капитолий, Виминал, Есквилин и Целий. На територията му се помещава и втора столица - столицата на града държава Ватикана. Рим е политически, културен и духовен център. В италианската столица има множество останки от различни епохи.
Флоренция: Столицата на областта Тоскания има население от около половин милион жители, заселени по бреговете на Арно, между Адриатическо и Тиренско море,почти в средата на италианския полуостров. Това е град, който гъмжи от индустрия и занаяти,търговия и култура ,изкуство и наука. Климатът е умерен, но често променлив с прохладна зима и топло лято.
Венеция: Венеция блести сред огромна лагуна в северозападния край на Адриатика. Построена върху дървени колове, дълбоко забити в тинести плитчини и островчета, тя сякаш плава над водата. Нейните реалности - мержелеещи се в зимната мъгла или блестящи на слънцето - са често много по-красиви от митовете и легендите за тях.
Милано: Милано е вторият по големина град в Италия след Рим. Той има голямо икономическо, културно и историческо значение. Главният град на северна Италия, разположен в близост до река По в равнините на Ломбардия.
Самият град има население от 1,3 милиона души, но заедно с обграждащите го предградия то се равнява на около 4 милиона - най-гъсто населената област в Италия
Неапол: Неапол се намира между две вулканични територии - Флегрейските полета и Везувий, Италия. Той е третият по големина град в страната след Рим и Милано. Неапол е културен и исторически център. В него има множество дворци, музеи, църкви и театри.
Торино: Торино е град в Северозападна Италия. С население над 900 хил. души той е четвъртият по големина град в страната след Рим, Милано и Неапол. През Торино текат четири реки - По, Дора Рипария, Сангоне и Стура ди Ланцо.
В Торино са главният офис и основните производствени линии на автомобилната компания "Фиат".
Болоня: Болоня е град в Северна Италия. Той е разположен между реките Савена и Рено. Основан през 1088 г., Болонският университет Alma Mater Studiorum е най-старият в Европа. Болоня е културен и исторически център - в него се намират различни средновековни, ренесансови и барокови паметници.
Сицилия: Сицилия е най-големият и най-гъстонаселен остров в Италия и в цяло Средиземно море. Той е отделен от континента, посредством тесния Месински проток. Неговото население е над 5 милиона жители. На остров Сицилия се намира най-мощният вулкан на Европа - Етна. Неговата височина е 3300 м, което го прави най-високият неалпийски връх на Италия. Вулканът е нещо като емблема на този остров. От множеството изригвания (около 135 в цялата му история) най-разрушителното е станало през 1669 г., когато провинция Катания е била напълно заличена. Днес, местните жители не дават признаци да се страхуват от вулкана. Очевидно е, че страхът отстъпва пред предприемаческия дух, защото не са много хората, които се съобразяват с изричната забрана да се строят сгради над 1000 м височина. Тук има хотели, курортни селища, къмпинги, магазини, атракции и всичко, което може да накара туриста да тръгне по посока на Етна. На един час път от върха на Етна се намира живописният курорт Таормина. Той се смята за един от най-модерните и аристократични курорти в Сицилия.
Сиена: Сиена е най-добре запазеният италиански средновековен град. В историческия център на града, който е обявен за световно наследство от ЮНЕСКО, ще видите красиви готически сгради и известния площад Piazza del Campo. В Сиена можете да станете свидетели и на най-грандиозното конно надбягване в Европа – Palio.
Помпей: Помпей е град, за който времето е спряло. Притиснат между Везувий и морето, той е унищожен от вулканично изригване през 79 г. Изригването трае вече два дни, когато ненадейно променилият посоката си вятър пренася огромни облаци от гореща пепел и ги стоварва внезапно върху голяма част от изненаданото население. Аристократи и роби загиват заедно.
Асизи е град в италианската провинция Перуджа, разположен в западното подножие на връх Субасио. Това е родното място на свети Франциск – основателя на католическия францискански орден.
Населението му е 26196 души.
