За нашия бюлетин. Научете първи за нашите специални оферти, отстъпки и нови продукти.
Население: 43 786 115
Говорими езици: африканс, английски език
Валута: ранд
Часова зона: SAST (UTC+2)
Столица: Претория, Кейптаун
Главни градове: Кейптаун, Кимбърли,
Посолство на Република България, Претория, Южна Африка
P.O. Box 26296, Arcadia 0007
1071 Church str., 0083 Hatfield, Pretoria, RSA
Тел.: (0027 12) 342-37-20
Тел.: (0027 12) 342-79-41
Факс: (0027 12) 342-37-21
E-mail: embulgsa@iafrica.com
Местоположение и обща информация: Република Южна Африка е държава, която се намира в най-южната част на континента Африка. На север тя граничи с Намибия, Ботсвана и Зимбабве, на североизток - с Мозамбик и Свазиленд.
Разположена в най-южната част на континента Африка. Със своите 1 219 090 км² е на 25-то място в света.
Разнообразието на Южна Африка във всяко едно отношение е почти пословична и то е най-силно изразено в нейната природа. Страната е една от 17-те държави в света, които попадат в категорията мега разнообразни. На нейна територия живеят представители на 10% от всички видове растения на земята (около 20 000 вида). Това е и една от основните причини Южна Африка да бъде привлекателна туристическа дестинация. Тук има около 30 национални парка и резервата, и около три пъти повече частни паркове и резервати. Най-популярни са Национален Парк Тейбъл Маунтин и Национален Парк Крюгер - най-големият резерват на дивеч в страната с площ от около 20 000 кв. км., част от биосферният резерват под протекцията на ЮНЕСКО Крюгер Каньони. Освен, че е най-големият производител на злато в света, Южна Африка е и един от основните производители на диаманти и вино. Единадесетте официални езика в Южна Африка също са доста разнообразни и не малко на брой. Страната е забележителна и с това, че е единствената държава в света с три официални столици, всяка от които има своя специфична функция.
Столица: Блумфонтейн е една от столиците на Южна Африка, посветена на правосъдната система, и е столица на провинция Фрий Стейт. Гостите на града могат да се разходят по неговото крайбрежие, да поиграят голф, да посетят някои от множеството резервати за дивеч, да ловуват, да посетят градската зоологическа градина и някои от музеите на Блумфонтейн като Националния музей, националната ботаническа градина, женския Мемориал, Президентския музей, обсерваторията Бойден, музея на изкуството, музея на англо-бурската война.
Административната столица на Южна Африка се нарича Претория, разположена в провинция Гаутенг. В този китен и богато озеленен град задължително трябва да се посетят Юнион Билдингс, седалището на правителството на страната, природен резерват Уандербум, където се намира смокиново дърво на повече от 1000 години, ботаническата и зоологическата градина. В Претория има и доста интересни музеи - музеят Мерлоуз Хауз, където е подписано мирното споразумение в края на англо-бурската война, Националният музей на историята на културата, музеят Крюгер Хауз, Фрийдъм Парк, монументът Вортрекер.
Законодателната столица на Южна Африка и нейн най-популярен град е Кейп Таун. Той е вторият по големина град в страната и е столица на провинция Уестърн Кейп. Разположен близо до Нос Добра Надежда, Кейп Таун е най-южният град на Южна Африка и най-старият град с европейско заселничество в страната. Градът съчетава съвременен космполитен дух с богата история, интересна архитектура и множество забележителности. Задължително трябва да се посетят замъкът "Добра Надежда", сградата на общината във викториански стил, ботаническите градини Кирстенбош, Робен Айлънд (тук Нелсън Мандела прекарва повече от 20 години в затвор, обявен сега от ЮНЕСКО за обект със световно значение), Роудс Мемориал, Парламентът на Южна Африка, аквариумът Два Океана, Виктория и Алфред Уотърфронт. Могат да се организират посещения до най-сторото винарско имение в страната Гроот Константия, до парка Тейбъл Маунтин, до полуостров Кейп. В Кейп Таун има множество качествени музеи, галерии и театри, провеждат се и няколко интересни фестивала, той е и едно от най-добрите места в света за сърфиране, за плуване, за наблюдаване на китове.
