Туризъм в Скопие

Други дестинации в Македония

Абонирайте се

За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.

Скопие

Скопие е столица и най-голям град на Република Македония. Разположен е в долината на река Вардар. Населението на града е над 500 хил. души. Според новото административно деление на страната от 2004 година в състава на град Скопие влизат 10 градски общини: Аеродрум, Бутел, Гази баба, Гьорче Петров, Карпош, Кисела вода, Сарай, Център, Чаир и Шуто Оризари.

През 1963 г. ужасно земетресение почти унищожава град Скопие, причинявайки смъртта на повече от 1000 жители и сривайки до основи домовете им. За щастие Старият пазар и старите църкви и джамии на древния град, намиращ се на север от река Вардар, са пощадени.
На пръв поглед македонската столица изглежда напълно съвременен град, но на практика тук живеят хора най-малко от 3500 години пр. Хр. През 148 г. пр. Хр. Скопие пада под римска власт и впоследствие остава в пределите на Византийската империя. През 1392 г. градът е завладян от турците и в течение на 500 години е част от Османската империя. Каменен мост с 11 свода от 15. век минава през река Вардар и отвежда в стария град, където ще откриете Хамам Даут паша - голям комплекс, в който сега се помещава специалната колекция на Националната художествена галерия. Недалеч оттук е и очарователният Стар пазар, един от най-големите от този вид в Европа. Тук се намира и джамията Мустафа паша от 15. век.
Малката църква „Свети Спас" е построена през 17. век и притежава прекрасен иконостас, издялан от орехово дърво. Красивият орелеф изобразява растения, животни и фигурите на различни светци, облечени в местни носии. В двора се на¬мира саркофагът на Гоце Делчев, лидер на националното освободително движение, убит през 1903 г.
Скопие е гостоприемен град, в който има множество интересни паметници и оживен нощен живот.

Забележителности около града
Марковият манастир „Свети Димитър“ е български манастир в Република Македония, разположен до село Маркова Сушица, по долината на Маркова река, само на двадесетина километра от столицата Скопие. Манастирът сега е обител на Македонската православна църква. Името му идва от прочутия народен герой Крали Марко. В двора на манастира се намира църквата „Свети Димитър“ и впечатляващата ѝ камбанария. Входната врата на манастира е от масивна дървесина. Влизайки в двора, веднага от дясната страна, се намират манастирските конаци и други помощни постройки. До конаците се намират още фурна, казаните за печене на ракия, кладенец и стара воденица, запазена, за да напомня за времето когато житото се е мляло по този начин.

Ктиторски портрет на Крали Марко от Марковия манастир.
Основата на манастирската църквата е във форма на вписан кръст в правоъгълно пространство с купол, който се издига над централната част, носена от четири каменни стълба. Църквата е изградена от дялан камък и тухли, които са вградени под формата на интересни шарки, особено на олтарната апсида, в десет декоративни ниши.
Към църквата, от южната ѝ страна, в по-късен период е пристроена постройка във вид на параклис, който е използван за кръщения. От западната страна на църквата през 1830 година e изграден отворен трем, зидан от дялан камък, за който средства дава скопският Хамзи паша.
Между сградите на конаците се намира старата трапезария, която има форма на еднокорабна църква с апсида на северната страна. Стените на трапезарията са били изографисани.

Милениумски кръст е кръст с височина 66 м разположен на върха на планината Водно южно от Скопие. Кръстът е конструиран за да се отбележат 2 000 години от разпространението на християнството по света. Конструирането му започва през 2002 г. като е спонсорирано от Македонската православна църква, македонското правителство и от дарения на граждани. Архитекти на монументта са Йован Стефановски-Жан и Оливер Петровски. Милениумският кръст е издигнат на върха на планината Водно в местността позната от времето на Османската империя като Кръстовар, тълкувано като "мястото на кръстта", защото там е имало по-малък кръст. На 8 септември 2008 г., в денят на независимостта на Република Македония в кръста е монтиран асансьор.

Църквата „Свети Пантелеймон” в Нерези: Църквата „Свети Пантелеймон” е разположена на склона на планината Водно до Скопие. Тя е била главната църква в манастирски комплекс, от който до наши дни не са запазени други постройки. Манастирът е основан през 1164 година от Алексий Ангел, наследил император Алексий I Комнин. Планът на църквата е във форма на кръст с 5 купола. По долните части на стените в олтара и в главното църковно пространство са запазени стенописи от XII век, дело на анонимни зографи от Константинополската школа. Те са едни от най-забележителните творби на византийското изкуство от този период. Разнообразните сцени от живота на Иисус Христос и Св. Богородица са истински шедьоври като композиция, линиите са подчертани, а палитрата е богата и изискана. Специфичните характеристики на стенописите от църквата „Св. Пантелеймон” напомнят за най-добрите творби на изкуството от периода на Комнините. Мраморната олтарна стена е също един от шедьоврите на Византийското декоративно изкуство. През 1555 г. горната част на църквата е разрушена от земетресение. След реконструкцията на църквата, преизградените части са изписани през XVI и XVII в.

Църквата „Свети Никита” до Скопие: Църквата се намира на около 10 километра северозападно от Скопие, в склоновете на Скопска Црна гора. Сградата е построена около 1316 година с дарението на цар Милутин. Пространството й е във форма на вписан кръст с централен купол. Църквата е имала и параклис, посветен на Св Йоан Кръстител, разрушен по време на Османската империя. Стенописите от XIV век са дело на известните солунски зографи Михаил и Евтихий. Техните подписи могат да се видят в щита на Св. Теодор Тирон. През 1483-84 година са преизписани увредените горните части на църквата. Иконите от иконостаса и фреските на купола са дело на местния художник Дичо Зограф, творил през XIX век.

Църквата „Свети Никола Летни“ e изградена от рекански майстори през 1850 г. Потопена е под изкуствено създаденото Мавровско езеро през 1953 г.

Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13

Харесва ли ви това? Препоръчайте го на приятелите си!

Добави в Svejo

Карта на Скопие

Други дестинации в Македония