Още заблежителности
Кастел дел Монте е замък в Италия, разположен в региона Апулия. Построен е през 13 век от императора на Свещената римска империя Фридрих II в периода между 1240 и 1250, въпреки че навярно така и не е бил напълно довършен. Съгласно замисъла на императора, замъкът е натоварен със силно символическо значение, както с разположението си, така и с неговата абсолютно правилна форма. Кастел дел Монте е уникален образец на средновековна военна архитектура, в която са съчетани елементи на класическата античност, ислямския Изток и северноевропейската цистерианска готика.
Кастел дел Монте е разположен на малък хълм, близо до манастира на Санта Мария дел Монте, на височина 540 m. над морското равнище. Използван е основно като ловна резиденция от Фридрих II до смъртта му през 1250. По-късно се превръща в затвор, използван като убежище по време на чума и накрая занемарен. Първоначално е имал мраморни стени и колони, но те били взети от вандали.
Сградата на Ла Скала: Сградата е в стил неокласицизъм. Зрителната зала се отличава с безукорна акустика. Тя съчетава ролята си на безупречен театър с различни удобства за зрителите.
Сградата е с дължина 100 м и с ширина 38 м. В началния ѝ вид, в центъра на фасадата се е издигал портал за приемане на карети.
Залата е с форма на подкова, оцветена в бели, сребърни и златни тонове. Зрителските места са разположени на пет етажа с ложи и галерия. Броят на ложите е 194, плюс кралската ложа. Всички ложи са свързани с коридори. Зад ложите е бил разположен втори ред ложи, които в първите години на функциониране на театъра са оборудвани с маси за игра на карти и предлагане на напитки. Във всяка ложа се помествали 8-10 места за сядане.
Кулата в Пиза е камбанария на катедрала. Строежът й е започнат през август 1173 година и е продължил ( с две дълги прекъсвания) за около двеста години, придържайки се твърдо към оригиналния проект, на все още неизвестен архитект.
В миналото се смятало, че наклона и е част от проекта, но сега знаем, че не е така. Трябвало е кулата да е вертикална и е започнала да се накланя по време на построяването .И заради наклонеността си, и заради красотата си, кулата се радва на внимание. По време на строежа са полагани усилия да се спре наклоняването с помощта на подсилващи конструкции. По-късно, колони и повредени части са ремонтирани, за да се съхрани за дълго тази атракция.
Кулата е на осем етажа като на върха е камбанарията. Шестте етажа са кръгли, с арки, подпирани от колони. Вътрешноста е заета от вита стълба с 294 стъпала, водеща до камбаните.
Кулата има отклонение с около 5 м. и се увеличава с 1 мм. на година. От 1990 година насам е затворена за посетители по причини за сигурност и съхранение.
История: Италианската история има основно значение за развитието на културата и обществения живот в Средиземноморието. Още в праисторически времена, Апенинският полуостров е арена на важни човешки дейности и затова могат да се намерят интересни археологически местности в много райони на страната — Лациум, Тоскана и Умбрия.
Ранна история: Първата значима цивилизация, появила се на територията на днешна Италия, е етруската. Тя е била сравнително развита цивилизация, съществувала за неизвестен период от време до формирането на Римската империя. Етруските, които имали собствен бит, език и писменост, в крайна сметка били асимилирани от италийците. В последвалите векове, Римската империя започва да набира сили и постепенно завладява целия Средиземноморски регион. Рим се превръща в "световна столица", и става един от най-големите и богати градове в света. С проникването на християнството се обособяват Западна и Източна римска империя (Византия). Постепенно обаче империята започва да запада и отслабва под натиска на варварски нападения. Територията ѝ се свива значително. Съществуването на Западната империя е прекратено окончателно с пленяването на императора и Ромул Августул през 476 и неговата абдикация. Това събитие се счита от много историци за началото на Средновековието в Европа.