Тейбъл Маунтин е една от най-големите забележителности в ЮАР и е неизменно свързана с град Кейптаун. Тя е част от общия изглед на града, а общинската управа решава да сложи облика на Тейбъл Маунтин на флага на града. Тейбъл Маунтин се намира в северния край на пясъчната планинска верига, която формира гръбнака на Полуостров Кейп и е част от едноименния резерват.
Независимо от това, че това природно възвишение се намира по средата на града, природата му е недокосната от човешка ръка, а дивата му природа е обявена за защитена територия. За туристите са изградени множество туристически пътеки и съоръжения, което дава възможност за планински туризъм, а авантюристите и любителите на екстремни изживявания могат да пробват да се спуснат от планината с помощта на алпинистки въжета.
Отличителното за Тейбъл Маунтин е, че планината завършва с 4-километрово плато, заобиколено от стръмни скали. То заема района между Върха на дявола на изток и Лъвската глава на запад. Достигнете ли до платото, пред вас се открива неописуема гледка към града и пристанището на залива Тейбъл.
В планината има и редица пещери, които са се образували в пясъчниците. Най-големи са пещерите Вайнберг (Wynberg). Природата около тях се състои от около 2200 вида редки растения, сред които живеят множество змии, таралежи, антилопи, последните от които наподобяват кръстоска между гигантско морско свинче и заек.
Последният лъв в областта е бил застрелян около 1802 г. Леопарди са кръстосвали дивата територия на резервата до 1920 г, но оттогава са изчезнали като обитатели на планинския масив.
В близост до Кейп Таун се намира и най-добрата винарска област на страната, наричана Кейп Уайнлендс и обхваща районите около градовете Стеленбош (главният център на винопроизводството и вторият най-стар център с европейски заселници), Паарл (третият най-стар град в страната, заселен с европейци), Франшхук (основан от някогашни преселници от Франция). Паарл е интересен с това, че тук се намират най-големите гранитни оголвания в света. Градът е дом на Музея на африканските езици и на монумента на африканските езици, на църквата Строоидак, една от най-старите исторически църкви в Южна Африка. Тук е разположен и най-дългият главен път на Южна Африка, където могат да се видят чудесни образци на Викторианска, Едуардинска, Кейп Дъч и ар деко архитектура. В Паарл има и няколко природни резервата. Районът е прекрасен за организиране на винени турове, посещения на романтични имения и наслаждаване на красива непокътната природа.
Най-югозападната точка на Африка е нос Кейп Пойнт. Известен като Нос Добра Надежда или Нос на бурите, този естествен завършек на черния континент предлага неповторими гледки към океана, както и възможността да видите останките от някои исторически корабокрушения.
Тази, иначе пуста и дивна област се намира на 170 километра в посока югоизток от Кейптаун. Скалите, образуващи известният още като Иглен нос, са част от групата на планината Тафелберг.
Името идва от португалското име „Agulhas“ (игли) и е свързано със скалите и рифовете, в които са се разбили или повредили много кораби през вековете.
Именно, поради тази причина през 1848 г. на Нос Добра Надежда е построен фар. Първото съоръжение тук е построено на връх, висок 238 м. надморска височина. Това му разположение не е добро, защото мъглите и облаците го скриват от приближаващите кораби около 900 часа в годината.
Фарът на Кейп Пойнт е разположен на територията на националния парк Тейбъл Маунтин, който е част от световното културно наследство. Околните територии са зелени овални хълмове, осеяни с множество пътеки, които водят до безлюдни и диви брегове.
Морето тук е изключително бурно, а вълните достигат около 30 м., може би защото това е и точката, в която се срещат Индийският и Антлантическият океан.
Водите близо до брега на Кейп Пойнт са доста плитки и са известни като най-добрият рибарски район в Южна Африка, познат като Иглена плитчина. В първите 250 км към вътрешността на океана, дълбочината е по-малка от 100 м, след което дъното пада стръмно надолу.
