Други дестинации в Литва

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Вилнюс

Столица: Вилнюс е столицата на Литва.
Разположен е при вливането на река Вилня в река Нерис. Населението му се състои предимно от литовци, но има значително полско и руско малцинство. Градът е един от финансовите центрове на Балтийските страни.
Историческата столица на страната, Вилнюс е един от най-спиращите дъха стари градове в Европа, идеално място за градски отдих и почивка.

Във Вилнюс масовият туризъм не е все още добре развит. На големият площад в града се извисява сградата на общината. Тук е заобградено от магазинчета и кафета. Малко след площада се намира красивата православна руска църква „Света Парашкева”.
Построена е върху старо езическо светилище, но през Средновековието първоначалната постройка се била превърнала в гостилница и бордей.

През ранния 18 век цар Петър Първи посещава града и нарежда на мястото на старата сграда да се построи внушителната постройка в нео-византийски стил, каквато е в момента.
Друга забележителност на града са Портите на Зората, които датират от 16 век.
Това е единствената оцеляла до наши дни порта от някогашната градска крепостна стена. Вътре има параклис, в който се пази икона на Дева Мария от 17 век, за която се твърди че има лековита сила. Църквата Св. Казимир е доста мрачна. Тя е посветена на светеца патрон на Литва и е имала бурно минало. По времето на Наполеон е била използвана за склад за жито, а по време на Царизма е била превърната в православна църква. Но най-странното е че по време на съветската ера е била превърната в музей на атеизма.

Вървейки по улицата Пилес се стига до прочутия Катедрален площад -най-голямата забележителност във Вилнюс. Построена върху древен езически олтар, сегашната постройка датира от 1419 година. Преживяла е множество пожари, войни и бури и затова е била построявана наново няколко пъти. По време на съветската ера е била използвана за художествена галерия.
Площадът с катедралата напомня за площад Сан Марко във Венеция. Самостоятелната камбанария, всъщност, била построена на части. Най-долната част датира от 14 век и е била част от укрепленията на града. Втората и третата част били добавени през 16 век, и накрая, през 17 век, била построена най-горната част, заедно с часовника. На източния край на площада се издига паметник на основателя на града, Великия Дук Гедиминас. Паметникът е поставен тук през 1996 година. Оттук се отправихме към Хълма Гедиминас.
Кулата Гедиминас, кацнала на върха, е също любим символ на Вилнюс. Всяка една армия, която някога го е завземала, поставяла флага си на върха на кулата. Докато се изкачваш по виещата се пътечка към върха може лесно да се види в далечината трите бели кръста на Кривия Хълм. Според легендата, на това място през 14 век езичниците убили 14 монаха. Кръстовете били издигнати в тяхна памет.

По протежение на северния бряг на реката е съвременната част на Вилнюс.
Небостъргачи, огромни магазини и търговски сгради се съревновават за място сред множеството църкви, които се намират там.
Едно от необичайните места е Зеленият мост. Необичайно не защото той самият впечатлява, а защото са интересни четирите статуи на всеки ъгъл. Те са наследство от съветски времена. Те символизират земеделието, индустрията, мира и младостта.
В източната част н Стария град се намира църквата Св. Ана, една от най-големите готически сгради в цяла Литва.
Построена е през 16 век и по фасадата й са използвани 33 различни вида декоративни плочки. Очевидно, когато Наполеон я вижда, пожелава да си я отнесе със себе си във Франция, но накрая се задоволява само да изтръгне дървените олтари и да ги използва като дърва за горене по време на зимното му отстъпление от Русия. На около 28 км западно от Вилнюс се намира замъка Тракай.
Всъщност Тракай представлява град заобиколен от три езера. Замъкът е на остров, до който може да се стигне по тесен мост. Езерото Галве, заобикаля острова. Легендата гласи, че името произлиза от Великия Дук Витаутас, основателя на замъка, който някога обезглавил свой враг и хвърлил главата му във водите на езерото.

Литовски бира се смята за националната напитка и не бива да пропускате възможността да я опитате заедно с ястие от националната кухня. Нощен Вилнюс е просто неустоим и може да предложи неограничен брой приключения в клубове и барове.

Модерни Вилнюс е бързо развиващ се град с добре развита инфраструктура и амбициозни планове за бъдещето. Той е в центъра на политиката на страната, бизнеса, науката и културата и привлича все по-разнообразен асортимент от местни и международни събития.

Снимките са предоставени от © Vilnius Tourist Information Centre & Convention Bureau
www.vilnius-tourism.lt.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Вилнюс

Други дестинации в Литва