Средновековие и Ренесанс: Средновековният хуманизъм и Ренесансът помогнали да се оформи европейската философия и изкуство. Средновековието в Италия се характеризира със децентрализираност и сравнително голямо влияние на Католическата църква. През 584 се заформя Равенският екзархат, който е под контрола на Византия. Той служи като форпост срещу варваските нападения, но през 751 лангобардите влизат в Равена и екзархатът престава да съществува. По този начин папската институция, макар и слабо зависима от Константинопол, остава единствената форма на власт в Италия. Така започва да се заформя независима папска държава.
Период на чужда зависимост: Обединение на Италия и създаване на италианската нация.
Днешна Италия става национална държава едва на 17 март 1861 г., когато съществуващите дотогава държави на полуострова и Двете Сицилии се обединяват от крал Виктор Емануил II от Савойската династия, дотогава крал на Пиемонт и Сардиния. Архитектът на обединението на Италия е Граф Камило Бенсо ди Кавур, първият министър-председател на Кралство Италия. Рим остава още 10 години под властта на папата и се присъединява към Италия на 20 септември 1870 г., с което италианското обединение е окончателно завършено. Днес Ватикана е независима държава, обградена от Италия.
Италия в черно: Въпреки, че се води победителка в Първата световна война, Италия печели много малко, което предизвиква недоволство и чувство за несправедливост в италианците. През 1922 на власт идва Бенито Мусолини. Неговата партия — Фашистката, в крайна сметка заема всички места в парламента и Италия става първата в света държава с изцяло фашистко управление. То се характеризира с налагането на корпоративен икономически модел и провежда антикомунистическа, и милитаристична политика. За разлика от комунизма в СССР и по-късно появилият се националсоциализъм в Германия, фашистката идеология е открито тоталитарна и тази черта е записана в "Доктрина на фашизма”. По-голямата част от средствата за производство са национализирани, но частната стопанска дейност не е елиминирана или забранена. Наложена е пълна цензура върху всички видове медии, макар да не са организирани активни преследвания срещу интелигенцията. Създадена е Национална доброволческа милиция, която да следи дейността на противниците на режима. Италия се превръща в полицейска държава. Фашизмът залага силно на сравненията на Италия с древен Рим и се стреми да популяризира италианската култура, отхвърляйки чуждото влияние вътре в страната. Мусолини също започва активна борба с всички видове престъпност и в Италия за пръв път мафията загубва влиянието си в Сицилия и южните провинции, но част от босовете й успяват да избягат и намират убежище в САЩ. През 1936 година италианската армия окупира Абисиния и се полага началото на т.нар. Италианска империя — опит на Мусолини да създаде втора Римска империя. През 1939 е анексирана и Албания. Италия сключва специален военен съюз с Нацистка Германия — т.нар. "Стоманен пакт", а по-късно е сформиран тристранен пакт, в който влиза Япония. За да поддържа добрите отношения с Германия, в края на 1930-те Мусолини прокарва расова политика (въпреки, че той самият не е поддръжник на антисемитизма). Германия и Италия се сражават срещу западните съюзници в Африка, макар италианската армия да понася много повече загуби, отколкото Вермахта. Трите страни биват победени през Втората световна война, и е сложен край на фашисткото управление.
Италианска република (1946 — днес) На 2 юни 1946 г. се провежда референдум за монархията, след който се създава Италианската република и по тази причина се приема нова конституция на 1 януари 1948 г. Членове на кралското семейство са изпратени в изгнание, заради връзки с фашисткия режим и получават правото да се върнат в родината си едва през 2002 г.
Италия е сред страните-учредителки на НАТО и Европейския съюз и взима участие в обединението на Европа, приемайки еврото през 2002 г.
Ски курорти: ДВАЛ ДИ ФИЕМЕ: Дълга около 36 км и затворена между планинските вериги Latemar и Lagorai, Valle di Fiemme /Долината Фиеме/ е една от най- големите туристически дестинации на Трентино със своята изключителна гостоприемност – от хотели 4 звезди до апартаменти, в които комфортно може да се настани цялата фамилия.
Главен град на долината е Cavalese /Кавалезе/ - административно селище още от миналото, както свидетелства Palazzo della Magnifica Comunitа. Правото на местно самоуправление на общността, създадено по време на Средновековието, е още валидно при управлението на обширното горско наследство.