Йоханесбург е най-големият град в Южна Африка и е столица на провинция Гаутенг. Той е в списъка на 40-те най-големи метрополитан региони в света. Независимо, че не е столица на страната, Йоханесбург е дом на Конституционният Съд на страната - най-висшата съдебна инстанция. Градът е в основата на световната търговия със злато и диаманти, заради близостта си до планината Уитуотърсранд, която изобилства от природни богатства. Квартал Совето на Йоханесбург е едно от най-привлекателните за туристите места. Тук се намират музеят на Апартейда, музеят на семейство Мандела, музеят на Хектор Питерсен. Задължително трябва да се посетят най-високата сграда на континента Африка, планетариума на Йоханесбург, арт галерията Йоханесбург, музея на Африка и Нютаун, музея на Южна Африка за скално изкуство, ботаническата градина Уолтър Сисулу. Друг от най-известните и престижни квартали на Йоханесбург е Сандтън. Близо до Йоханесбург се намира Люлката на човечеството, също част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, заради голямото количество хуманоидни фосили, разпределени в 13 комплекса и 200 пещери от праисторически времена.
Порт Елизабет е петият по големина град на Южна Африка и основен курортен център на страната. Градът е разположен в провинция Ийстърн Кейп, по маршрута на т.нар. Гардън Рут - огромна зона в страната с великолепна растителност. Градът е идеално място за плуване, гмуркане и други водни спортове, посещение на различни аквариуми и наблюдаване на морски животни в естествената им среда. Сред по-важните музеи, галерии и интересни места на Порт Елизабет са дюните на Александрия (най-голямата крайбрежна ивица дюни в южното полукълбо), резерват Донкин, Бейуърлд, Музеят 7 Касъл Хил, музеят на изкуството.
Дърбан е столица на провинция КваЗулу-Натал и освен популярен курорт и едно от най-важните пристанища на Южна Африка, той вече се превръща в един от най-важните индустриални центрове на страната. В Дърбан задължително трябва да се посети Златната миля, която включва плажовете около центъра на града по крайбрежието на Индийския океан. Мястото е известно с отличните си условия за сърфиране, каране на кану, плуване, гмуркане с шнорхел и дълбоко гмуркане. Една от най-големите атракции е морският свят Ушака, както и японските градини на северен Дърбан. Градът е домакин на доста интересни фестивали, резервати, паркове.
Сред другите по-важни и известни градове на Южна Африка са Ъпингтън (известен с водопадите Ауграбис, красивите пейзажи, огромни дървета), Нелспруит (разположен в провинция Мпумаланага, където се намира третият по големина каньон в света Блайд Ривър), Полокване (столица на провинция Лимпопо).
Дракенсберг е най-високата планинска верига в Южна Африка, достигащи до 3482 м в височина. Местните обитатели, които са в този район от близо 8000 г. насам наричат планината още uKhahlamba, което в превод означава „Бариера от копия”. Дракенсберг е известен още и с псевдонима „Драконовата планина”. Разположена е в продължение на 1000 км, в посока от югозапад към североизток, в източната част на Южна Африка. Околните територии са на планинското кралство Лесото.
Най-високият връх е „Thabana Ntlenyana” (3482 м), след него се нарежда „Mafadi” на 3450 м., като и двата са в зоната, граничеща с Лесото.
Планината Дракенсберг е отлично място за планински туризъм, но най-добре красотата й може да се разгледа с въздушна обиколка над района. Докато се разхождате из планинските маршрути може да разгледате уникални растителни видове. Около 119 от тях са включени в Червената книга на защитените растения. Природната красота се допълва от спускащите се от върховете потоци и реки, които са издълбали живописни клисури.
Любопитен факт е, че тази планинска верига е вдъхновила писателя Джон Толкин за Средната земя в трилогията му „Властелинът на пръстените.”
Каньонът на река Блайд е природен парк, който предлага едни от най-живописните и красиви гледки в цяла Южна Африка. Това е вторият по големина каньон на черния континент и един от най-големите в цял свят. Преди него се нареждат само Големият канион в САЩ и този в Намибия.
Самият резерват се простира на площ от 60 км., като дължината му по течението на река Блайд е двойно по-малка – 30 км. Тук рекламните материали и брошурите не струват нищо и не могат в действителност да опишат дивата красота и свежия въздух, и прекрасната гледка от скалите, която обхваща територии на 600 до 800 м от речното корито.