Ако Кавалезе и Предацо са утвърдени през последните десетилетия като големи туристически центрове във Фиеме, има и по-малки, които са в състояние да осигурят качествено гостоприемство, обогатено с вежливостта и естествеността на хората от планината.
Фиеме е също люлка на големи ски шампиони и на традициите в този спорт, които се поддържат живи всяка зима, през последната неделя на януари в Marcialonga di Fiemme и Fassa. Фантастичното ски спускане, което привлича 5 000 конкуренти, приключва в Кавалезе след 70 изморителни километри.
Морски курорти: Портофино: Ако търсите хайлайфа, елате в Портофино - един от най-специалните морски курорти, както и един от най-красивите. Той е разположен на идиличен нос, пристанището му е пълно с елегантните яхти, а спокойните боди отразяват красивите къщи, боядисани в охра и жълто.
Селището отдавна се радва на известност сред знаменитостите. Труман Капоти и Ги дьо Мопасан пишат тук; холивудски звезди Като Грета Гарбо, Кларк Гейбъл, Елизабет Тейлър и Рекс Харисън почиват в него; херцогът и херцогинята на Уиндзор прекарват тук медения си месец, а Аристотел Онасис често го навестява с яхтата си. Днес, богатите и известните почиват в частните вили по хълма над градчето, но никога не се знае кое величие ще зърнете да пие кампари и сода в крайбрежния бар.
Ако се изкачите по стълбите на хълма към Кастело Браун, купен от английски дипломат през 60-те години на 19. век и превърнат във фамилна къща, ще видите красивите му градини, предлагащи чудни гледки към пристанището. От малко по-отдалечения фар се открива още по-вълнуваща панорама.
Направете разходка с корабче или пеша по носа до „Сан Фрутуозо", абатство от 11 век, разположено сред борове и маслинови горички. Близо до него, на морското дъно се издига бронзовата статуя на Христос, поставена там през 1954 г. да закриля мореплавателите. При спокойно море можете да наемете лодка, за да я видите, или да се гмурнете под вода и да я разгледате по-отблизо.
Капри: Пленителният остров Капри в Неаполитанския залив е един от най-хубавите италиански курорти. Този малък къс от сушата се издига стръмно над морето и представлява красива смесица от редуващи се пурпурна, розова и бяла бугенвилеа, лимонови дървета, тесни, криволичещи улички и боядисани в пастелни цветове къщи.
Капри е бил любима резиденция на римските императори. Август, който обичал да се забавлява тук, създаба във Вила Аугуста първия в света палеонтоложки музей, за да изложи там артефакти от каменната ера, открити от неговите строители. Тиберий се оттегля тук през 27 г. и построява още няколко вили. В наши дни град Капри, вторият по големина на остров Анакапри, предлага разнообразни развлечения; вътрешността на острова е хълмиста, красива и много по-спокойна.
Посетете градините на Цезар Август и се полюбувайте на удивителните гледки към морето и намиращите се недалеч от острова скали Фаралиони. Разходете се по Виа Тибериа до Вила Йовис - най-красивата и най-голяма римска вила, където и Тиберий, и Калигула според свидетелствата на техните съвременници организират оргии и мъчения, макар че тези факти и досега не са потвърдени. В Анакапри можете да видите Вила Сан Микеле и нейните великолепни градини, създадени от Аксел Мунте върху руините на по-стара римска вила.
Каквото и да правите, не забравяйте да посетите световноизвестната Грота Адзура, една от няколкото морски пещери по скалистия бряг на острова. Слънчевата светлина се отразява в пясъчното дъно и водата се променя в удивителни преливащи се сини багри.
По скалистите и стръмни брегове няма много места за плуване, но Капри е великолепно място, където можете да упражнявате надводни и подводни спортове или просто да седнете с чаша лимончело в ръка и да се любувате на гледката.
Голф курорти: Флоренция
Спа курорти: Спа сити
Поискай оферта
или се обадете по телефона 02 / 962 22 13