Каньонът се намира на 15 км северно от Граскоп, като пронизва планината Дракенсберг. Районът около самата река предлага дивна природа, състояща се от застрашени крайречни гори, които вече са по-малко от 100 хектара. Течението на Блайд свършва в самата планина, за да създаде уникално красивия язовир Свадини. За туристите тук се предлагат разходки по язовира с лодка, а любителите на екстремните изживявания могат да практикуват скално спускане и катерене.
"Трите рондавели", "Прозорецът на Бога" и "Кулата" са най- популярните места за наблюдение, но има още няколко, от които се открива изглед към целия каньон, който е една от най-популярните туристически дестинации в Южна Африка.
Националният парк Пиланесбърг е третият по големина в страната, разположен на площ от 55000 ха. Намира се в превъзходната зона между сухите земи на Калахари и влажната растителна зона на Поувелт.
История: По-важни исторически събития и дати: Х в. - обитават племената хотентоти и банту; 1652 г. - основана холандска Капска колония на нос Добра Надежда; 1806 г. - колонията е завзета от англичани; 1834 г. - преселване на холандците - бури на север; 1836 г. - образувана първата бурска република - Натал; 1843 г. - Англия анексира Натал; 1850 г. - образуване на нови бурски държави - Оранжева република и Трансваал; 1899-1902 г. - англо-бурска война; 1910 г. - създаване на единна британска колония Южноафрикански съюз (ЮАС); 1939-1945 г. - войските на ЮАС вземат участие във Втората световна война срещу Германия; 1948 г. - официално е провъзгласена политиката на апартейд; 31 май 1961 г. - провъзгласяване на ЮАР; 1990 г. - фактическо ликвидиране на апартейда; 27 април 1994 г. - първи всеобщи нерасови избори (Ден на Свободата).
Полезна информация:
Българските граждани, притежаващи обикновени паспорти, желаещи да влязат на територията на Република южна Африка, се нуждаят от виза. Изисква се валидност на паспорта минимум шест месеца след изтичането на разрешения престой.
Престъпността в ЮАР е висока, особено в Йоханесбург, Дърбан, Кейптаун и други големи градове. Местните власти и туристическите агенции предупреждават чужденците да се движат групово, да избягват носенето на големи суми пари, скъпи камери и бижута по улиците. Пътният знак /I/ препоръчва движение при заключени врати на колата и повишено внимание на знак "Стоп" и на светофари. Препоръчва се пари и скъпи вещи да се оставят на съхранение в сейфовете на хотелите, вечер да се избягва движението пеша, при нападение да не се оказва съпротива.
Заразни заболявания: Ваксинации не се изискват. Силно разпространен е СПИН. Сезонно възникват епидемии от малария и холера (главно в североизточните части на страната).
Митнически изисквания
Внос:
Чуждестранните лица имат право да внасят безмитно лични вещи и спортни принадлежности, до 400 цигари, 50 пури, тютюн 250 г, вино до 2 л, друг алкохол до 1 л, парфюм до 50 мл, одеколон до 250 мл, сувенири и предмети на обща стойност до 1250 ранда.
Младежи до 18 г. нямат право на внос на алкохол и цигари.
Всеки пътник може да внесе неограничено количество валута и до 500 ранда без специално разрешение.
Забранено е внасянето на наркотици, оръжие, експлозиви и порнографска литература.
Забранено е изнасянето на изделия от слонова кост, кожи на лъвове, крокодили, на местна валута повече от 500 ранда.
Митнически декларации не се попълват, но при проверка и надвишаване на посочените норми се плаща мито в размер на 20% за стоките и предметите на стойност до 10 000 ранда. Скъпи вещи, като бижута, камери, часовници и др., се декларират при влизане за безмитно изнасяне от ЮАР.
Работа: Туристи и гости нямат право да работят. Такива лица се депортират и повече нямат право да посещават ЮАР.
За да работят, българските граждани трябва да имат работни визи. Те се получават на основание на предложение за работа от местни фирми и институции, на лични молби на български граждани пред съответните дипломатически и консулски представителства на ЮАР в чужбина, след разрешение от Претория. Работните визи се издават само от задграничните мисии на ЮАР.
Поискай оферта или се обадете по телефона 02 / 962 22 13